Wydawca treści Wydawca treści

Park edukacyjny

Park Edukacji Ekologicznej Nadleśnictwa Włocławek powstał ze środków Unii Europejskiej w ramach osi priorytetowej – Zachowanie i racjonalne użytkowanie środowiska – działania – Ochrona i promocja zasobów przyrodniczych Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Umowa o dofinansowanie budowy Parku edukacyjnego między Urzędem Marszałkowskim w Toruniu a Nadleśnictwem Włocławek została zawarta dnia 28.09.2012r.

W Parku Edukacyjnym została posadzona nawo roślinność, powstała łąka kwiatowa, jezioro z roślinnością wodną, w pobliżu większości roślin zostały zlokalizowane tabliczki informacyjne przedstawiające krótki opis, nazwę gatunku rośliny, pochodzenie rośliny oraz zdjęcie. Powstała wiata z ławkami dla widowni umożliwiająca występy. Został również skonstruowane miejsce dokarmiania ptaków, oraz plac zabaw dla najmłodszych gości parku edukacyjnego. Zbudowano miejsce na ognisko z miejscami do siedzenia. W pobliżu znajdują się tablice edukacyjne zawierające ważne informacje o formach ochrony przyrody. Na terenie całego Parku Edukacyjnego zostały utworzone ścieżki spacerowe umożliwiające zwiedzanie

. Koszty inwestycji Edukacja ekologiczna poprzez budowę parku edukacyjnego

 Całkowita wartość inwestycji: 378 915,65 zł

 Wydatki kwalifikowane:          308 061,50 zł

 Wartość dofinansowania:        214 243,05 zł

 Wkład własny nadleśnictwa:    93 818,45 zł


Prace budowlane Parku Edukacyjnego zostały zakończone. 

Film promujący park edukacyjny znajduje się w materiałach do pobrania.


doposażenie ścieżki edukacyjnej Dzilno

Ścieżka edukacyjna „Dzilno" powstała ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego: Oś priorytetowa 2. „Zachowanie i racjonalne użytkowanie środowiska" Działanie 2.6 Ochrona i promocja zasobów przyrodniczych.Umowa o dofinansowanie została podpisana z początkiem roku 2013.

Na ścieżce edukacyjnej „Dzilno" znajduje się Miejsce Postoju dla samochodów osobowych oraz autokarów z wiatami, ławkami i stolikami, tablice edukacyjne, miejsce przystosowane do rozpalenia ogniska, wiaty, wieża obserwacyjna z widokiem na jezioro Dzilno, oraz kładka obserwacyjna.

Koszty inwestycji Edukacja ekologiczna poprzez budowę ścieżki dydaktycznej "Dzilno"

•          Całkowita wartość projektu: 493 230,00 zł brutto

•          Koszt kwalifikowalny:           399 000,00 zł

•          Wartość dofinansowania:     270 300,00 zł

•          Wkład własny nadleśnictwa: 119 700,00 zł


Ośrodek Edukacji Ekologicznej

 Ośrodek Edukacji Ekologicznej Nadleśnictwa Włocławek powstał ze środków Unii Europejskiej w ramach ogłoszonego konkursu nr RPOWKP 52/II/2.6./2010 dla działania 2.6 Ochrona i promocja zasobów przyrodniczych, Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2007-2013. Umowa o dofinansowanie budowy Ośrodka Edukacji Ekologicznej między Urzędem Marszałkowskim w Toruniu a Nadleśnictwem Włocławek została zawarta w marcu 2012.

W Ośrodku Edukacji Ekologicznej powstała sala ekspozycyjna zawierająca telewizory wyświetlające m.in. rośliny i zwierzęta chronione, typy siedliskowe lasu, profile glebowe, budowę drzew. Powstały ekspozycje Rezerwatów przyrody: Jazy, Grodno, Gościąż, Olszyny Rakutowskie, Wójtowski Grąd,
Pomniki przyrody występujące w Nadleśnictwie Włocławek, Obszary Natura 2000, Ochrona lasu,  Ekosystem leśny, Nasadzenia, Ochrona, Pielęgnacja, Pozyskanie drewna, Obróbka drewna.
Powstała również multimedialna sala ćwiczeń, wyposażona w ekran i projektor multimedialny, stoły, krzesła oraz półki pozwalające na przechowywanie materiałów.
Sala wystaw czasowych zawierająca plansze do wystawiania prac. Powstal mównież magazyn materiałów edukacyjnych, w dużymi regałami. Zostało również wykonane biuro edukatora, które również zostało wyposażone.

 

Koszty inwestycji: Edukacja ekologiczna poprzez budowę ośrodka edukacji ekologicznej

 

 Całkowita wartość inwestycji: 489 394,59

 Wydatki kwalifikowalne:          397 881,78 zł

 Wartość dofinansowania:        278 517,24 zł

 Wkład własny nadleśnictwa:   119 364,54 zł

Koszty inwestycji:

Doposażenie ośrodka edukacji ekologicznej

 Całkowita wartość inwestycji: 499 822,80 zł

 Wydatki kwalifikowalne:          406 360,00 zł

 Wartość dofinansowania:        317 360,00 zł

 Wkład własny nadleśnictwa:    89 000,00 zł

 


Budowa i doposażenie Ośrodka Edukacji Ekologicznej zostały zakończone.


Udostępnienie atrakcyjnych turystycznie terenów leśnych poprzez budowę miejsc postoju pojazdów

Regionalny Program Województwa Kujawsko-Pomorskiego (RPO WKP) na lata 2007-2013 został oficjalnie zatwierdzony przez Komisję Europejską 10 października 2007 r. Instytucją odpowiedzialną za zarządzanie i wdrażanie RPO WKP (Instytucją Zarządzająca RPO) jest Zarząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Udostępnienie atrakcyjnych turystycznie terenów leśnych poprzez budowę miejsc postoju pojazdów na terenie gm. Włocławek. Przedsięwzięcie realizowane będzie w ramach Programu Operacyjnego „Zrównoważony rozwój  sektora rybołówstwa i nadbrzeżnych obszarów rybackich 2007-2013  (Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi). W ramach projektu powstały 4 miejsca postoju pojazdów na terenie Leśnictwa Goreń, Kukawy i Ruda. Dzięki przedsięwzięciu tereny w pobliżu miejsc postoju pojazdów zostały udostępnione do zwiedzania, dzięki możliwości dojazdu i pozostawienia samochodu. Projekt został zakończony.

Koszty kwalifikowalne: 79 000 zł   
 Kwota dofinansowania: 67 000 zł


Polecane artykuły Polecane artykuły

Powrót

Błota Rakutowskie

Błota Rakutowskie

Obszar natura 2000

Kod obszaru:

PLB040001

Forma ochrony w ramach sieci Natura 2000:

obszar specjalnej ochrony ptaków (Dyrektywa Ptasia)

Obszar biogeograficzny:

kontynentalny

Powierzchnia:

4437,9 ha

Status formalny:
Obszar wyznaczony Rozporządzeniem Ministra Środowiska

Opis przyrodniczy:

Obszar położony jest w obrębie Kotliny Płockiej, stanowiącej południowo-wschodnią część Pradoliy Toruńsko-Eberswaldzkiej i istotny element korytarza ekologicznego jakim jest dolina Wisły. Obszar obejmuje jedno z jezior Pojezierza Gostynińskiego - płytkie, 300-tu hektarowe Jezioro Rakutowskie wraz z otaczającym je pasem szuwaru pałkowego, trzcinowego i oczeretowego, a także okolicznymi łąkami zalewowymi i podmokłym lasem porastającym siedliska olsu i łęgu olszowo-jesionowego. Cechą charakterystyczną jeziora są znaczne zmiany w powierzchni lustra wody, obserwowane w cyklu rocznym. Bywa, że lustro wody zmniejsza się o 60-70 ha, przy jednoczesnych nieznacznych zmianach głębokości jeziora. Sprzyja to rozwojowi bogatej roślinność wodnej, m.in. łąk ramienicowych porastających jego dno. Tereny przyległe do jeziora porastają okresowo zalewane łąki turzycowe. Obszar stanowi ostoję ptasią o randze europejskiej. Stwierdzono tu 24 gatunki ptaków z załącznika I Dyrektywy Ptasiej oraz 21 gatunków ptaków migrujących wpisanych do tego załącznika. 7 spośród tych gatunków jest zagrożonych - znajduje się w Polskiej Czerwonej Księdze Zwierząt. W sezonie wiosennym w ostoi lęgnie się co najmniej 1% krajowej populacji podróżniczka, gęgawy, śmieszki, sieweczki obrożnej. Dość licznie występują też błotniaki łąkowe, rybitwy czarne i dzięcioł średni. W czasie przelotów w ostoi obserwuje się duże koncentracje wędrownych ptaków wodno-błotnych, przekraczające 20 tys. osobników. Licznie zatrzymują się tu głowienki i gęgawy. Ostoja stanowi miejsce odpoczynku ponad 1% osobników należących do tych gatunków i migrujących tą trasą. Wysokie liczebności osiągają tu również przelotne cyraneczki, czernice, łyski, krwawodzioby, czajki i rybitwy czarne.

Dane zaktualizowano w 2009 r.

Opis turystyczny:

Błota Rakutowskie położone są w województwie kujawsko-pomorskim. Centrum ostoi stanowi miasto Kowal położone w centrum Polski w sąsiedztwie lasów i jezior Gostynińsko-Włocławskiego Parku Krajobrazowego. Do Kowala można dojechać PKS z Włocławka i Gostynina. Miasto Kowal znajduje się w odległości 15 km na południe od Włocławka przy skrzyżowaniu międzynarodowej trasy E75. W okolicy Kowala znajduje się ośrodek agroturystyczny "W Zielonym Gaju", gdzie można skorzystać z jazdy konnej i wynająć domek nad brzegiem jeziora. Głównym ośrodkiem wypoczynkowym na terenie ostoi jest Baruchowo. Do zabytków na tych terenach należą zespół Parkowo-Dworski w Baruchowie, Zespół Parkowo-Dworski w Czarnem oraz kościół murowany z XIX wieku w Kłótnie. W Baruchowie organizowanych jest wiele cyklicznych imprez kulturalnych m.in. "Kujawskie Przytupy" - prezentacja zespołów folklorystycznych oraz powiatowy przegląd zespołów folklorystycznych. W Baruchowie znajduje się "Zielona Szkoła" oraz dwa pola biwakowe. Więcej informacji można zdobyć w Informacji Turystycznej-Biurze Promocji Miasta i Integracji Europejskiej Urzędu Miasta we Włocławku.

Zagrożenia:

Głównymi zagrożeniami dla obszaru są zaniechanie użytkowania łąk i pastwisk oraz osuszanie terenów sąsiednich.

Istniejące formy ochrony przyrody:

• Jezioro Rakutowskie - rezerwat przyrody
• Olszyny Rakutowskie - rezerwat przyrody
• Gostynińsko-Włocławski Park Krajobrazowy - park krajobrazowy

Ważne dla Europy gatunki zwierząt 
(z Zał. II Dyr. Siedliskowej i z Zał. I Dyr. Ptasiej), w tym gatunki priorytetowe(*):

• ortolan - ptak
• gąsiorek - ptak
• podróżniczek - ptak
• dzięcioł średni - ptak
• zimorodek - ptak
• rybitwa czarna - ptak
• batalion - ptak
• derkacz - ptak
• zielonka - ptak
• kropiatka - ptak
• żuraw - ptak
• błotniak łąkowy - ptak
• błotniak zbożowy - ptak
• błotniak stawowy - ptak
• bielik - ptak
• rybołów - ptak
• łabędź krzykliwy - ptak
• bocian czarny - ptak
• bocian biały - ptak
• bąk - ptak
• bączek - ptak
• czapla biała - ptak

Instytucje, w których można uzyskać informacje o obszarze:

Zakład Ornitologii PAN-Gdańsk Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Bydgoszczy ul. Konarskiego 1, 85-950 Bydgoszcz Kujawsko-Pomorska Organizacja Turystyczna ul. Wełniany Rynek 5/8, 85-036 Bydgoszcz (do korespondencji) Urząd Marszałkowski w Toruniu (siedziba) Pl. Teatralny 2, 97-100 Toruń Tel.: (52) 376 70 19, Fax.: (52) 376 70 19 biuro@k-pot.pl, www.k-pot.pl

Jednostki administracyjne:

• Baruchowo (włocławski, woj. kujawsko-pomorskie)
• Kowal (włocławski, woj. kujawsko-pomorskie)