Wydawca treści Wydawca treści

ZIELONY PUNKT KONTROLNY

Zielony Punkt Kontrolny to pakiet propozycji różnorodnych aktywności:  od edukacji poprzez rekreację i turystykę, aż do form sportowych. Wszystkie opierają się na orientacji terenowej. Mapy zgodnie ze standardami IOF (International Orientering Federation) mają czytelną i jednakową na całym świecie symbolikę. W terenie zainstalowane są stałe punkty kontrolne (PK) a na ich bazie utworzone jest kilkanaście tras.

Z dumą informujemy, że z dniem 26 pażdziernika 2016 roku projekt Włocławskie Mamory otrzymał brązowy certyfikat Zielonego Punktu Kontrolnego.

W załącznikach dostępne są mapy oraz zasady korzystania z ZPK.

Dodatkowo po więcej informacji odsyłamy również na stronę internetową Zielonego Punktu Kontrolnego : http://www.zielonypunktkontrolny.pl

 

 


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Szyszkobranie

Szyszkobranie

Szyszka - to właśnie w niej zaczyna się życie nowego drzewa. Pamiętajmy jednak, że szyszka szyszce nierówna. Szyszki gatunków drzew możemy rozróżnić po ich wielkości. Szyszką w potocznym znaczeniu nazywa się zdrewniały kwiatostan żeński drzew i krzewów iglastych, głównie z rodziny sosnowatych. Dojrzała szyszka otwiera się, a nasiona opatrzone skrzydełkiem są rozsiewane przez wiatr. U niektórych gatunków, szyszki opadają wraz z nasionami, a u części pozostają zamknięte. Szyszki to naturalne materiały, które można wykorzystać do zajęć edukacyjnych i dekoracji, a także są naturalnym higrometrem (zamykają się, kiedy jest wilgotno, a otwierają się, kiedy jest sucho).
 
Abyśmy mogli podziwiać nowe pokolenie lasu, musimy najpierw zebrać szyszki, w których znajdują się nasiona. Szyszki drzew iglastych zbieramy w miesiącach zimowych. Są one wówczas dojrzałe i zamknięte, i dzięki temu pełne nasion.
W mninionym tygodniu mieliśmy przyjemność pozyskania szyszek w Leśnictwie Ruda, przy czym towarzyszyła nam ekipa telewizyjna. Nasi dzielni Leśnicy wraz z przedstawicielem Zakładu Usług Leśnych wspólnymi siłami dbali o efektywność uzyskania czystych i zdrowych szyszek. Zebrane szyszki trafiają do wyłuszczarni, gdzie odbywa się proces ich otwarcia
i wysypania nasion. Następnie nasiona przechowywane są w odpowiednich warunkach, aby w okresie wiosennym zostały wysiane w szkółce leśnej.
 
Z jednego drzewa zbiera się zwykle kilka kilogramów szyszek
 
Ze 100 kg szyszek otrzymuje się około 1 – 2 kg nasion sosny
 
Tekst: Malwina Lewandowska
Foto: Mieczysław Olewnik