Program "Zanocuj w lesie"

Nadleśnictwo Włocławek wyznaczyło specjalne obszary leśne o powierzchni ponad 1000 hektarów, gdzie miłośnicy bushcraftu i survivalu mogą uprawiać swoje hobby bez obaw o naruszenie ustawy o lasach. Na ten cel przeznaczyliśmy do Państwa dyspozycji kompleks leśny zlokalizowany na terenie obrębu Czarne, Leśnictwa Goreń, widoczny na poniższej mapie.

          

Lokalizacja widoczna jest również na mapie oraz z poziomu aplikacji Mbdl android lub iOS

Z menu wybierz – mapy BDL – mapa zagospodarowania turystycznego.

Zanim udasz się na wyprawę zapoznaj się z:

  1. Regulaminem korzystania z obszaru.
  2. Mapą okresowego zakazu wstępu do lasu. Przed  wyjściem do lasu, sprawdź, czy obszar nie znajduje się na obszarze objętym zakazem.
  3. Zasadami bezpiecznego korzystania z lasu.
  4. Z informacjami, gdzie mogą być prowadzone prace gospodarcze(kontakt do koordynatora programu w nadleśnictwie).
  1. w okresie jesiennym i zimowym z terminami polowań zbiorowych, które koła łowieckie mają obowiązek podawać do wiadomości gmin. Na obszar na którym odbywa się polowanie, obowiązuje zakaz wstępu! 
  2. Jeśli Twój nocleg przewiduje więcej niż 2 noce lub/i więcej niż 9 osób w jednym miejscu musisz wypełnić formularz zgłoszenia noclegów i uzyskać zgodę nadleśnictwa. Zgłoszenie następuje poprzez wypełnienie formularza oraz przesłanie go na adres wloclawek@torun.lasy.gov.pl nie później niż 2 dni robocze od planowanego noclegu. Pozytywna odpowiedź mailowa z nadleśnictwa jest wyrażeniem zgody na zaplanowane noclegi.

Kontakt do koordynatora programu w nadleśnictwie:

Adrian Szerel 54 234 98 00 (wew. 336)

wloclawek@torun.lasy.gov.pl

Nadleśnictwo Włocławek przystąpiło do Programu „Zanocuj w lesie”, który powstał w ramach kontynuacji założeń zawartych w ogólnopolskim pilotażu udostępnienia obszarów leśnych celem uprawiania aktywności typu bushcraft i surwiwal. Po ponad rocznym okresie trwania pilotażu, ankietowaniu osób korzystających z obszarów pilotażowych, zarządców terenu, rozmowach ze środowiskiem bushcraftowym i surwiwalowym wykiełkował pomysł przekształcenia pilotażu w stały program pn. „Zanocuj w lesie”.

Nadleśnictwo Włocławek należy do jednego z 46, które w 2019 przystąpiły do pilotażu obszarów przeznaczonych do uprawiania bushcraftu i surwiwalu. W 2021 r. stajemy się miejscem kolejnego badania pilotażowego jakim jest dopuszczenie gotowania na kuchenkach gazowych.

 


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Obchody 100-lecia Lasów Państwowych

Obchody 100-lecia Lasów Państwowych

W miniony piątek tj. 27.09.2024 r. obchodziliśmy stulecie Lasów Państwowych – instytucji, która odgrywa kluczową rolę w zarządzaniu zasobami leśnymi oraz ochronie polskiej przyrody. To wyjątkowe wydarzenie jest nie tylko okazją do refleksji nad dotychczasowymi osiągnięciami, ale także do spojrzenia w przyszłość i omówienia wyzwań, które przed nami stoją. Lasy Państwowe powstały w 1924 roku w wyniku potrzeby zorganizowanego zarządzania leśnictwem w Polsce. Przez ostatnie stulecie instytucja ta wprowadzała innowacyjne praktyki, które przyczyniły się do zwiększenia powierzchni leśnej kraju i ochrony różnorodności biologicznej. Dzięki zrównoważonemu gospodarowaniu lasami, dzisiaj możemy cieszyć się bogatymi zasobami naturalnymi oraz pięknem polskiej przyrody.

 

Obchody 100-lecia Lasów Państwowych odbyły się na terenie Leśnictwa Przyborowo, gdzie nastąpiło odsłonięcie oraz poświęcenie tablicy pamiątkowej, a także wspólne sadzenie lasu. W uroczystości brali udział pracownicy Nadleśnictwa Włocławek, leśnicy z sąsiednich nadleśnictw, samorządowcy, służby mundurowe, reprezentanci zakładów usług leśnych oraz firm związanych z przetwórstwem drewna. Historię powstania Lasów Państwowych, dalsze losy oraz wizje na przyszłość przybliżył nam Nadleśniczy Nadleśnictwa Włocławek - Mirosław Kędroń. Wszystkim uczestnikom wydarzenia serdecznie dziękujemy!