Wydawca treści
Plan urządzenia lasu
Plan urządzenia lasu jest to szczegółowy leśny plan gospodarczy, podstawowy dokument gospodarki leśnej opracowywany dla określonego obiektu (nadleśnictwa, gminy, miasta). Sporządzany jest raz na 10 lat z uwzględnieniem przyrodniczych i ekonomicznych warunków gospodarki leśnej, jej celów i zasad oraz sposobów realizacji, określonych dla każdego drzewostanu i urządzanego obiektu bez pomijania lasów ochronnych.
Składa się m.in. z opisu lasów i gruntów przeznaczonych do zalesienia z analizy gospodarki leśnej, określa zadania do wykonania dotyczące zwłaszcza ilości przewidzianego do pozyskania drewna, ale też zalesień i odnowień, pielęgnowania i ochrony lasu, gospodarki łowieckiej oraz infrastruktury technicznej. Integralna częścią planu urządzania lasu jest program ochrony przyrody.
Plan urządzenia lasu sporządza sie dla lasów stanowiących własność Skarbu Panstwa (z wyjątkiem lasów wchodzących w skład Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa). Dla pozostałych lasów powstaja tzw. uproszczone plany (dla lasów rozdrobnionych o powierzchni do 10 ha zadania określa się na podstawia inwentaryzacji stanu lasów).
Plany urządzenia lasu dla lasów stanowiących własność Skarbu Państwa oraz uproszczone plany dla lasów wchodzących w skład Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa zatwierdza Minister Środowiska. Uproszczone plany urządzania lasu, po uzyskaniu opinii nadleśniczego, zatwierdza starosta.
Aktualny PUL sporządzony został na lata 2016 -2025 i obowiązuje od dnia 01.01.2016 r.
Dla osób zainteresowanych Plan Urządzenia Lasu dostępny jest do wglądu w siedzibie Nadleśnictwa Włocławek od poniedziałku do piątku w godzinach 7:15 do 15:15.
Najnowsze aktualności
Światowy Dzień Mokradeł
Światowy Dzień Mokradeł
Filtrują i zaopatrują w wodę, gromadzą węgiel, chronią różnorodność biologiczną. Mokradła, bo o nich mowa, są jednymi z najcenniejszych i jednocześnie najbardziej zagrożonych ekosystemów w skali świata.
Światowy Dzień Mokradeł
W lutym 1971 roku, dla ratowania obszarów wodno-błotnych na całym świecie, 18 państw podpisało Konwencję Ramsarską, zwaną ,,Konwencją o obszarach wodno-błotnych mających znaczenie międzynarodowe, zwłaszcza jako środowisko życiowe ptactwa wodnego''. Polska jest stroną Konwencji od 1978 roku. W traktacie uczestniczą obecnie 172 państwa, które zobowiązane są do ochrony i zrównoważonego użytkowania mokradeł, a także do podnoszenia świadomości społecznej na temat ról, jakie pełnią. Na pamiątkę podpisania Konwencji Ramsarskiej oraz w celu zwrócenia uwagi na pilną potrzebę ochrony obszarów podmokłych,
2 lutego obchodzony jest Światowy Dzień Mokradeł.
Każdego roku to wydarzenie przebiega pod innym hasłem. Tegoroczne, czyli ,,Już czas
na przywrócenie mokradeł'' podkreśla, że rekultywacja tych terenów powinna być traktowana priorytetowo. Każde, nawet najmniejsze działanie wykonane w tym kierunku, ma znaczenie.