Wydawca treści Wydawca treści

Rezerwat przyrody Gościąż

Rezerwaty to wydzielone obszary o szczególnych wartościach przyrodniczych, zachowane w stanie naturalnym lub mało zmienionym. Ogranicza się tam gospodarkę leśną. Spośród niemal 1,5 tys. rezerwatów, które mamy obecnie w Polsce, blisko 700 to rezerwaty leśne o łącznej powierzchni ponad 61 tys. ha. Rezerwaty stanowią 1,6 proc. powierzchni lasów zarządzanych przez LP.

Nazwa: Gościąż

Lokalizacja: Obręb leśny: Czarne; leśnictwo:  Dąb, Ruda

Powierzchnia227,91 ha  w tym 51,47 ha poza gruntami PGL LP.

Podstawa prawna uznania: Dz.U woj. Kuj-Pom. Nr 3 poz.27; Rozporz. Wojewody nr 250/00 z dnia 7 grudnia 2000 r.,aktualne: Zarządzenie Dyrektora Regionalnego Ochrony Środowiska w Bydgoszczy z 19 września 2016 r. w sprawie rezerwatu "Gościąż".

Cel ochrony: Zachowanie jednego z grupy naturalnych zbiorników wodnych o unikalnej w skali kraju, specyfice i charakterze osadów dennych - jeziora Gościąż oraz powierzchni leśnej otaczającej zespół jezior.


Rezerwat przyrody wójtowski grąd

Nazwa Wójtowski Grąd

Lokalizacja: Obręb leśny: Jedwabna, leśnictwo: Przyborowo

Powierzchnia: 3,52 ha

Podstawa prawna uznania M.P. Nr 7, poz. 51 z dnia 18.02.1987r., aktualne: Zarządzenie Dyrektora Regionalnego Ochrony Środowiska w Bydgoszczy z 17 listopada 2015 r. w sprawie rezerwatu "Wójtowski Grąd".

Cel ochronyZachowanie naturalnych zespołów grądowych  i borowych


Rezerwat przyrody grodno

Nazwa Grodno

Lokalizacja: Obręb leśny: Czarne; leśnictwo Kurowo

Powierzchnia: 132,45 ha

Podstawa prawna uznania M.P. Nr 161 poz. 1088 z 21.12.1998r, aktualne: Zarządzenie Dyrektora Regionalnego Ochrony Środowiska w Bydgoszczy z 3 sierpnia 2016 r. w sprawie rezerwatu "Grodno". 

Cel ochrony: Zachowanie dla celów naukowych  dydaktycznych i krajobrazowych jeziora Grodno   o szmaragdowej wodzie wraz z otaczającym je naturalnymi zbiorowiskami leśnymi


Rezerwat przyrody dębice

Nazwa Dębice

Lokalizacja: Obręb leśny: Włocławek, leśnictwo: Dębice

Powierzchnia: 41,92 ha

Podstawa prawna uznania M.P. Nr 161poz. 1085 z 21.12.1998r., aktualne: Zarządzenie Dyrektora Regionalnego Ochrony Środowiska w Bydgoszczy z 17 listopada 2015 r. w sprawie rezerwatu "Dębice"

Cel ochrony Zachowanie dla celów naukowych  i dydaktycznych typowo wykształconej świetlistej dąbrowy

rezerwat przyrody olszyny rakutowskie

Nazwa Olszyny Rakutowskie

Lokalizacja: Obręb leśny: Czarne; leśnictwo: Kurowo

Powierzchnia: 174,62 ha

Podstawa prawna uznania: M.P. Nr 33, poz 126 z 11.10.1978 r., aktualne: Zarządzenie Dyrektora Regionalnego Ochrony Środowiska w Bydgoszczy z 29 sierpnia 2012 r. w sprawie rezerwatu "Olszyny Rakutowskie"

Cel ochronyZachowanie naturalnych zbiorowisk olsowych i łęgowych.

rezerwat przyrody kulin

Nazwa Kulin

Lokalizacja: Obręb leśny: Włocławek; leśnictwo: Szpetal

Powierzchnia: 50,84 ha

Podstawa prawna uznania M.P. Nr 66, poz. 321 z 23.11.1967r. Rozp. 277/01Wojewody Kuj-Pom.z dnia02-10-2001- powiększenie rezerwatu, aktualne: Zarządzenie Dyrektora Regionalnego Ochrony Środowiska w Bydgoszczy z 14 grudnia 2017 r. w sprawie rezerwatu "Kulin".

Cel ochronyZachowanie ze względów przyrodniczych, dydaktycznych  i krajobrazowych, wielogatunkowych drzewostanów   o cechach zbliżonych do naturalnych

 


Rezerwat przyrody Jazy

Nazwa Jazy

Lokalizacja: Obręb leśny: Czarne; leśnictwo Goreń

Powierzchnia:  2,62 ha

Podstawa prawna uznania: M.P. Nr 54, poz. 272z dnia 27.05.1963r, aktualne: Zarządzenie Dyrektora Regionalnego Ochrony Środowiska w Bydgoszcz z 17 listopada 2015 r. w sprawie rezerwatu "Jazy"

Cel ochrony: Zabezpieczenie i zachowanie najstarszego na Kujawach drzewostanu sosnowego.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Wąwóz Wyrwa

Wąwóz Wyrwa

Powołano kolejny rezerwat przyrody z okazji 100-lecia Lasów Państwowych.

Ochrona polskiej przyrody ma bardzo duże znaczenie podczas planowania i prowadzenia racjonalnej oraz trwale zrównoważonej gospodarki leśnej. Na terenach leśnych zarządzanych przez Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe przyroda chroniona jest na wiele sposobów, m in. poprzez wnioskowanie o ustanowienie  rezerwatów. Wypracowany przez dziesięciolecia model prowadzenia gospodarki leśnej opartej na zasadzie powszechnej ochronności lasów, zachowania ich trwałości oraz ciągłości, a także zrównoważonego wykorzystania wszystkich jego funkcji może stanowić doskonały przykład współżycia człowieka z przyrodą.

Mając na względzie dobro naszej rodzimej przyrody kolejne pokolenia leśników chroniły i chronią miejsca o szczególnych walorach przyrodniczych m. in. poprzez zaniechanie prowadzenia w nich gospodarki leśnej, inicjowanie ustanawiania rezerwatów i pomników przyrody, stref ochronnych dla rzadkich siedlisk flory i fauny czy użytków ekologicznych.

W ramach wieloletniej współpracy Nadleśnictwa Dąbrowa z Zespołem Parków Krajobrazowych nad Dolną Wisłą podjęto działania w zakresie objęcia ochroną rezerwatową cennego obszaru ukształtowanego m. in. przez meandrującą rzekę Wyrwę. Po przeszło półtorarocznych staraniach z dniem 20 grudnia 2024 roku ustanowiono na mocy zarządzenia Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Bydgoszczy (Dz. Urz. Woj. Kuj.-Pom. z 2024 r. poz. 7535) rezerwat przyrody pod nazwą „Wąwóz Wyrwa”. Rezerwat o powierzchni 48,80 ha znajdujący się w leśnictwie Bedlenki (oddziały: 336, 337, 338), położony jest na terenie gmin Drzycim i Świecie, w powiecie świeckim, w województwie kujawsko – pomorskim, nieopodal takich miejscowości jak Wyrwa, Polski Konopat czy Mały Dólsk.

Nazwa rezerwatu wywodzi się od przepływającej przez ten teren rzeki Wyrwa, a także od charakterystycznego ukształtowania terenu, poprzecinanego licznymi stromymi wąwozami. Istotą rezerwatu jest zachowanie grądu zboczowego porastającego stoki doliny rzeki Wyrwy, z jej strefą zboczową, dnem i samą rzeką.  
W wyniku zaniechania prowadzenia gospodarki leśnej na przestrzeni kilkudziesięciu lat doszło do procesu naturalnego starzenia się i odnowienia drzewostanu oraz akumulacji martwego drewna.

Strome zbocza głęboko wcinające się w Wysoczyznę Świecką Parowu Konopackiego porastają lasy grądowe, głównie z udziałem około 125-letnich grabów, z domieszką lipy drobnolistnej i dębu szypułkowego w wieku około 140 lat. U podnóża parowu, na niewielkiej powierzchni znajduje się łęg jesionowo - olszowy porośnięty głównie olszą czarną z niewielką domieszką jesionu wyniosłego.

W skład bardzo bujnego runa wchodzą takie gatunki roślin zielnych, jak: zawilec gajowy, zawilec żółty, gwiazdnica wielokwiatowa, łuskiewnik różowy, przylaszczka pospolita, śnieżyczka przebiśnieg, złoć żółta, miodunka ćma, kokorycz pusta, kokorycz wielokwiatowa, jaskier kosmaty, jaskier rozłogowy, kopytnik pospolity, groszek wiosenny. Wśród gatunków objętych ochroną gatunkową należy wymienić licznie występujące stanowiska z lilią złotogłów, wawrzynkiem wilczełyko czy kwitnącym  bluszczem pospolitym.

Na terenie rezerwatu znajdują się liczne chronione gatunki przedstawicieli fauny, w tym entomofauny. Ponadto sama rzeka stanowi istotne siedlisko chronionych ryb.

W celu zmniejszenia negatywnego oddziaływania rolnictwa na chroniony obszar, ustanowiono na granicy leśno-polnej rezerwatu otulinę o powierzchni 220,60 ha. Działanie to ma na celu zmniejszenie negatywnego oddziaływania na siedlisko leśne w wyniku spływania nawozów i pestycydów z okolicznych pól. Ponadto dużym zagrożeniem dla prawidłowego rozwoju flory i fauny runa leśnego są bezprawne wjazdy użytkowników quadów i motorów crossowych na teren rezerwatu.