Wydawca treści Wydawca treści

hodowla lasu

 

I. Baza nasienna

Nadleśnictwo Włocławek leży w regionie nasiennym 355.

Obecnie na terenie Nadleśnictwa Włocławek znajduje się 89 obiektów, które zarejestrowane są w następujących częściach Krajowego Rejestru Leśnego Materiału Podstawowego:

 

Część I, w której rejestrowany jest leśny materiał podstawowy przeznaczony do produkcji  leśnego materiału rozmnożeniowego należącego do kategorii ze zidentyfikowanego źródła:

   

1. Źródła nasion – 21 obiektów dla gatunków: klon zwyczajny, grochodrzew, sosna czarna, dąb czerwony, grab zwyczajny, sosna wejmutka, lipa szerokolistna, daglezja zielona, jesion wyniosły, lipa drobnolistna, klon jawor, czereśnia ptasia,

2. Gospodarcze Drzewostany Nasienne – 40 obiektów dla gatunków: olsza czarna, sosna zwyczajna, brzoza brodawkowata, dąb szypułkowy, dąb bezszypułkowy, buk zwyczajny, jesion wyniosły, świerk pospolity.

 

Część II, w której rejestrowany jest leśny materiał podstawowy przeznaczony do produkcji leśnego materiału rozmnożeniowego należącego do kategorii wyselekcjonowany:

  

Wyłączone Drzewostany Nasienne – 4 obiekty dla gatunku olsza czarna

 

Część III, w której zarejestrowany jest leśny materiał podstawowy przeznaczony do produkcji leśnego materiału rozmnożeniowego należącego do kategorii kwalifikowany

   

Drzewa Mateczne – 24 obiekty dla gatunku olsza czarna

 

II. Szkółki

Na terenie Nadleśnictwa Włocławek, znajduje się Leśnictwo Szkółkarskie Dzilno, które zajmuje się produkcją sadzonek drzew podstawowych gatunków lasotwórczych i domieszkowych.

 

 

                                                      Szkółka leśna Dzilno

 

                                                     Szkółkowanie sadzonek

III. Średnioroczny zakres prac z zakresu hodowli lasu na lata 2016-2025, przedstawia się następująco:

Odnowienia i zalesienia otwarte: 179 ha

Odnowienia pod osłoną: 118 ha

Poprawki i uzupełnienia: 41 ha

Pielęgnowanie gleby: 240 ha

Pielęgnowanie upraw: 160 ha

Pielęgnowanie młodników: 150 ha

 

 Wycięte gniazda, w których zostaną posadzone gatunki liściaste w celu utworzenia lasu wielogatunkowego

                                                                                             


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Wysokie zagrożenie pożarowe

Wysokie zagrożenie pożarowe

Lasy to nieocenione bogactwo przyrodnicze, będące domem dla licznych gatunków roślin i zwierząt oraz miejscem rekreacji dla ludzi. Jednakże, wraz z rosnącą popularnością aktywności na świeżym powietrzu, rośnie również ryzyko pożarów lasów, które mogą być spowodowane przez ludzką nieostrożność.

Pożary lasów stanowią poważne zagrożenie dla ekosystemów, niszcząc setki hektarów drzewostanu, zagrażając życiu zwierząt oraz ludzi. Jedną z częstych przyczyn, pożarów jest zaprószenie ognia przez samochody, których nagrzane elementy, silniki, układy wydechowe i katalizatory mogą emitować iskry, które łatwo mogą zapalić suche ściółkę leśną.

Taka sytuacja miała miejsce w Nadleśnictwie Włocławek na terenie leśnictwa Dębice. Samochód, który wjechał w młodnik zapalił ściółkę leśną, w wyniku czego sam spłonął podpalając też okoliczne drzewka. Tylko dzięki bardzo szybkiemu wykryciu pożaru oraz błyskawicznej reakcji Państwowej Straży Pożarnej oraz Służby Leśnej udało się opanować płomienie i ogień nie rozprzestrzenił się w młodniku. Pożar był bardzo niebezpieczny, szczególnie dlatego, że łatwo mógł się przenieść na sąsiednie drzewostany, które bezpośrednio przylegają do osiedla Michelin.

Wprowadzenie zakazu wjazdu samochodami do lasów jest krokiem ku ochronie naszych cennych zasobów przyrodniczych. Dbajmy wspólnie o nasze lasy, aby mogły służyć przyszłym pokoleniom i pozostawać miejscem pięknym i bezpiecznym dla wszystkich.