Wydawca treści Wydawca treści

hodowla lasu

 

I. Baza nasienna

Nadleśnictwo Włocławek leży w regionie nasiennym 355.

Obecnie na terenie Nadleśnictwa Włocławek znajduje się 89 obiektów, które zarejestrowane są w następujących częściach Krajowego Rejestru Leśnego Materiału Podstawowego:

 

Część I, w której rejestrowany jest leśny materiał podstawowy przeznaczony do produkcji  leśnego materiału rozmnożeniowego należącego do kategorii ze zidentyfikowanego źródła:

   

1. Źródła nasion – 21 obiektów dla gatunków: klon zwyczajny, grochodrzew, sosna czarna, dąb czerwony, grab zwyczajny, sosna wejmutka, lipa szerokolistna, daglezja zielona, jesion wyniosły, lipa drobnolistna, klon jawor, czereśnia ptasia,

2. Gospodarcze Drzewostany Nasienne – 40 obiektów dla gatunków: olsza czarna, sosna zwyczajna, brzoza brodawkowata, dąb szypułkowy, dąb bezszypułkowy, buk zwyczajny, jesion wyniosły, świerk pospolity.

 

Część II, w której rejestrowany jest leśny materiał podstawowy przeznaczony do produkcji leśnego materiału rozmnożeniowego należącego do kategorii wyselekcjonowany:

  

Wyłączone Drzewostany Nasienne – 4 obiekty dla gatunku olsza czarna

 

Część III, w której zarejestrowany jest leśny materiał podstawowy przeznaczony do produkcji leśnego materiału rozmnożeniowego należącego do kategorii kwalifikowany

   

Drzewa Mateczne – 24 obiekty dla gatunku olsza czarna

 

II. Szkółki

Na terenie Nadleśnictwa Włocławek, znajduje się Leśnictwo Szkółkarskie Dzilno, które zajmuje się produkcją sadzonek drzew podstawowych gatunków lasotwórczych i domieszkowych.

 

 

                                                      Szkółka leśna Dzilno

 

                                                     Szkółkowanie sadzonek

III. Średnioroczny zakres prac z zakresu hodowli lasu na lata 2016-2025, przedstawia się następująco:

Odnowienia i zalesienia otwarte: 179 ha

Odnowienia pod osłoną: 118 ha

Poprawki i uzupełnienia: 41 ha

Pielęgnowanie gleby: 240 ha

Pielęgnowanie upraw: 160 ha

Pielęgnowanie młodników: 150 ha

 

 Wycięte gniazda, w których zostaną posadzone gatunki liściaste w celu utworzenia lasu wielogatunkowego

                                                                                             


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Rezerwat przyrody „Zbocza Świętopełka”

Rezerwat przyrody „Zbocza Świętopełka”

Na mocy Zarządzenia Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Bydgoszczy z dniem 20 grudnia 2024 roku został utworzony na terenie Nadleśnictwa Dąbrowa leśny rezerwat przyrody - „Zbocza Świętopełka”.

Rezerwat położony jest w powiecie świeckim, na terenie gminy Świecie i obejmuje stoki Doliny Dolnej Wisły wraz z wcinającym się w nie jarem „Czerwonej Wody”, nieopodal miejscowości Sartowice i Wiąg. Nazwa rezerwatu nawiązuje do ukształtowania terenu oraz osoby Świętopełka II, który osiedlił się w XIII wieku na tych terenach, w miejscowości Sartowice i jako pierwszy podjął walkę z dominacją Zakonu Krzyżackiego na ziemiach polskich.

Rezerwat „Zbocza Świętopełka” o powierzchni 31,52 ha wraz z otuliną o powierzchni 136,73 ha został utworzony w celu zachowania grądu zboczowego porastającego stoki Doliny Dolnej Wisły i zachodzących w nim procesów odnowy oraz starzenia się drzewostanu, a także gatunków z nim związanych. Ze względu na dominujący przedmiot ochrony jest to rezerwat florystyczny.

Leśnicy, kierując się zasadą zrównoważonego rozwoju, chronią tereny cenne przyrodniczo m. in. poprzez zaniechanie prowadzenia na nich gospodarki leśnej. Jeden z takich obszarów stanowi utworzony rezerwat przyrody, znajdujący się na terenie Leśnictwa Grabowiec, w oddz. 246 i 247, w następstwie czego od kilkudziesięciu lat dochodzi w nim do naturalnych procesów starzenia i odnawiania się drzewostanu. 

Kilkanaście lat temu wyznaczono z Sartowic do Świecia szlak pieszy czarny PTTK „Na Diabelce” oraz „Nadwiślański Szlak Świętego Jakuba”. Ich przebieg pokrywa się z wyznaczoną pieszą ścieżką przez rezerwat. Takie działanie ma na celu skanalizowanie ruchu turystycznego, a tym samym ochronę szaty roślinnej rezerwatu przed wydeptaniem oraz umożliwia społeczeństwu obserwację wielopokoleniowego drzewostanu. Wędrując szlakiem możemy podziwiać okazałe, ponad 250-letnie, objęte ochroną pomnikową dęby, a także ponad stuletnie graby, wiązy, jesiony, klony czy lipy.
W zachodniej części rezerwatu znajduje się rozległy jar „Czerwonej Wody”, który stanowi wyraźne rozgraniczenie między wznoszącymi się na lewym brzegu Wisły Czarcimi Górami, a Niziną Sartowicko-Nowską. W dole wąwozu płynie strumień, mający swój początek z niewielkiego jeziora Radoń, położonego na południe od wsi Czaple. W strumieniu tym stwierdzono występowanie cennych pod kątem przyrodniczym gatunków ryb, takich jak piskorz, koza czy różanka.

Wiosną na terenie rezerwatu możemy podziwiać kobierce z pięknie kwitnącą kokoryczą pustą, kokoryczką wonną, przylaszczką pospolitą, barwinkiem pospolitym, miodunką ćmą, fiołkiem leśnym, zawilcem gajowym czy zawilcem żółtym, a także gwiazdnicą gajową.  

Położenie rezerwatu na zboczach Doliny Dolnej Wisły oraz ukształtowanie terenu to doskonałe miejsce dla życia wielu gatunków przedstawicieli fauny, w tym entomofauny.

Na terenie rezerwatu znajdują się pozostałości po cmentarzu ewangelickim
z II połowy XIX wieku z pojedynczymi płytami nagrobnymi.