Wydawca treści Wydawca treści

hodowla lasu

 

I. Baza nasienna

Nadleśnictwo Włocławek leży w regionie nasiennym 355.

Obecnie na terenie Nadleśnictwa Włocławek znajduje się 89 obiektów, które zarejestrowane są w następujących częściach Krajowego Rejestru Leśnego Materiału Podstawowego:

 

Część I, w której rejestrowany jest leśny materiał podstawowy przeznaczony do produkcji  leśnego materiału rozmnożeniowego należącego do kategorii ze zidentyfikowanego źródła:

   

1. Źródła nasion – 21 obiektów dla gatunków: klon zwyczajny, grochodrzew, sosna czarna, dąb czerwony, grab zwyczajny, sosna wejmutka, lipa szerokolistna, daglezja zielona, jesion wyniosły, lipa drobnolistna, klon jawor, czereśnia ptasia,

2. Gospodarcze Drzewostany Nasienne – 40 obiektów dla gatunków: olsza czarna, sosna zwyczajna, brzoza brodawkowata, dąb szypułkowy, dąb bezszypułkowy, buk zwyczajny, jesion wyniosły, świerk pospolity.

 

Część II, w której rejestrowany jest leśny materiał podstawowy przeznaczony do produkcji leśnego materiału rozmnożeniowego należącego do kategorii wyselekcjonowany:

  

Wyłączone Drzewostany Nasienne – 4 obiekty dla gatunku olsza czarna

 

Część III, w której zarejestrowany jest leśny materiał podstawowy przeznaczony do produkcji leśnego materiału rozmnożeniowego należącego do kategorii kwalifikowany

   

Drzewa Mateczne – 24 obiekty dla gatunku olsza czarna

 

II. Szkółki

Na terenie Nadleśnictwa Włocławek, znajduje się Leśnictwo Szkółkarskie Dzilno, które zajmuje się produkcją sadzonek drzew podstawowych gatunków lasotwórczych i domieszkowych.

 

 

                                                      Szkółka leśna Dzilno

 

                                                     Szkółkowanie sadzonek

III. Średnioroczny zakres prac z zakresu hodowli lasu na lata 2016-2025, przedstawia się następująco:

Odnowienia i zalesienia otwarte: 179 ha

Odnowienia pod osłoną: 118 ha

Poprawki i uzupełnienia: 41 ha

Pielęgnowanie gleby: 240 ha

Pielęgnowanie upraw: 160 ha

Pielęgnowanie młodników: 150 ha

 

 Wycięte gniazda, w których zostaną posadzone gatunki liściaste w celu utworzenia lasu wielogatunkowego

                                                                                             


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

29 Edycja Sprzątania Świata za nami

29 Edycja Sprzątania Świata za nami

W miniony piątek br. miała miejsce 29 edycja akcji "Sprzątania Świata". W tym roku smieci zostały posprzątane z terenu Leśnictwa Ruda oraz Osięciny. W wielkim sprzątaniu uczestniczyli uczniowie ze Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi w Smólniku, a także Szkoły Podstawowej w Osięcinach. Akcja zakończyła się drobnym poczęstunkiem podczas, którego leśniczy przybliżył uczniom ciekawostki otaczającej nas przyrody. Wszystkim uczestnikom bardzo serdecznie dziękujemy !

Akcja Sprzątanie świata została zapoczątkowana w 1989 w Australii. Obecnie odbywa się w 130 krajach świata – ma na celu zwrócenie uwagi na środowisko naturalne. Pierwsza Akcja Sprzątania Świata w Polsce odbyła się w 1994 r. Od tamtej pory co roku we wrześniu odbywa się finał akcji, w tym roku przypada on na okres 16-18 września. Niestety, z roku na rok według danych GUS ilość zebranych odpadów komunalnych wzrasta, odnotowuje się występowanie coraz większej ilości dzikich wysypisk, wszystko spowodowane jest działalnością człowieka. Dlatego słusznie wybrzmiało tegoroczne hasło akcji „WSZYSTKIE ŚMIECI SĄ NASZE”.