Asset Publisher
Ochrona lasu
Lasy Nadleśnictwa Włocławek, ze względu na stosunkowo duży udział siedlisk borowych, są w wysokim stopniu narażone na działanie szkodliwych czynników biotycznych i abiotycznych.
Wynika to zarówno z czynników klimatycznych (niskie opady roczne oraz ich niekorzystny rozkład, przymrozki, susze), antropogenicznych (emisja zanieczyszczeń przez zakłady przemysłowe) oraz wynikających ze struktury drzewostanów (stosunkowo duża powierzchnia drzewostanów o składzie niezgodnym lub częściowo zgodnym z pożądanym, znaczne obszary lasów na gruntach porolnych).
Stopniowe dostosowywanie składów gatunkowych do siedlisk, w ramach którego w nadleśnictwie sadzi się duże ilości dębów, klonów, lip i innych liściastych, które stanowią atrakcyjną bazę żerową dla zwierzyny (jeleń, sarna, dzik) zmusza leśników do stosowania środków zapobiegających zgryzaniu i rozdeptywaniu sadzonek oraz spałowaniu drzew w młodnikach. Posadzone leśne uprawy zostają ogrodzone.
Ochrona przed zwierzyną - główną i najbardziej skuteczną metodą ochrony przed zwierzyną jest grodzenie upraw leśną siatką ogrodzeniową o wysokości 2 m.
Grodzenie upraw
Innym sposobem zapobiegającym szkodom od zwierzyny jest smarowanie upraw preparatami z grupy repelentów. Środki te nakładane są ręcznie na wierzchołki drzewek, w celu ochrony pączka szczytowego.
Repelenty są preparatami zawierającymi m.in. piasek kwarcowy, który powoduje, że zgryziony, posmarowany pęd jest po prostu niesmaczny. Tym sposobem zabezpiecza się powierzchnie, narażone na zgryzanie, które nie zostały ogrodzone.
Szkodniki owadzie - Nadleśnictwo Włocławek prowadzi prognozowanie i zwalczanie występowania takich szkodników drzew jak np.:
· brudnica mniszka,
· boreczniki,
· cetyńce,
· szeliniak sosnowy,
· chrabąszczowate (pędraki i imago),
· pozostałe z grupy szkodników pierwotnych sosny (siwiotek borowiec, strzygonia choinówka, poproch cetyniak, barczatka sosnówka, osnuja gwiaździsta),
· pozostałe z grupy szkodników wtórnych (przypłaszczek granatek, kornik drukarz, bielojad olbrzymi).
Brudnica mniszka
Prognozowanie i zapobieganie szkodom ze strony owadów polega na wykonywaniu obligatoryjnych zadań wynikających z Instrukcji Ochrony Lasu oraz wytycznych Zespołu Ochrony Lasu i Instytutu Badawczego Leśnictwa oraz bieżącym reagowaniu na powstające zagrożenia. W tym celu stosuje się różnego rodzaju pułapki m.in. feromonowe (IBL-1), pułapki klasyczne, opaski lepowe, dołki chwytne itd. Zwalczając szkodniki w nadleśnictwie dąży się do minimalizacji korzystania ze środków chemicznych.
Nadleśnictwo Włocławek kładzie duży nacisk na zabiegi profilaktyczne, zmierzające do podniesienia naturalnej odporności i stabilności drzewostanów. Wymienić tutaj należy m.in:
· prowadzenie gospodarki przebudowy i związany z tym wzrost udziału gatunków
liściastych oraz różnicująca się struktura wiekowa drzewostanów,
· ochrona drzew dziuplastych,
· wywieszanie skrzynek lęgowych dla ptaków śpiewających,
· wywieszanie budek rozrodczych dla nietoperzy,
· zimowe dokarmianie ptaków.
Do szkodliwych czynników biotycznych należy dodać występujące na terenie nadleśnictwa czynniki abiotyczne (susze, przymrozki czy huragany) oraz antropogeniczne (wywołane przez człowieka pożary, zanieczyszczenia przemysłowe oraz zaśmiecanie lasu). Wśród czynników abiotycznych największą, negatywną rolę na drzewostany odgrywają przymrozki oraz silne wiatry. Szczególnie groźne są przymrozki późne mające istotne znaczenie, głównie ze względu na rozmiar dokonywanych w nadleśnictwie odnowień dębowych. Szkody powodowane przez huragany i silne wiatry (złomy i wywroty) występują w poszczególnych latach w różnym natężeniu, jednak ich rozmiar nie ma znaczącego wpływu na gospodarkę leśną nadleśnictwa.
Zaśmiecanie lasu
Ochrona przeciwpożarowa
Występująca mała ilość opadów atmosferycznych na terenie Nadleśnictwa Włocławek i duży udział procentowy drzewostanów sosnowych z trzcinnikiem powoduje duże zagrożenie pożarowe począwszy od wczesnej wiosny.
Cały obszar nadleśnictwa zaliczany jest do I kategorii zagrożenia pożarowego,co niestety potwierdza odnotowywana corocznie duża ilość pożarów lasu. Najbardziej zagrożone pożarem lasy znajdują się na terenie leśnictw Wikaryjskie, Dębice, Brześć Kujawski, Rybnica, Poraza , Lipiny, Osięciny.
Mając powyższe na uwadze oraz realizując przepisy prawne N-ctwo posiada infrastrukturę p-poż w skład której wchodzą:
Dostrzegalnie wyposażone w system monitoringu
- Obręb Jedwabna, Leśnictwo Wikaryjskie
- Obręb Włocławek, Leśnictwo Szpetal
- Obręb Czarne, Leśnictwo Goreń
Zaopatrzenie wodne
Nadleśnictwo Włocławek na obszarze lasów oraz w pobliżu kompleksów leśnych zlokalizowało 25 punktów czerpania wody. Są to przede wszystkim naturalne cieki wodne (rzeki) oraz naturalne zbiorniki wodne (jeziora lub bagna – 12 szt., sztuczne zbiorniki -6 szt., (ich utrzymanie leży w bezpośredniej gestii nadleśnictwa), 7 hydrantów przeciwpożarowych będących w gestii innych podmiotów.
wyposażenie w sprzęt gaśniczy:
- śmigłowiec wyposażony w sprzęt do gaszenia pożarów
- lekki pojazd gaśniczy na bazie samochodu Ford Ranger wyposażony w wysoko-ciśnieniowy moduł gaśniczy (motopompa ze zbiornikiem na wodę o pojemności 400 l.)
- przyczepa MEPROZET przystosowana do celów przeciwpożarowych ze zbiornikiem na wodę o pojemności 600 l, doczepiania do ciągnika, wyposażona dodatkowo w niezależną pompę pływającą.
- pługi leśne z pogłębiaczami do wyorywania pasów przeciwpożarowych.
- ciągniki używane do zabezpieczania pożarzysk.
Ponadto w nadleśnictwie zlokalizowana jest baza sprzętu przeciwpożarowego wyposażona w sprzęt ręczny (szpadle, siekiery, motyki, hydronetki) zgodnie z obowiązującą instrukcją ochrony przeciwpożarową obszarów leśnych.
Asset Publisher
Narada z Państwową Strażą Pożarną
Narada z Państwową Strażą Pożarną
Dnia 08 maja 2024r. w Nadleśnictwie Włocławek odbyło się spotkanie z Państwową Strażą Pożarną dotyczące współpracy w zakresie lokalizacji pożarów i nawigacji w lesie. Podczas spotkania omówiono aktualne procedury wymiany informacji między Służbami Leśnymi a Państwową Strażą Pożarną oraz zidentyfikowano potrzebę szybszego przekazywania danych o lokalizacji pożarów.
Spotkanie miało charakter warsztatowy podczas, którego zaimplementowano nowe technologie nawigacyjne, które mogą pomóc strażakom w szybkim dotarciu do miejsc pożarów. Podczas warsztatów doszło do cennej wymiany doświadczeń w omawianym zakresie. Dyskutowano na temat wykorzystania dronów i satelit do lokalizacji pożarów. Omówiono topografię Nadleśnictwa Włocławek z uwzględnieniem punktów charakterystycznych ułatwiających lokalizację w lesie.