Asset Publisher
"ŚCIEŻKA ZDROWIA" FIT PARK
"Ścieżka zdrowia" jest terenem ogólnodostępnym, przeznaczonym do zabaw i aktywnego wypoczynku.
Na szlaku "ścieżki zdrowia" znajdziemy 11 przyrządów do ćwiczeń, a wśród nich:
1. Drążek - służy do podciągania się w celu wzmocnienia mięśni ramion oraz mięśni brzucha.
2. Drążek do fikołków - służy do wykonywania ćwiczeń takich jak fikołki i zwisy.
3. Drabinka prosta - pozwala na wykonywanie ćwiczeń wzmacniających mięśnie brzucha, a także zwisów rozwijających ramiona oraz przedramiona.
4. Drabinka linowa - służy do wspinania się, co rozwija mięśnie rąk i nóg.
5. Drabinka ukośna - pozwala na wykonywanie ćwiczeń wzmacniających mięśnie przedramion, ramion, barków, a także mięśnie brzucha.
6. Pieńki do ćwiczeń – poprzez przechodzenie z jednego pieńka na drugi przytrzymując się liny zawieszonej nad głową, urządzenie pomaga rozwijać poczucie równowagi oraz koordynację ruchową.
7. Poręcze – umożliwiają wykonanie zwisów lub ćwiczeń wzmacniających ramiona.
8. Równoważnia – jest prostym urządzeniem gimnastycznym do ćwiczeń i rozwoju równowagi oraz koordynacji ruchowej.
9. Ławeczka do brzuszków – pozwala na ćwiczenie mięśni nóg, brzucha oraz mięśni lędźwiowych.
10. Kółka akrobatyczne – urządzenie służące do podciągania się w celu wzmocnienia mięśni rąk oraz ramion.
11. Belki do przeskoków – urządzenie, które pozwala wzmocnić mięśnie nóg.
UWAGA: Z urządzeń znajdujących się na "ścieżce zdrowia" dzieci do lat 12 powinny korzystać pod opieką osób dorosłych.
Ścieżka edukacyjna „Dzilno”
Ścieżka edukacyjna rozpoczyna się w pobliżu szkółki leśnej w leśnictwie Przyborowo. Do dyspozycji gości dostępny jest przestronny Parking zarówno dla pojazdów osobowych jak i autobusów.
W dalszą podróż ruszamy już pieszo…
1 Tablica - Ścieżka edukacyjna „Dzilno" Ścieżka ma długość 3,5 km długości, prowadzi przez bardzo malownicze i różnorodne tereny. Na początek pobytu w lesie wszyscy mogą dowiedzieć się jak powinni się w lesie zachować aby nie zniszczyć naszego wspólnego dobra.
2 Tablica „Zagrożenie lasów – pożary" na tym przystanku dowiemy się czego nie można robić w lesie oraz podstawowych informacji o szkodach jakie pożary tworzą w środowisku.
3 Tablica „Szkółka leśna" – to pierwszy etap przy hodowli lasu. Przedstawiono tutaj podstawowe prace szkółkarskie ale również piękny widok na Szkółkę leśną.
4 Tablica „Leśny wodopój i życie wokół niego" Gdzie można nauczyć się tropić zwierzęta jakie napotkamy przy wodopoju. To woda jest najważniejsza do życia, ale i zdrowia wszystkich organizmów.
5 Tablica „Warstwowa budowa lasu" Na tym przystanku dowiadujemy się jak różnorodne jest życie w lesie oraz że dla każdego zwierzęcia jest miejsce w lesie.
6 Tablica „Dąb szypułkowy szlachcic wśród drzew" Dzięki tej tablicy możemy się dowiedzieć jakie zastosowanie ma dąb i dlaczego jest to drzewo tak bardzo cenione.
7 Tablica „Użytek ekologiczny ważny element różnorodności biologicznej" Ochrona przyrody jest bardzo ważna dla zachowania bioróżnorodności więc jakie zwierzęta możemy tam znaleźć?
8 Tablica „ Las różnorodność gatunkowa, ochrona i gospodarka" Monokultura czy różnorodność? W tym miejscu uzyskamy na to jakże ważne i trudne pytanie.
9 Tablica „Ekosystem jeziora Dzilno" Roślinność szuwarowa, ryby, drzewostan żywiczarski. Te informacje można szczegółowo omówić wygodnie siedząc przy ognisku i piekąc kiełbaskę.
Wygodne wiaty w gorący dzień uraczą nas przyjemnym cieniem, a śpiew ptaków i blask słońca odbitego od tafli jeziora zostanie zapamiętany przez wszystkich na bardzo długo.
Następnym przystankiem jest wieża obserwacyjna ze wspaniałym widokiem na jezioro Dzilno. Osoby zafascynowane fotografią jak i obserwacją przyrody na pewno z przyjemnością odwiedzą to miejsce wielokrotnie.
10 Tablica „Zbiorowiska leśne ekosystemów podmokłych" Występujące w pobliżu zbiorowisk wodnych podmokłe tereny to teren o wielkiej różnorodności. Króluje w nich olsza czarna, wierzba … i co jeszcze ?
Przy tym przystanku wybudowana jest kładka obserwacyjna, dzięki której każdy ma możliwość z bliska obejrzeć roślinność, terenów podmokłych, nie niszcząc jej.
Ścieżki dydaktyczna "Nordic Walking"
Ścieżka ta jest podzielona na 2 ścieżki o różnej długości i stopniu trudności.
Ścieżka rekreacyjna o długości 3,5 km prowadząca ze stadionu na osiedlu Zazamcze do Uzdrowiska Wieniec, oznakowana zielonym piktogramem.
Ścieżka sportowa o długości 4,5 km rozpoczynającą się i kończącą na stadionie na osiedlu Zazamcze, oznakowana czerwonym piktogramem.
1 Tablica „Zielona ścieżka zdrowia Nordic Walking"
(Ścieżka rekreacyjna oraz sportowa)
Jest to tablica rozpoczynająca ścieżkę, zawiera podstawowe informacje opisująca długość i przebieg trasy wraz z mapą.
2 Tablica „Nordic Walking dlaczego tak skuteczny?"
(Ścieżka rekreacyjna oraz sportowa)
Przy tej tablicy poznamy wiele zalet spacerów z kijami. Dowiemy się z jakimi dolegliwościami wskazane jest uprawianie Nordic Walking.
3 Tablica „Poziom zaawansowania
(Ścieżka rekreacyjna oraz sportowa)
Opisuje 3 poziomy zaawansowania Nordic Walking. Szczegółowo przedstawia dla kogo przeznaczony jest każdy z tych stopni. Rysunki zamieszczone na tablicy przedstawiają przykładowe ćwiczenia z kijami urozmaicające trening.
4 Tablica „Nordic Walking przez cały rok"
(Ścieżka rekreacyjna oraz sportowa)
W jaki sposób rozpocząć przygodę z Nordic Walking? W jaki sposób poprawnie wykorzystywać kije do marszu? Dowiemy się tego na tej stacji. Są tutaj również przedstawione kolejne ćwiczenia dodatkowe z kijami. Obok jest zlokalizowana wiata służąca odpoczynkowi, chwili relaksu, a czas spędzony na odpoczynku można z całą pewnością wykorzystać na podziwianie otaczającej przyrody.
5 Tablica „Sport zdrowie i rekreacja w jednym"
(Ścieżka rekreacyjna)
Na pytanie dla kogo i w jakim celu jest Nordic Walking dowiemy się z tej tablicy. Na ilustracjach przedstawione są pierwsze kroki, na co zwrócić uwagę przy pracy kijami, oraz jakie błędy są najczęściej popełniane.
6 Tablica „Nordic Walking dla każdego"
(Ścieżka rekreacyjna)
Tablica przedstawia dla osób w jakim wieku przeznaczony jest Nordic Walking, oraz co jest nam potrzebne do uprawiania tego sportu. Obrazek przedstawia również prawidłową technikę marszu z kijami, wraz z opisem.
7 Tablica „Zielona ścieżka zdrowia Nordic walking"
(Ścieżka rekreacyjna)
Jest to tablica rozpoczynająca ścieżkę, zawiera podstawowe informacje opisująca długość i przebieg trasy wraz z mapą. Jest to ta sama tablica co na tablica 1 ponieważ ścieżką można chodzić zarówno od stadionu jak i od uzdrowiska. Przy tej tablicy zlokalizowana jest wiata oraz sporo ławeczek. W pobliżu rozpoczyna się inna ścieżka edukacyjna „Zdrowy gaj"
5 Tablica „Jak rośnie las"
(Ścieżka sportowa)
Przedstawia proces od zebrania nasion do pielęgnacji dojrzałego drzewostanu. Zdjęcia ukazują te prace w rzeczywistości.
6 Tablica „Ochrona przeciwpożarowa"
(Ścieżka sportowa)
Jakie są przyczyny powstawania pożarów? Nie każdy z nas zdaje sobie sprawę, że większość pożarów powoduje człowiek. Dlatego tak ważna jest świadomość na ten temat. Tablica informuje jak leśnicy zapobiegają rozprzestrzenianiu się pożarów, i jakie są konsekwencje pożaru dla środowiska. Przy tej tablicy zlokalizowana jest również przestronna wiata do odpoczynku.
7 Tablica „Sprzymierzeńcy lasu"
(Ścieżka sportowa)
Las to olbrzymia różnorodność zwierząt. Duża część z nich to wielcy przyjaciele leśników. Pomagają im głównie chronić las przed różnymi zagrożeniami. Co to za zwierzęta i w jaki sposób wspomagają pracę leśników opisane jest na tej tablicy.
Ścieżka edukacyjna „Zdrojowy Gaj”
Ścieżka edukacyjna rozpoczyna się w pobliżu uzdrowiska Wieniec w leśnictwie Poraza. W pobliżu początku trasy znajduje się wiata oraz ławeczki. Długość ścieżki 1,5 km.
Ścieżka na całej długości jest oznaczona znakiem zielonego podgrzybka na drzewach.
1 Tablica „Leśna ścieżka przyrodnicza Zdrojowy gaj"
jest tablicą informacyjną, opisującą przebieg trasy, biegnącej wśród dorodnego drzewostanu sosnowego. Na trasie znajdują się ławeczki oraz wiaty na których można odpocząć i spędzić chwilę relaksu na świeżym powietrzu w otoczeniu leśnego środowiska.
2 Tablica „Ptaki naszych lasów"
przedstawia ptaki występujące w Nadleśnictwie Włocławek. Kolorowe ilustracje pięknie przedstawiają ubarwienie a krótkie opisy pozwalają na wyobrażenie sobie rzeczywistych rozmiarów tych ptaków.
3 Tablica „Funkcje lasu"
Tutaj dowiemy się jaka jest definicja lasu, jego funkcję oraz kto i w zgodzie z jaką zasadą tymi lasami się zajmuje. Obok tej tablicy umiejscowiona jest wiata pozwalająca na odpoczynek oraz podziwianie lasu.
4 Tablica „Użytkowanie lasu"
Czym jest użytkowanie lasu? Jakie produkty głównie pozyskujemy, a jakie ubocznie? Wszystkie te, a również jak wykorzystuje się leśne dary natury wyczytacie na tej tablicy. Pamiętajmy jednak aby piękno lasu pozostawić w niezdewastowane, pozostawiając tym samym wspólne dobro dla przyszłych pokoleń.
5 Tablica „Grzyby naszych lasów"
Grzybobranie jest jednym z najprzyjemniejszych form spędzania czasu w jesienne dni. Jednak pamiętajmy o tym że grzyby również mogą być bardzo niebezpieczne. Aby uniknąć szkodliwego działania grzybów niejadalnych i trujących należy je poznać. Zbierajmy tylko grzyby jadalne, te których jesteśmy pewni. Przy tej tablicy możemy zapoznać się z niektórymi gatunkami grzybów zarówno jadalnych jak i niejadalnych.
6 Tablica „Dlaczego las jest taki ważny?"
Las to naturalne piękno, ale nie tylko. Czy wiesz wszystko na temat pozytywnego wpływu lasu zarówno na środowisko, gospodarkę jak i życie człowieka? Ile tlenu produkuje 60 letnia sosna i wyrośnięty buk ? ile tleny produkują wszystkie lasy w ciągu roku? Ile wody las transpiruje? Czy drewno można czymś zastąpić? Te informacje wyczytacie na tej tablicy. Obok zlokalizowana jest wiata w której sami możecie wymyśleć kolejne pozycje odpowiedzi na to pytanie: „Dlaczego las jest taki ważny?"
7 Tablica „Ścieżka przyrodnicza Zdrojowy gaj" Ścieżkę można zwiedzać zarówno w jedną jak i w drugą stronę. Z tego względu tablica powitalna jest na początku i na końcu.
Scieżki dydaktyczne
Ścieżki przyrodniczo - dydaktyczne służą popularyzacji idei ochrony przyrody, krajobrazu, historii oraz czynnemu wypoczynkowi. Działalność dydaktyczna, edukacyjna, oświatowa w zakresie popularyzacji tych wartości prowadzi do wykształcenia wśród całego społeczeństwa prawidłowych postaw proekologicznych.
.
Asset Publisher
Oferta Choinkowa
Oferta Choinkowa
Nadleśnictwo Włocławek zaprasza do skorzystania z oferty choinkowej. Dostępne są drzewka różnej wielkości, idealne do ozdobienia zarówno małych, jak i większych wnętrz. Choinki można nabywać w dni robocze (od dnia 09.12.2024) w godzinach: od 8:00 do 14:00, (do dnia 23.12.2024 do godz. 12:00) w leśnictwach:
Poraza - tel. 881 062 354 (wysokość 2 m - 5 m);
Rybnica - tel. 600 208 059 (wysokość 2 m - 3 m);
Mursk - tel. 602 243 703 (wysokość 2 - 3 m);
Szkółka Dzilno - tel. 881 055 354 (wysokość do 2,5 m). w dniach 09-13.12.2024 tel. 606 805 304