Wydawca treści
Zasady sprzedaży
Zasady sprzedaży drewna określane są zarządzeniem dyrektora generalnego Lasów Państwowych.
W ramach sprzedaży detalicznej leśnicy starają się zaspokoić szybko rosnący popyt ze strony osób wykorzystujących drewno do celów grzewczych. Wbrew pozorom są to nie tylko mieszkańcy wsi, choć przeważają wśród odbiorców. Wzrost zapotrzebowania na drewno opałowe to też skutek powstawania na przedmieściach dużych aglomeracji nowych osiedli, gdzie domy często standardowo wyposażane są w instalacje kominkowe.
Drewno opałowe jest nie tylko najbardziej ekologicznym źródłem ciepła, lecz także jest atrakcyjniejsze pod względem relacji ceny do wydajności energetycznej niż węgiel, olej, gaz czy energia elektryczna
W ostatnich latach Lasy Państwowe zwiększyły sprzedaż drewna opałowego o jedną trzecią – do ponad 4 mln m sześc. rocznie. Drewno opałowe jest nie tylko najbardziej ekologicznym źródłem ciepła, lecz także jest atrakcyjniejsze pod względem relacji ceny do wydajności energetycznej niż węgiel, olej, gaz czy energia elektryczna. Niektórzy klienci wybierają drewno już przygotowane i pocięte, inni własnoręcznie je pozyskują, po uzgodnieniu i spełnieniu określonych warunków bezpieczeństwa oraz uiszczeniu opłaty; dotyczy to głównie tzw. gałęziówki. Taki surowiec jest bardzo tani, dlatego z tej możliwości korzysta wiele osób na terenach wiejskich.
Najnowsze aktualności
Wreszcie mamy zimę
Wreszcie mamy zimę
Do niedawna wybierając się na leśny spacer mogliśmy znaleźć pierwsze zwiastuny wiosny, takie na przykład jak kwiatostany wierzby, pospolicie nazywane kotkami czy baziami. Gdy przyglądaliśmy się uważnie drzewom to mogliśmy zauważyć, że niektóre z nich zaczynały rozwijać pąki. Spoglądając pod nogi mogliśmy nawet natrafić na kiełkujące wiosenne rośliny.
Wszystkie te obserwacje napawałyby optymizmem, gdyby była faktycznie wiosna. Tymczasem mamy drugi miesiąc wyjątkowo ciepłej zimy. Takie anomalie pogodowe nie są korzystne dla przyrody. Rośliny, podobnie jak ludzie potrzebują odpoczynku, który zapewnia im zimowa aura. Brak niskich temperatur zimą powoduje przedwczesne rozpoczęcie okresu wegetacji u roślin. W tkankach zaczynają krążyć soki, pojawiają się pąki, rośliny zaczynają kiełkować. Nadejście mrozów spowoduje zmarznięcie pąków i świeżo skiełkowanych roślin. Soki w drzewach zamarzną powodując nieodwracalne szkody.
W przypadku mieszkańców lasu, dla jednych ciepła zima jest łaskawa, a dla innych nie. Brak zalegającej pokrywy śnieżnej i wysokiej temperatury sprzyja łatwemu dostępowi do bazy pokarmowej. Zwierzęta nie cierpią z powodu głodu i zimna. Natomiast podobnie jak ludzie są bardzo podatne na infekcje, które mogą je bardzo osłabić bądź zabić. Wiosenna aura zimą jest najbardziej dokuczliwa dla zwierząt zapadających w sen zimowy tj. niedźwiedzi, borsuków i jenotów. Czując wiosnę budzą się przedwcześnie, co prowadzi do szybkiej utraty energii. To z kolei przy trudnościach z jej uzupełnieniem o tej porze roku może prowadzić do śmierci.
Dlatego dla dobra wszystkich ludzi, zwierząt i roślin z utęsknieniem czekaliśmy na nadejście zimy zimą. Dobrze, żeby nie nadeszła gwałtownie, bo wtedy wyrządziłaby znaczne szkody zamiast zapewnić równowagę w przyrodzie. Miejmy nadzieję, że trwające od kilku dni opady śniegu i ochłodzenie będzie trwało dłużej i poczujemy klimat prawdziwej zimy.