Wydawca treści Wydawca treści

Zasady sprzedaży

Zasady sprzedaży drewna określane są zarządzeniem dyrektora generalnego Lasów Państwowych.


 

W ramach sprzedaży detalicznej leśnicy starają się zaspokoić szybko rosnący popyt ze strony osób wykorzystujących drewno do celów grzewczych. Wbrew pozorom są to nie tylko mieszkańcy wsi, choć przeważają wśród odbiorców. Wzrost zapotrzebowania na drewno opałowe to też skutek powstawania na przedmieściach dużych aglomeracji nowych osiedli, gdzie domy często standardowo wyposażane są w instalacje kominkowe.

Drewno opałowe jest nie tylko najbardziej ekologicznym źródłem ciepła, lecz także jest atrakcyjniejsze pod względem relacji ceny do wydajności energetycznej niż węgiel, olej, gaz czy energia elektryczna

W ostatnich latach Lasy Państwowe zwiększyły sprzedaż drewna opałowego o jedną trzecią – do ponad 4 mln m sześc. rocznie. Drewno opałowe jest nie tylko najbardziej ekologicznym źródłem ciepła, lecz także jest atrakcyjniejsze pod względem relacji ceny do wydajności energetycznej niż węgiel, olej, gaz czy energia elektryczna. Niektórzy klienci wybierają drewno już przygotowane i pocięte, inni własnoręcznie je pozyskują, po uzgodnieniu i spełnieniu określonych warunków bezpieczeństwa oraz uiszczeniu opłaty; dotyczy to głównie tzw. gałęziówki. Taki surowiec jest bardzo tani, dlatego z tej możliwości korzysta wiele osób na terenach wiejskich.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Szkolenie ze standardu ochrony różnorodności przyrodniczej

Szkolenie ze standardu ochrony różnorodności przyrodniczej

W dniu 26.03.2024 r. odbyło się szkolenie ze Standardu ochrony różnorodności przyrodniczej na terenie nadleśnictw nadzorowanych przez Dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu oraz znowelizowanych Zasad Hodowli Lasu i Instrukcji Ochrony Lasu dla pracowników Nadleśnictwa Włocławek.

Szkolenie prowadzone było przez specjalistów z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu.

Pan Jerzy Bargiel Główny Specjalista Służby Leśnej omówił zapisy zawarte
w Zasadach Hodowli Lasu (ZHL). Porównał znowelizowane ZHL z poprzednimi.

Pan Michał Piotrowski Naczelnik Wydziału Ochrony Lasu omówił Standard przyrodniczy (Ochrona różnorodności przyrodniczej na terenie RDLP w Toruniu) wraz z załącznikami, Rozporządzenie Ministra Klimatu i Środowiska w sprawie wymagań dobrej praktyki w zakresie gospodarki leśnej oraz znowelizowaną Instrukcję Ochrony Lasu.