Wydawca treści Wydawca treści

Zasady sprzedaży

Zasady sprzedaży drewna określane są zarządzeniem dyrektora generalnego Lasów Państwowych.


 

W ramach sprzedaży detalicznej leśnicy starają się zaspokoić szybko rosnący popyt ze strony osób wykorzystujących drewno do celów grzewczych. Wbrew pozorom są to nie tylko mieszkańcy wsi, choć przeważają wśród odbiorców. Wzrost zapotrzebowania na drewno opałowe to też skutek powstawania na przedmieściach dużych aglomeracji nowych osiedli, gdzie domy często standardowo wyposażane są w instalacje kominkowe.

Drewno opałowe jest nie tylko najbardziej ekologicznym źródłem ciepła, lecz także jest atrakcyjniejsze pod względem relacji ceny do wydajności energetycznej niż węgiel, olej, gaz czy energia elektryczna

W ostatnich latach Lasy Państwowe zwiększyły sprzedaż drewna opałowego o jedną trzecią – do ponad 4 mln m sześc. rocznie. Drewno opałowe jest nie tylko najbardziej ekologicznym źródłem ciepła, lecz także jest atrakcyjniejsze pod względem relacji ceny do wydajności energetycznej niż węgiel, olej, gaz czy energia elektryczna. Niektórzy klienci wybierają drewno już przygotowane i pocięte, inni własnoręcznie je pozyskują, po uzgodnieniu i spełnieniu określonych warunków bezpieczeństwa oraz uiszczeniu opłaty; dotyczy to głównie tzw. gałęziówki. Taki surowiec jest bardzo tani, dlatego z tej możliwości korzysta wiele osób na terenach wiejskich.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Dbamy nie tylko o las… - dokarmianie ptaków

Dbamy nie tylko o las… - dokarmianie ptaków

Wraz z pierwszymi opadami śniegu włocławscy leśnicy spieszą z pomocą najmniejszym, których przetrwanie zimy zależy w głównej mierze również od nas.

Leśnicy nie tylko z obowiązku, ale ze zwyklej ludzkiej wrażliwości oraz szacunku dla przyrody praktycznie od zawsze zimą pomagają ptakom. Głównie przez ich dokarmianie, ale również już jesienią przez zawieszanie bezpiecznych dla ptaków budek lęgowych. Już na etapie projektowania zadań na kolejny rok, uwzględniana jest karma dla ptaków i budki.

Podczas zajęć z edukacji przyrodniczo-leśnej prowadzonych w Centrum Edukacji Ekologicznej Nadleśnictwa można samodzielnie wykonać „ptasie pyzy” czyli kule tłuszczowe z nasionami oraz dowiedzieć się jak dbać o ptaki zimą, jak i czym je dokarmiać, a jakich pokarmów unikać.