Wydawca treści
Zasady sprzedaży
Zasady sprzedaży drewna określane są zarządzeniem dyrektora generalnego Lasów Państwowych.
W ramach sprzedaży detalicznej leśnicy starają się zaspokoić szybko rosnący popyt ze strony osób wykorzystujących drewno do celów grzewczych. Wbrew pozorom są to nie tylko mieszkańcy wsi, choć przeważają wśród odbiorców. Wzrost zapotrzebowania na drewno opałowe to też skutek powstawania na przedmieściach dużych aglomeracji nowych osiedli, gdzie domy często standardowo wyposażane są w instalacje kominkowe.
Drewno opałowe jest nie tylko najbardziej ekologicznym źródłem ciepła, lecz także jest atrakcyjniejsze pod względem relacji ceny do wydajności energetycznej niż węgiel, olej, gaz czy energia elektryczna
W ostatnich latach Lasy Państwowe zwiększyły sprzedaż drewna opałowego o jedną trzecią – do ponad 4 mln m sześc. rocznie. Drewno opałowe jest nie tylko najbardziej ekologicznym źródłem ciepła, lecz także jest atrakcyjniejsze pod względem relacji ceny do wydajności energetycznej niż węgiel, olej, gaz czy energia elektryczna. Niektórzy klienci wybierają drewno już przygotowane i pocięte, inni własnoręcznie je pozyskują, po uzgodnieniu i spełnieniu określonych warunków bezpieczeństwa oraz uiszczeniu opłaty; dotyczy to głównie tzw. gałęziówki. Taki surowiec jest bardzo tani, dlatego z tej możliwości korzysta wiele osób na terenach wiejskich.
Najnowsze aktualności
60. rocznica katastrofy lotniczej w Skrzynkach
60. rocznica katastrofy lotniczej w Skrzynkach
60. rocznica katastrofy lotniczej w Skrzynkach
W 60. rocznicę katastrofy lotniczej w Skrzynkach, w której zginął tragicznie 28-letni por. pilot Zygmunt Gruszczyk odbyły się uroczystości upamiętniające to zdarzenie. Z inicjatywy Koła Łowieckiego „BÓBR” na terenie Leśnictwa Kurowo, w miejscu katastrofy został postawiony krzyż. Katastrofa miała miejsce 23 października 1963 roku o godz. 12:21, 6 minut po starcie z lotniska w Sochaczewie. Prawdopodobną przyczyną katastrofy była utrata orientacji przestrzennej przez pilota w gęstej mgle. 23 października po 60 latach, w kościele parafialnym pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Skrzynkach, o godz. 12:15 (godzina startu samolotu z lotniska w Sochaczewie), koncelebrowano mszę świętą, w której uczestniczyła rodzina zmarłego por. pil. Zygmunta Gruszczyka, poczty sztandarowe, starosta włocławski, piloci ówczesnego 32 Pułku Lotnictwa Rozpoznania Artyleryjskiego w Sochaczewie, Kadeci Zespołu Szkół Akademickich im. Obrońców Wisły 1920 roku we Włocławku, leśnicy, myśliwi oraz mieszkańcy Skrzynek. Po mszy świętej udano się na miejsce katastrofy, gdzie złożono wiązanki kwiatów i zapalono znicze. Do dnia dzisiejszego nie wydobyto wraku samolotu i szczątków poległego pilota. Symboliczny pogrzeb odbył się na cmentarzu w Sochaczewie.