Wydawca treści
Użytkowanie lasu
Użytkowanie lasu jest oparte na zasadach trwale zrównoważonej gospodarki leśnej co oznacza - działalność zmierzającą do ukształtowania struktury lasów i ich wykorzystania w sposób i tempie zapewniającym trwałe zachowanie ich bogactwa biologicznego, wysokiej produkcyjności oraz potencjału regeneracyjnego, żywotności i zdolności do wypełniania teraz i w przyszłości wszystkich ważnych ochronnych, gospodarczych i socjalnych funkcji na poziomie lokalnym, narodowym i globalnym, bez szkody dla innych ekosystemów.
Dla celów planowania urządzeniowego w Nadleśnictwie Włocławek przyjęto następujące kryteria trwale zrównoważonej gospodarki leśnej:
- zachowanie i zwiększanie zasobów leśnych poprzez planowanie urządzeniowo-leśne zmierzające do zwiększenia zapasu, zwiększenia powierzchni leśnej.
- utrzymanie zdrowotności i żywotności ekosystemów leśnych poprzez najpełniejsze wykorzystanie procesów naturalnych, popieranie odpowiedniej różnorodności genetycznej, gatunkowej i strukturalnej oraz wykorzystanie gatunków drzew dostosowanych do warunków siedliskowych w celu zwiększenia stabilności, żywotności i odporności lasów na niesprzyjające czynniki środowiskowe oraz wzmocnienie naturalnych mechanizmów regulacyjnych.
- utrzymanie i wzmacnianie produkcyjnych funkcji lasu poprzez uzasadnione zwiększenie pozyskania przy zwiększeniu zasobów leśnych (wzrost powierzchni leśnej, ogólnej miąższości, przeciętnego zapasu na 1 ha. przeciętnego wieku).
- zachowanie, ochrona i wzmacnianie biologicznej różnorodności w ekosystemach leśnych poprzez racjonalne wykorzystanie odnowień naturalnych, preferowanie gatunków rodzimych w odnowieniach i zalesieniach, kształtowanie różnorodności, pozostawiania niezbędnej ilości drzew (drzew dziuplastych, lub rzadkich) dla zapewnienia różnorodności biologicznej z uwzględnieniem potencjalnego oddziaływania na stan zdrowotny i stabilność lasów i ekosystemów sąsiadujących z nimi, a także ochronę cennych biotopów jak bagna, źródliska, jary i wąwozy.
- zachowanie i wzmacnianie funkcji ochronnych lasu poprzez planowanie urządzeniowo-leśne zapewniające dominację celów ochronnych w rezerwatach przyrody, lasach ochronnych i w cennych siedliskach (poprzez wyłączenie np. siedlisk bagiennych z użytkowania rębnego) oraz ich uwzględnienie w lasach wielofunkcyjnych.
- utrzymanie innych funkcji i uwarunkowań społeczno-ekonomicznych poprzez udział społeczności lokalnej na etapie projektowania zasad trwale zrównoważonej gospodarki leśnej (poprzez udział w I i II Komisji Techniczno-Gospodarczej). udostępnianie lasów do celów zdrowotno-rekreacyjnych (obiekty i urządzenia służące rekreacji). udostępnianie lasów do celów dydaktycznych (ścieżki przyrodniczo-leśne, izby edukacyjne), promocje trwale zrównoważonej gospodarki leśnej (publikacje, prelekcje itp.).
Nadleśnictwo Włocławek obecnie realizuje Planu Urządzenia Lasu zatwierdzonego na lata 2016 - 2025.
Zostały w nim określone wskaźniki gospodarcze dotyczące m.in. pozyskania drewna.
Przyjęte przeciętne wieki rębności:
Gatunek |
Wiek rębności ( lat ) |
dąb, jesion |
140 |
sosna, modrzew |
100 |
buk |
130 |
świerk |
100 |
brzoza, olcha, grab, klon |
80 |
osika |
50 |
topola |
40 |
wierzba |
30 |
Przeciętny wiek rębności gatunku panującego w drzewostanie nie musi być zgodny z wiekiem rębności (wiek dojrzałości rębnej) tego gatunku i służy przede wszystkim obliczaniu etatów wg dojrzałości w gospodarstwach: ochronnym, zrębowym, w lasach gospodarczych i przerębowo-zrębowym w lasach gospodarczych.
Najnowsze aktualności
Stop nieetycznym zbieraczom poroża
Stop nieetycznym zbieraczom poroża
Poszukiwanie zrzutów staje się coraz bardziej popularne. Nie ma w tym nic nagannego, o ile zbieracze nie naruszają obowiązujących w lasach zasad, a przede wszystkim nie płoszą zwierząt. Od 4 marca br., Lasy Państwowe przeprowadzą akcję kontrolno-prewencyjną, która ma zapobiegać takim nieetycznym przypadkom.
Poroże to twardy, kostny twór, który noszą samce krajowych jeleniowatych. Ma rolę reprezentacyjną - pozwala demonstrować siłę i możliwości reprodukcyjne. Bywa orężem do walki z rywalami. Po okresie godów w zasadzie przestaje być potrzebne i jest zrzucane. Pozbywanie się poroża i jego odrastanie to coroczny proces. Zbiór zrzutów jest legalny, o ile znaleziono je na terenie lasu gospodarczego, a nie w parku narodowym czy rezerwacie przyrody. Poszukiwacze nie powinni także naruszać zakazów wstępu obowiązujących w lasach. M.in. nie powinni zapuszczać się w młodniki do 4 m wysokości.
Zrzutami nazywamy poroże zrzucane co roku przez zwierzęta jeleniowate – sarny, łosie i jelenie. Te ostatnie pozbywają się poroża właśnie na przełomie lutego i marca. To gratka dla poszukiwaczy. Wielu zbiera je do własnych kolekcji, niektórzy na sprzedaż. Cena zaczyna się od kilkudziesięciu złotych za kilogram, a za największe okazy płaci się dwu-, trzykrotnie więcej. Z poroży wytwarza się oryginalne przedmioty użytkowe i galanterię.
Niestety cześć osób w pogoni za znaleziskami zachowuje się nieodpowiedzialnie. Celowo tropiąc chmary jeleni, zmusza je do ciągłego przemieszczania się. Pokrywa śnieżna, mróz i bardzo ograniczony dostęp do pożywienia to wystarczająco duże trudności dla zwierząt. Zmuszanie ich do ucieczki w takich warunkach, przepędzanie z bezpiecznych i zasobnych w karmę ostoi zakrawa na okrucieństwo.
Akcja o kryptonimie „Wieniec” (tak określa się poroże jelenia) będzie miała charakter ogólnopolski. Weźmie w niej udział ok. tysiąc strażników leśnych. Będą patrolować szczególnie te okolice, skąd pochodzą doniesienia o nieprawidłowym zachowaniu zbieraczy poroży. Chodzi o egzekwowanie zachowań zgodnych z przepisami. O wsparcie będzie proszona Państwowa Straż Łowiecka i Policja.
Celem nieetycznych zbieraczy są przede wszystkim jelenie. Ich krajowa populacja od kilku lat przekracza 200 tys. osobników i jest być może najliczniejsza w historii. Samce posiadają okazałe poroże – jedna tyka może ważyć nawet 5 kg. W trudnych, zimowych warunkach, zwierzęta gromadzą się w duże stada. Tropienie takich chmar na śniegu zwiększa szanse znalezienia zrzutów.
Jednak ciągłe nękanie takich stad nie tylko osłabia i stwarza zagrożenie dla zwierząt. To również potencjalne zagrożenie dla kierowców. Nietrudno o wypadek, gdy na śliską drogę wypadają zwierzęta, spłoszone przez zbieraczy poroży.