Wydawca treści
Użytkowanie lasu
Użytkowanie lasu jest oparte na zasadach trwale zrównoważonej gospodarki leśnej co oznacza - działalność zmierzającą do ukształtowania struktury lasów i ich wykorzystania w sposób i tempie zapewniającym trwałe zachowanie ich bogactwa biologicznego, wysokiej produkcyjności oraz potencjału regeneracyjnego, żywotności i zdolności do wypełniania teraz i w przyszłości wszystkich ważnych ochronnych, gospodarczych i socjalnych funkcji na poziomie lokalnym, narodowym i globalnym, bez szkody dla innych ekosystemów.
Dla celów planowania urządzeniowego w Nadleśnictwie Włocławek przyjęto następujące kryteria trwale zrównoważonej gospodarki leśnej:
- zachowanie i zwiększanie zasobów leśnych poprzez planowanie urządzeniowo-leśne zmierzające do zwiększenia zapasu, zwiększenia powierzchni leśnej.
- utrzymanie zdrowotności i żywotności ekosystemów leśnych poprzez najpełniejsze wykorzystanie procesów naturalnych, popieranie odpowiedniej różnorodności genetycznej, gatunkowej i strukturalnej oraz wykorzystanie gatunków drzew dostosowanych do warunków siedliskowych w celu zwiększenia stabilności, żywotności i odporności lasów na niesprzyjające czynniki środowiskowe oraz wzmocnienie naturalnych mechanizmów regulacyjnych.
- utrzymanie i wzmacnianie produkcyjnych funkcji lasu poprzez uzasadnione zwiększenie pozyskania przy zwiększeniu zasobów leśnych (wzrost powierzchni leśnej, ogólnej miąższości, przeciętnego zapasu na 1 ha. przeciętnego wieku).
- zachowanie, ochrona i wzmacnianie biologicznej różnorodności w ekosystemach leśnych poprzez racjonalne wykorzystanie odnowień naturalnych, preferowanie gatunków rodzimych w odnowieniach i zalesieniach, kształtowanie różnorodności, pozostawiania niezbędnej ilości drzew (drzew dziuplastych, lub rzadkich) dla zapewnienia różnorodności biologicznej z uwzględnieniem potencjalnego oddziaływania na stan zdrowotny i stabilność lasów i ekosystemów sąsiadujących z nimi, a także ochronę cennych biotopów jak bagna, źródliska, jary i wąwozy.
- zachowanie i wzmacnianie funkcji ochronnych lasu poprzez planowanie urządzeniowo-leśne zapewniające dominację celów ochronnych w rezerwatach przyrody, lasach ochronnych i w cennych siedliskach (poprzez wyłączenie np. siedlisk bagiennych z użytkowania rębnego) oraz ich uwzględnienie w lasach wielofunkcyjnych.
- utrzymanie innych funkcji i uwarunkowań społeczno-ekonomicznych poprzez udział społeczności lokalnej na etapie projektowania zasad trwale zrównoważonej gospodarki leśnej (poprzez udział w I i II Komisji Techniczno-Gospodarczej). udostępnianie lasów do celów zdrowotno-rekreacyjnych (obiekty i urządzenia służące rekreacji). udostępnianie lasów do celów dydaktycznych (ścieżki przyrodniczo-leśne, izby edukacyjne), promocje trwale zrównoważonej gospodarki leśnej (publikacje, prelekcje itp.).
Nadleśnictwo Włocławek obecnie realizuje Planu Urządzenia Lasu zatwierdzonego na lata 2016 - 2025.
Zostały w nim określone wskaźniki gospodarcze dotyczące m.in. pozyskania drewna.
Przyjęte przeciętne wieki rębności:
Gatunek |
Wiek rębności ( lat ) |
dąb, jesion |
140 |
sosna, modrzew |
100 |
buk |
130 |
świerk |
100 |
brzoza, olcha, grab, klon |
80 |
osika |
50 |
topola |
40 |
wierzba |
30 |
Przeciętny wiek rębności gatunku panującego w drzewostanie nie musi być zgodny z wiekiem rębności (wiek dojrzałości rębnej) tego gatunku i służy przede wszystkim obliczaniu etatów wg dojrzałości w gospodarstwach: ochronnym, zrębowym, w lasach gospodarczych i przerębowo-zrębowym w lasach gospodarczych.
Najnowsze aktualności
Obchody 100-lecia Lasów Państwowych
Obchody 100-lecia Lasów Państwowych
W miniony piątek tj. 27.09.2024 r. obchodziliśmy stulecie Lasów Państwowych – instytucji, która odgrywa kluczową rolę w zarządzaniu zasobami leśnymi oraz ochronie polskiej przyrody. To wyjątkowe wydarzenie jest nie tylko okazją do refleksji nad dotychczasowymi osiągnięciami, ale także do spojrzenia w przyszłość i omówienia wyzwań, które przed nami stoją. Lasy Państwowe powstały w 1924 roku w wyniku potrzeby zorganizowanego zarządzania leśnictwem w Polsce. Przez ostatnie stulecie instytucja ta wprowadzała innowacyjne praktyki, które przyczyniły się do zwiększenia powierzchni leśnej kraju i ochrony różnorodności biologicznej. Dzięki zrównoważonemu gospodarowaniu lasami, dzisiaj możemy cieszyć się bogatymi zasobami naturalnymi oraz pięknem polskiej przyrody.
Obchody 100-lecia Lasów Państwowych odbyły się na terenie Leśnictwa Przyborowo, gdzie nastąpiło odsłonięcie oraz poświęcenie tablicy pamiątkowej, a także wspólne sadzenie lasu. W uroczystości brali udział pracownicy Nadleśnictwa Włocławek, leśnicy z sąsiednich nadleśnictw, samorządowcy, służby mundurowe, reprezentanci zakładów usług leśnych oraz firm związanych z przetwórstwem drewna. Historię powstania Lasów Państwowych, dalsze losy oraz wizje na przyszłość przybliżył nam Nadleśniczy Nadleśnictwa Włocławek - Mirosław Kędroń. Wszystkim uczestnikom wydarzenia serdecznie dziękujemy!