Telefon interwencyjny ws. lęgów ptasich
Numer telefonu służy do informowania o przypadkach uszkodzeń lęgów ptasich na terenach zarządzanych przez Lasy Państwowe. Leśnik, z którym się Państwo skontaktują podejmie interwencję, by pomóc poszkodowanym ptakom. Aby interwencja mogła przebiegać sprawnie, prosimy o jak najbardziej precyzyjne określenie lokalizacji i przesłanie fotografii z miejsca zdarzenia.
W przypadku zdarzeń drogowych z udziałem zwierząt właściwy kontakt to policja. Gdy w efekcie kolizji zwierzę zostało ranne, policjanci powinni skontaktować się z lekarzem weterynarii. Weterynarz podejmie decyzję, w jaki sposób pomóc czy też skrócić cierpienie zwierzęcia.
Przypominamy, że młode zwierzęta – ssaki, wyrośnięte pisklęta ptaków, czyli podloty – na ogół nie potrzebują pomocy człowieka. Ich taktyka to pozostawanie w ukryciu, gdy rodzice żerują bądź zdobywają pokarm dla potomstwa. Oceńmy, czy zwierzę nie jest poturbowane lub poranione. Jeśli nie, to zostawmy je tam, gdzie jest. Nie dotykamy zwierząt!
Telefon interwencyjny
Mieczysław Olewnik tel. 604 916 189
Dodatkowe informacje
Najnowsze aktualności
Narada łowiecka
Narada łowiecka
W dniu 12 lutego 2024 r. w siedzibie Nadleśnictwa Włocławek odbyła się narada łowiecka przedstawicieli Kół Łowieckich dzierżawiących obwody w granicach administracyjnych Nadleśnictwa.
Spotkanie koordynacyjne miało na celu podsumowanie mijającego roku łowieckiego 2023/2024 oraz omówienie założeń do rocznego planu łowieckiego (RPŁ) na nadchodzący rok łowiecki 2024/2025. Założenia oparto o Wieloletni Łowiecki Plan Hodowlany dla rejonu hodowlanego Nr 15 „Kujawski”. Uczestnicy dyskutowali również nad koniecznością skutecznej realizacji planów łowieckich, a także problemem kłusownictwa na naszym terenie. Poruszono temat zmian w prawie łowieckim.
Roczny plan łowiecki (RPŁ) jest sporządzany na okres od 1 kwietnia do 31 marca roku następnego (łowiecki rok gospodarczy). Dane w nim zawarte opierają się w szczególności na inwentaryzacji zwierzyny.
Inwentaryzacja zwierzyny jest sporządzana przez dzierżawców albo zarządców obwodów łowieckich w terminie do 10 marca każdego roku i zawiera szacowaną liczebność występujących zwierząt łownych, z wyłączeniem łownych ptaków migrujących. W sporządzaniu inwentaryzacji zwierzyny biorą udział przedstawiciele Służby Leśnej.
Nadleśnictwo Włocławek ściśle współpracuje z kołami łowieckimi na wielu płaszczyznach. Monitoruje stan zwierzyny. W trakcie jej inwentaryzacji nierzadko dają się zauważyć również gatunki chronione, np. wilk.