Wydawca treści
Skąd się bierze drewno
Zaspokojenie naszego zapotrzebowania na drewno i zapewnienie trwałości lasów nie są sprzecznymi interesami. Drewno w Polsce jest naturalnym bogactwem, które jest całkowicie odnawialne.
Gwarantuje to wielofunkcyjna, zrównoważona gospodarka leśna, prowadzona przez Lasy Państwowe, opiekujące się 77,5 proc. polskich lasów (największa w Unii Europejskiej organizacja zarządzająca lasami publicznymi).
Leśnicy pozyskują drewno w granicach wyznaczonych przez standardy ekologicznej gospodarki, badania naukowe i 10-letnie plany urządzenia lasu, zatwierdzane przez ministra środowiska – średnio do 55–60 proc. drewna, które przyrasta w lesie; cała reszta zwiększa zapas na pniu. Dlatego nasze zasoby drewna rosną z roku na rok i są już dwukrotnie większe niż pół wieku temu. Wynoszą 2,4 mld m sześc., w tym w Lasach Państwowych – blisko 1,9 mld m sześc., co czyni je piątymi co do wielkości w Europie. Kupując drewno lub produkty z drewna z Lasów Państwowych, mamy pewność, że surowiec został pozyskany w sposób niezagrażający przyrodzie.
Również zasobność drzewostanów w lasach zarządzanych przez PGL LP stale rośnie. W roku 1991 wynosiła 190 m sześc./ha, a 20 lat później, w 2011 r. – już 254 m sześc./ha. Według międzynarodowych statystyk polskie lasy zaliczają się pod tym względem do czołówki europejskiej, charakteryzując się ponaddwukrotnie wyższą przeciętną zasobnością niż pozostałe lasy Starego Kontynentu.
Stale rosnąca zasobność drzewostanów, a tym samym przyrastające zasoby drewna w Lasach Państwowych umożliwiają stopniowe zwiększanie jego pozyskania
Stale rosnąca zasobność drzewostanów, a tym samym przyrastające zasoby drewna w Lasach Państwowych umożliwiają stopniowe zwiększanie jego pozyskania.
Głównym dostawcą surowca na polski rynek są Lasy Państwowe, które pokrywają ponad 90 proc. zapotrzebowania krajowego przemysłu i mieszkańców. Aby zaspokoić rosnący popyt, leśnicy zwiększają pozyskanie drewna: od 1990 r. wzrosło ono przeszło dwukrotnie – do ponad 35 mln m sześc. Ponieważ jednocześnie rośnie powierzchnia lasów, a przede wszystkim ich zasobność, naukowcy oceniają, że Lasy Państwowe będą mogły zwiększyć pozyskanie drewna do 40 mln m sześc. w 2030 r. i 45 mln m sześc. w połowie stulecia.
Warto pamiętać, że przychody Lasów Państwowych w ponad 90 proc. pochodzą właśnie ze sprzedaży drewna. To zapewnia im samodzielność finansową i umożliwia wykonywanie licznych zadań na rzecz polskich lasów i ich użytkowników bez korzystania z pieniędzy podatników (inaczej niż w wielu innych krajach Europy).
Zwiększają się nie tylko nasze zasoby drewna, lecz także powierzchnia lasów. W połowie XX w. zajmowały nieco ponad jedną piątą obszaru Polski, a dziś już niewiele mniej niż jedną trzecią. Lasy Państwowe pozyskują drewno, ale w tym samym czasie odnawiają drzewostany i zalesiają dotychczasowe nieużytki. Co roku leśnicy sadzą aż 500 mln nowych drzew, czyli średnio… 57 tys. na godzinę.
Najnowsze aktualności
Konkurs "Tajemnice Lasu"
Konkurs "Tajemnice Lasu"
Zapraszamy do uczestnictwa w konkursie
Regulamin Konkursu Ekologicznego ,,Tajemnice Lasu”
dla przedszkoli i szkół podstawowych z terenu
województwa kujawsko – pomorskiego
§1
Postanowienia ogólne
- Niniejszy regulamin określa ogólne warunki udziału w konkursie plastycznym ,,Tajemnice Lasu” zwanym dalej ,,konkursem”.
- Organizatorem konkursu jest Nadleśnictwo Włocławek, ul. Ziębia 13, 87-800 Włocławek, zwane dalej ,,organizatorem".
- Organizator zastrzega sobie prawo do zmiany treści Regulaminu.
§2
Cele konkursu
- Wielopokoleniowa edukacja ekologiczna i leśna wychowanków placówek oświatowych.
- Promowanie walorów przyrodniczo – leśnych.
- Zwrócenie uwagi na piękno otaczającej nas przyrody.
- Rozwijanie u uczniów umiejętności wyrażania swoich spostrzeżeń i obserwacji.
- Rozwijanie zainteresowań i umiejętności plastycznych.
- Pogłębianie wiedzy przyrodniczej oraz rozwijanie wyobraźni i inspirowanie
do pracy twórczej.
Przedmiot konkursu
- Przedmiotem konkursu jest wykonanie pracy autorskiej:
- Format prac plastycznych: wyłącznie A4 lub A3
- Forma pracy: płaska
- Technika: dowolna, np. farba plakatowa, akwarela, rysunek kredką, ołówkiem, itp. Dopuszcza się tylko prace płaskie wykonane
na papierze.
- Kompozycje przestrzenne nie będą podlegały ocenie konkursowej. Wyjątek stanowi praca płaska z elementami przestrzennymi, typu origami.
- Nie dopuszczone jest użycie materiałów sypkich, spożywczych, innych tego typu podobnych.
§4
Uczestnicy konkursu
- Konkurs skierowany jest do wychowanków przedszkola oraz uczniów szkół podstawowych, uczęszczających do palcówek oświatowych na terenie województwa kujawsko – pomorskiego.
- Konkurs zostanie przeprowadzony z podziałem na 3 kategorie:
- Przedszkolaki;
- Uczniowie klas I - III szkół podstawowych;
- Uczniowie klas IV – VIII szkół podstawowych.
- Kategoria wiekowa określona jako przedszkolaki oraz uczniowie klas 1 – 3 szkół podstawowych, uznane są za kategorie prac rodzinnych, co oznacza że prace składane przez najmłodszych uczestników konkursu, mogą być pracą wspólną, wykonaną wraz z opiekunami.
- Uczestnicy konkursu ponoszą wszelkie koszty związane z przygotowaniem
i dostarczeniem pracy konkursowej. - Organizator konkursu nie ponosi kosztów dojazdu uczestników do siedziby Nadleśnictwa (ul. Ziębia 13, 87 – 800 Włocławek), w przypadku odbioru nagrody.
§5
Zasady udziału w konkursie
- Udział w konkursie jest dobrowolny i bezpłatny.
- Każdy z autorów może przekazać tylko jedną pracę na konkurs.
- Nadesłane prace muszą być zgodne z tematem przewodnim konkursu.
- Prace plastyczne nadesłane na konkurs muszą być pracami własnymi, nigdzie wcześniej niepublikowanymi.
- Każda praca powinna posiadać metryczkę. Metryczkę należy wypełnić komputerowo, wydrukować i umieścić na odwrocie pracy. Metryczka powinna zawierać:
- Imię i nazwisko autora pracy
- Nazwa i adres przedszkola/szkoły
- Wiek dziecka/Klasa
- Imię i nazwisko opiekuna
- Imię i nazwisko wychowawcy
- Do pracy należy dołączyć zgodę na przetwarzanie danych osobowych
w związku z uczestnictwem w konkursie dla osób niepełnoletnich reprezentowanych przez opiekuna prawnego. - Zgłoszenie pracy na konkurs uważane będzie za uznanie warunków regulaminu.
- Prawa autorskie prac nadesłanych na konkurs przechodzą na Organizatora
i mogą zostać wykorzystane do celów edukacyjnych. Nadesłane prace nie będą zwracane uczestnikom. - Wszystkie prace będą traktowane z największą starannością, jednak Organizatorzy nie biorą odpowiedzialności za ich ewentualne uszkodzenia lub zagięcia w transporcie pocztowym.
- Szczegółowe informacje dotyczące konkursu oraz regulamin umieszczone zostaną na stronie internetowej Nadleśnictwa Włocławek: https://wloclawek.torun.lasy.gov.pl/en/
§5
Ocena prac konkursowych
- Konkurs składa się z jednego etapu.
- Prace nadesłane po terminie lub nie spełniające wymogów niniejszego regulaminu nie wezmą udziału w konkursie i nie będą oceniane.
- O wyłonieniu zwycięzców konkursu decyduje Komisja Konkursowa, która zostanie powołana przez Organizatora Konkursu.
- Komisja oceniająca nadesłane na konkurs prace będzie brała pod uwagę:
- Trafność doboru tematu pracy
- Jakość wykonania
- Oryginalność
- Stopień trudności wykonania
- Umiejętność wykorzystania materiałów plastycznych w kontekście tematyki konkursu
- Decyzje Komisji Konkursowej są ostateczne i nie podlegają odwołaniu.
§6
Terminarz Konkursu
- Konkurs zostanie ogłoszony z dniem ukazania się regulaminu na stronie internetowej https://wloclawek.torun.lasy.gov.pl/en/
- Ogłoszenie konkursu ,,Tajemnice Lasu” nastąpi we wrześniu 2023 r.
- Prace konkursowe należy składać osobiście lub wysłać pocztą do 16 października 2023 roku.
- Wyniki konkursu oraz odbiór nagród dla laureatów zostaną ogłoszone
w październik/listopad 2023 roku na stronie internetowej Nadleśnictwa Włocławek.
§7
Postanowienia Końcowe
- Udział w Konkursie jest jednoznaczny z akceptacją warunków Regulaminu.
- Sytuacje sporne, wątpliwości i sprawy nieuregulowane niniejszym Regulaminem rozstrzyga Organizator, którego decyzja jest ostateczna i nie podlega odwołaniu.
- Zakup nagród dofinansowano ze środków WFOŚiG w Toruniu.