Wydawca treści Wydawca treści

OCHRONA PRZECIWPOŻAROWA

Nadleśnictwo Włocławek uczestniczy w realizacji projektu Ochrony Przeciwpożarowej.

Celem projektu jest zapobieganie powstawaniu oraz minimalizacja negatywnych skutków związanych z powstawaniem pożarów w lasach na terenach zarządzanych przez PGL LP. Działania skupione będą na rozwoju systemów wykrywania i lokalizacji pożarów, wsparciu dla jednostek szybkiego reagowania na wypadek wystąpienia zagrożenia, a także budowie i modernizacji dostrzegalni przeciwpożarowych.

W ramach projektu zaplanowano:

  • modernizację i rozwój systemów wczesnego ostrzegania i prognozowania zagrożeń;
  • modernizację i doposażenie punktów alarmowo-dyspozycyjnych (PAD);
  • zakup nowoczesnego sprzętu umożliwiającego lokalizację i wykrywanie pożarów;
  • budowę i modernizację dostrzegalni przeciwpożarowych;
  • zakup samochodów patrolowo-gaśniczych.

 


MAŁA RETENCJA NIZINNA

Nadleśnictwo Włocławek uczestniczy w realizacji projektu Małej Retencji Nizinnej

Celem projektu jest wzmocnienie odporności na zagrożenia związane ze zmianami klimatu w nizinnych ekosystemach leśnych. Podejmowane działania będą ukierunkowane na zapobieganie powstawaniu lub minimalizację negatywnych skutków zjawisk naturalnych takich jak: niszczące działanie wód wezbraniowych, powodzie i podtopienia, susza i pożary.

Cel główny projektu zostanie osiągnięty poprzez realizację kompleksowych działań polegających na zabezpieczeniu lasów przed kluczowymi zagrożeniami związanymi ze zmianami klimatycznymi. Obejmą one rozwój systemów małej retencji oraz przeciwdziałanie nadmiernej erozji wodnej na terenach nizinnych (np. zabudowę przeciwerozyjną cieków).

W ramach projektu będą realizowane inwestycje związane z:

  • budową, rozbudową, modernizacją i poprawą funkcjonowania małych urządzeń piętrzących w celu spowolnienia odpływu wód powierzchniowych oraz ochrony gleb torfowych;
  • budową, rozbudową, modernizacją i poprawą funkcjonowania zbiorników retencyjnych, wraz z niezbędną infrastrukturą umożliwiającą czerpanie wody do celów przeciwpożarowych przez jednostki PSP;
  • adaptacją istniejących systemów melioracyjnych do pełnienia funkcji retencyjnych z zachowaniem drożności cieku dla ryb;
  • zabezpieczeniem obiektów infrastruktury leśnej przed skutkami erozji wodnej, związanej z gwałtownymi opadami.

 


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

1 września - rocznica wybuchu II wojny światowej

1 września - rocznica wybuchu II wojny światowej

Dokładnie 83 lata temu, w dniu agresji III Rzeszy Niemieckiej na Polskę, wybuchła II Wojna Światowa.

Od samego początku czynny udział w obronie kraju i naszych lasów brali ówcześni leśnicy. Uczestniczyli zarówno w bezpośrednich starciach z najeźdźcą, jak i w działaniach związanych z zaopatrzeniem oraz ewakuacją istotnych ze strategicznego punktu widzenia dokumentów - np. dokładnych map leśnych, które naziści mogli wykorzystać na niekorzyść broniących się Polaków. Ze względu na agresję ZSRR, która nastąpiła 17 września 1939 roku, ewakuacja często okazywała się niemożliwa i wrażliwe dokumenty niszczono.

Adam Loret, Dyrektor Naczelny Lasów Państwowych, przebywający w tym czasie wraz z całą ewakuowaną dyrekcją na wschodzie Polski, miał w planach nadzorować polskie lasy z tej tymczasowej lokalizacji, w obawie przed ich grabieżą podczas działań wojennych. Niestety, już 17 września został aresztowany przez sowietów i niedługo później stracony na terenie Związku Radzieckiego.
 
Powojenni leśnicy zastali lasy zupełnie zdewastowane. Pierwsze ich inwentaryzacje ujawniały ogromne powierzchnie halizn i luk, a słowne opisy często mówiły wprost, że zastane drzewostany w ogóle niezbyt już przypominały lasy. Po dziś dzień, w drewnie drzew rosnących na terenie działań wojennych, spotykamy zarośnięte kule i metalowe odłamki.
 
Lata pracy leśników, pracowników leśnych i społeczeństwa spowodowały, że dzisiaj możemy cieszyć się lesistością Polski sięgającą 30%. Tuż po wojnie wynosiła ona zaledwie 20,8%, co udało się odmienić m.in. dzięki zakrojonym na szeroką skalę akcjom zalesień. Przez te lata diametralnie zmieniły się również składy gatunkowe naszych lasów - chętnie wykorzystywana do sadzenia na zdegradowanych glebach sosna ustępuje miejsca gatunkom liściastym, dzięki czemu ich udział na przestrzeni tych lat wzrósł ponad dwukrotnie - z ok. 13% po wojnie, do ok. 30% obecnie.