Wydawca treści
PGL Lasy Państwowe
Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe to największa w Unii Europejskiej organizacja zarządzająca lasami należącymi do Skarbu Państwa, obchodząca w tym roku 90-lecie istnienia.
Obecnie gospodarujemy na niemal jednej trzeciej powierzchni Polski. Tuż po zakończeniu II wojny światowej było to zaledwie 21 proc. Co roku sadzimy 500 mln nowych drzew, by lasów w Polsce wciąż przybywało.
Co roku polscy leśnicy sadzą 500 mln drzew
Dbamy też, by lasy były różnorodne biologicznie. 85 proc. rezerwatów w Polsce leży na terenie Lasów Państwowych. 40 proc. lasów w naszym zarządzie jest chronionych w ramach europejskiej sieci Natura 2000. Walczymy z wieloma zagrożeniami: klęskami żywiołowymi, plagami owadów, chorobami drzew, pożarami, zanieczyszczeniami, a także kłusownictwem czy wandalizmem.
Jednym z naszych głównych zadań jest udostępnianie lasów społeczeństwu. Zachęcamy Was do skorzystania z pięknie położonych wśród leśnych ostępów ośrodków wypoczynkowych, leśniczówek czy pokoi gościnnych. To dla Was tworzymy tysiące kilometrów szlaków pieszych, rowerowych i konnych, setki parkingów leśnych i pól biwakowych. Wszystkie je znajdziecie w serwisie www.czaswlas.pl.
Dbamy również o to, by gospodarka leśna, dostarczająca na rynek drewno, surowiec uniwersalny i ekologiczny, prowadzona była zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju. Pozyskujemy ponad 30 mln m sześc. drewna rocznie, dwa razy więcej niż na początku lat 90. XX wieku. Mimo to średnia zasobność w drewno hektara naszych lasów jest o jedną czwartą większa niż 20 lat temu i o 40 proc. większa niż obecnie wynosi średnia w Unii Europejskiej.
W Polsce w branżach związanych z leśnictwem pracuje ok. 375 tys. osób, czyli średnio co 40. pracujący Polak W Polsce w branżach związanych z leśnictwem pracuje ok. 375 tys. osób, czyli średnio co 40. pracujący Polak. Sektor przetwórstwa drewna wypracowuje ok. 8 proc. naszego PKB. Między innymi dzięki drewnu z Lasów Państwowych Polska jest 10. największym producentem mebli na świecie i 4. największym ich eksporterem.
Lasy Państwowe zatrudniają 25 tys. osób. W ten sposób jesteśmy 9. największym pracodawcą w Polsce. Wśród największych firm w kraju zajmujemy 22. miejsce pod względem przychodów i 11. pod względem zysków. Wartość majątku, którym zarządzamy, sięga 300 mld zł. Jeśli doliczymy wartości społeczne, będzie on wart biolion złotych. Nie korzystamy z pieniędzy z budżetu, tylko sami zarabiamy na swoją działalność. Pomimo kryzysu finansowego zysk odnotowujemy nieprzerwanie od 2002 r. Ponadto płacimy podatki wysokości 1,3 mld zł rocznie.
87 proc. Polaków uważa, że leśnicy są kompetentni. Chętnie dzielimy się z innymi swoją wiedzą o polskich lasach, ich historii i walorach przyrodniczych. Wydajemy książki, periodyki, broszury, prowadzimy stronę internetową www.lasy.gov.pl. Dla dzieci, młodzieży oraz nauczycieli przygotowaliśmy serwis „Las Rysia eRysia" (www.erys.pl). Nasza kadra od lat wspiera szkoły w edukacji przyrodniczej. Organizujemy też wiele akcji służących poszerzeniu wiedzy o lesie, przyrodzie i ekologii.
Najnowsze aktualności
Rozstrzygnięcie konkursu "Tajemnice Lasu"
Rozstrzygnięcie konkursu "Tajemnice Lasu"
|
|
WYNIKI KONKURSU
W dniu 20.10.2023 r. odbyło się posiedzenie komisji konkursowej w sprawie rozstrzygnięcia konkursu „Tajemnice Lasu” dla przedszkoli i szkół podstawowych z terenu województwa kujawsko – pomorskiego.
W zorganizowanym przez Nadleśnictwo Włocławek konkursie wzięło udział 302 uczestników
z terenu województwa kujawsko – pomorskiego.
Wyróżnienie:
- Hanna Woźniak, Przedszkole „Tęczowa Kraina” w Zespole Szkół w Boniewie, opiekun: Barbara Urbańska
- Adam Laskowski, Oddział Przedszkolny w Szkole Podstawowej z oddziałami
Integracyjnymi im. Janusza Korczaka w Smólniku, opiekun: Ewelina Krzeszewska
Nagrodzeni za udział:
- Martyna Wypijewska, Przedszkole „Tęczowa Kraina” w Zespole Szkół
w Boniewie, opiekun: Barbara Urbańska; - Martyna Pawlak, Przedszkole Publiczne nr 6 w Zespole Szkolno – Przedszkolnym nr 1 we Włocławku, opiekun: Aleksandra Wawrzonkowska;
Grupa wiekowa: klasy 1 – 3
I miejsce:
Bartosz Miłkowski
Szkoła Podstawowa im. Kazimierza Wielkiego w Kowalu, opiekun: Monika Alabrudzińska;
II miejsce:
Liwia Rogiska
Szkoła Podstawowa im. Kazimierza Wielkiego w Kowalu, opiekun: Monika Alabrudzińska;
III miejsce:
Alicja Frątczak
Szkoła Podstawowa nr 7 we Włocławku;
Wyróżnienie:
- Olaf Ignaczak, Szkoła Podstawowa im. Kazimierza Wielkiego
w Kowalu, opiekun: Monika Alabrudzińska; - Ksawery Kaczmarek, Szkoła Podstawowa Zespołu Edukacji „WIEDZA”
we Włocławku, opiekun: Joanna Piwońska;
Nagrodzeni za udział:
- Bartłomiej Szwarc, Szkoła Podstawowa nr 14 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego
we Włocławku, opiekun: Iwona Adamska;
- Konstanty Tomczak, Szkoła Podstawowa nr 14 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego we Włocławku, opiekun: Jolanta Ulanowska;
Grupa wiekowa: klasy 4-8
I miejsce:
Zofia Tomaszewska
Zespół Szkolno – Przedszkolny im. Marii Kretkowskiej w Baruchowie, opiekun: Jerzy Ferchow
II miejsce:
Zofia Borucka
Zespół Szkół im. Ignacego Jana Paderewskiego w Zbrachlinie, opiekun: Joanna Maksim
III miejsce:
Maja Rygiewicz
Szkoła Podstawowa im. Tadeusza Kościuszki w Chodczu, opiekun: Roman Raczkowski
Wyróżnienie:
1. Małgorzata Tomaszewska, Zespół Szkolno – Przedszkolny im. Marii Kretkowskiej w Baruchowie, opiekun: Jerzy Ferchow;
2. Alicja Fiediuszko, Zespół Szkół im. Ignacego Jana Paderewskiego
w Zbrachlinie, opiekun: Joanna Maksim
Nagrodzeni za udział:
1. Oliwia Urbaniak, Szkoła Podstawowa im. Tadeusza Kościuszki w Chodczu, opiekun: Beata Parys;
2. Nadia Chwiałkowska, Szkoła Podstawowa nr 20 w ZSP nr 1 we Włocławku, opiekun: Adrianna Afeltowicz – Wieczorek;
Wręczenie nagród i wyróżnień laureatom nastąpi poprzez odbiór osobisty przez nagrodzonego wraz z opiekunem prawnym bądź nauczycielem w dniach 17 listopada, w godzinach 12.00 – 14.00 w Ośrodku Edukacji Ekologicznej przy Nadleśnictwie Włocławek ul. Ziębia 13, 87-800 Włocławek. Nadleśnictwo Włocławek dopuszcza możliwość, odbioru nagrody poprzez osobę upoważnioną przez opiekuna prawnego lub nauczyciela, po przedstawieniu pisemnej zgody. Nagrody nieodebrane przez laureatów zostaną wysłane za pośrednictwem poczty lub dostarczone przez pracownika Nadleśnictwa Włocławek do Placówki Oświatowej nagrodzonego.
Gratulujemy zwycięzcom i dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział.