Wydawca treści
Park edukacyjny
Park Edukacyjny przy Nadleśnictwie Włocławek
Park edukacyjny znajduje się bezpośrednio na terenie biura Nadleśnictwa Włocławek. Znajduje się tu wiele pomocnych przy edukacji przyrodniczo leśnej obiektów takich jak: 2 ścieżki tablic edukacyjnych, wiele roślin z tabliczkami gatunkowymi i opisami, miejsce na ognisko, wiata z ławeczkami wkoło wykorzystywana przy organizacji festynów i konkursów oraz plac zabaw dla najmłodszych dzieci odwiedzających Nadleśnictwo Włocławek.
W Parku Edukacyjnym znajduje się bardzo wiele gatunków roślin, dzięki czemu poznanie ich oraz nauczenie się rozpoznawania staje się łatwiejsze. Znajduje się również jeziorko przy którym występują rośliny wodne.
Ognisko, przy którym znajdują się krzesełka z wydrążonych wałków drewna umożliwia wygodne upieczenie kiełbasek i miłe spędzenie czasu na świeżym powietrzu.
Przestronna wiata z ławeczkami umiejscowionymi wkoło umożliwi występy dzieci rodem z amfiteatru. Konkursy piosenki ekologicznej, festyny oraz występy dzieci podczas leśnych wakacji wygodnie mogą obserwować zarówno wszyscy inni uczestnicy jak i goście.
Ścieżka tablic edukacyjnych umiejscowiona za budynkiem nadleśnictwa.
1 Tablica „Użytki Ekologiczne"
Jest to bardzo ważny element wzrostu bioróżnorodności. W Nadleśnictwie Włocławek występuje sieć terenów uznanych za użytki ekologiczne. Są to tereny chronione. W tych miejscach natura rządzi się własnymi prawami, dzięki czemu są to tak cenne i różnorodne miejsca.
2 Tablica „Rezerwat Przyrody"
Tablica zawiera spis rezerwatów przyrody znajdujących się na terenie Nadleśnictwa Włocławek. Jaki cel ma ochrona danego terenu.
3 Tablica „Park Krajobrazowy"
Gostynińsko- Włocławski Park Krajobrazowy znajduje się w większości na terenie Nadleśnictwa Włocławek. Postały z racji walorów jakie posiada ten teren. Na tym terenie występuje wiele gatunków chronionych zarówno roślin jak i zwierząt.
4 Tablica „Obszary Specjalnej Ochrony – Natura 2000"
Obszary stworzone ze względu na ochronę naturalnych miejsc bytowania ptaków. Korzystne warunki jakie sprawia ten teren muszą być zachowane, z tego względu ta specjalna ochrona która jest włączona w europejską sieć obszarów Natura 2000. Na Tereni Nadleśnictwa występują 3 tereny Natury 2000 Błota Rakutowskie, Dolina Dolnej Wisły, Żwirownia Skoki.
5 Tablica „Pomniki Przyrody"
Ochrona szczególnych pod różnymi względami obiektów natury ożywionej i nieożywionej. W Nadleśnictwie Włocławek są to głównie drzewa szczególnych rozmiarów, oraz jeden głaz narzutowy.
6 Tablica „Obszar Chronionego Krajobrazu"
Obszary o szczególnych walorach krajobrazowych, chronione w celu zachowania krajobrazu. Występują na terenie dolej Wisły w okolicach Ciechocinka. Mikroklimat miasta Ciechocinek ze względu na wartości lecznicze oraz krajobrazowe jest chroniony. We Włocławku tereny przy Uzdrowisku Wieniec Zdrój również są warte uwagi.
7 Tablica „Specjalne Obszary Ochrony – Natura 2000"
Włocławska Dolina Wisły i Błota Rakutowskie, to obszary w Nadleśnictwie Włocławek włączone w sieć obszarów Natura 2000 chroniących siedliska. Wpływając na bioróżnorodność na terenach Eropy są ważnym elementem środowiska.
8 Tablica „Reitrodukcja Sokoła Wędrownego"
Gatunek który niedawno całkowicie wyginął z naszych terenów, jest specjalnie odtwarzany. Populacja jest sztucznie hodowana i wypuszczana na wolność w korzystnych warunkach. W Nadleśnictwie Włocławek jest prowadzona reintrodukcja sokoła wędrownego dzięki współpracy ze Stowarzyszeniem na Rzecz Dzikich Zwierząt "Sokół".
9 Tablica „Leśny Kompleks Promocyjny Lasy Gostynińsko- Włocławskie"
Teren LKP lasy Gostynińsko- Włocławskie znajduje się na 3 Nadleśnictwach: Gostynin Łąck oraz Włocławek. Na tym terenie szczególną rolę odgrywa edukacja leśna społeczeństwa. Dzięki LKP ukazywane jest połączenie ochrony przyrody z prowadzoną gospodarką głównie drzewną.
Na terenie Parku Edukacyjnego znajduje się również wystawa różnych budek dla ptaków i nietoperzy. 10 różnych typów budek umożliwia uzmysłowienie sobie iż każdy z ptaków posiada inne wymagania, przez co walcząc o bioróżnorodność konieczne jest wywieszanie urozmaiconych budek dla ptaków.
Nietoperze są chronionymi ssakami aktywnie latającymi a budki przeznaczone dla nich są bardzo charakterystyczne i nie trudno je rozpoznać w terenie. Kto jak nie nietoperze pomogą leśnikom walczyć z uciążliwymi komarami?
Ośrodek Edukacji Ekologicznej
Ośrodek Edukacji Ekologicznej Nadleśnictwa Włocławek powstał jako odpowiedź na bardzo duże zapotrzebowanie placówek oświatowych z Włocławka i okolic, na prowadzenie zajęć edukacyjnych z zakresu ochrony przyrody, ekologii i leśnictwa. Ośrodek powstał dzięki dotacji otrzymanej ze środków unijnych.
Ośrodek Edukacji Ekologicznej
W odpowiedzi na potrzeby społeczeństwa Nadleśnictwo Włocławek prowadzi wiele zajęć edukacyjnych dla grup zorganizowanych. W tym celu powstał przestronny Ośrodek Edukacji Ekologicznej w którym znajduje sala ćwiczeń, sala wystaw czasowych oraz duża sala ekspozycyjna.
Sala Ekspozycyjna przedstawia bardzo szeroko pracę leśnika formy ochrony przyrody, oraz zagadnienia przyrodnicze. Są tutaj ekspozycje na temat:
1. Rezerwatów przyrody: Jazy, Grodno, Gościąż, Olszyny Rakutowskie, Wójtowski Grąd.
2. Pomniki przyrody występujące w Nadleśnictwie Włocławek.
3. Profile glebowe
4. Budowa drzew
5. Typy siedliskowe lasu.
6. Gatunki objęte ochroną.
7. Obszary Natura 2000
8. Ochrona lasu.
9. Ekosystem leśny.
10. Nasadzenia
11. Ochrona
12. Pielęgnacja
13. Pozyskanie drewna
14. Obróbka drewna.
Każda z tych ekspozycji jest wyczerpującą składnicą informacji dzięki której osoby odwiedzające ośrodek dowiedzą się wiele informacji zarówno o prawach przyrody, pracy leśnika, ale również terenu otaczającego miasto Włocławek objęte ochroną.
Sala ćwiczeń, w której znajduje projektor do wyświetlania prezentacji multimedialnych. Znajdują się również wygodne stoły i krzesła przy których dzieci mają możliwość wykonywać samodzielne prace różnego typu.
Sala wystaw czasowych, w której wystawy zostają co jakiś czas zmieniane, dzięki czemu przekazane zostają różne wiadomości.
W Ośrodku Edukacji Ekologicznej prowadzone są zajęcia dla zorganizowanych grup od wieku przedszkolnego. Tematyka zajęć jest dostosowywana do wieku i potrzeb danych grup. Dzięki doświadczeniu i zaangażowaniu edukatora zajęcia są zawsze pozytywnie oceniane przez uczestników, oraz nauczycieli.
Najnowsze aktualności
Lasy Państwowe wyłaczą z użytku gospodarczego kolejne tereny leśne i utworzą rezerwaty przyrody
Lasy Państwowe wyłaczą z użytku gospodarczego kolejne tereny leśne i utworzą rezerwaty przyrody
Około 700 tys. hektarów gruntów Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe zostało wyłączonych z użytkowania gospodarczego i trwają prace nad zwiększeniem takich terenów - poinformował prof. Bogdan Jaroszewicz, zastępca dyrektora generalnego Lasów Państwowych ds. ochrony zasobów przyrodniczych, na wyjazdowym posiedzeniu sejmowej Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa. Dodał, że powstać ma kilkadziesiąt rezerwatów przyrody
Blisko 64 proc. lasów zarządzanych przez Lasy Państwowe (LP) objętych jest co najmniej jedną formą ochrony przyrody. Większość form ochrony przyrody została ustanowiona na gruntach Skarbu Państwa zarządzanych przez LP, np. 1296 rezerwatów przyrody - co stanowi 86 proc. wszystkich rezerwatów w Polsce.
W 2024 roku w ramach inicjatywy "100 rezerwatów przyrody na 100-lecie Lasów Państwowych" zostanie ustanowionych kilkadziesiąt rezerwatów, a pozostałe powstaną w 2025 roku. Obszary Natura 2000 obejmują ponad 38 proc. lasów w zarządzie Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe.
Około 700 tys. ha gruntów PGL LP zostało już wyłączonych z użytkowania gospodarczego, a aktualnie trwają prace nad dalszym zwiększeniem powierzchni lasów wyłączonych.
Lasy Państwowe ponoszą znaczną odpowiedzialność za stan przyrody, a zwłaszcza ekosystemów leśnych. Szacuje się, że około 65 proc. gatunków w Polsce stanowią gatunki leśne, dlatego samo powiększanie i utrzymanie ciągłości pokrywy leśnej jest działaniem korzystnym z punktu widzenia różnorodności biologicznej.
Bezpośrednie działania w ochronę przyrody generują w Lasach Państwowych rocznie koszty rzędu kilkuset milionów złotych. Jednak wiele kosztów nie jest księgowanych jako poniesione na ochronę przyrody, choć w rzeczywistości są z nią bardzo jednoznacznie powiązane. Można założyć, że wysokość nakładów ponoszonych przez LP na ochronę przyrody może być wyższa i wynosić w rzeczywistości do miliarda złotych rocznie.
8 stycznia 2024 r. kierownictwo resortu klimatu podjęło decyzję ws. półrocznego ograniczenia pozyskania drewna w dziesięciu lokalizacjach. Chodziło o Bieszczady, Puszczę Borecką, Puszczę Świętokrzyską, Puszczę Augustowską, Puszczę Knyszyńską, Puszczę Karpacką, Puszczę Romnicką, Trójmiejski Park Krajobrazowy, a także okolice Iwonicza-Zdroju i Wrocławia. Pierwotnie miało ono obowiązywać przez pół roku, ale w połowie czerwca zdecydowano o jego przedłużeniu do końca września br.
Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska informowała we wrześniu, że moratorium na wycinkę niektórych lasów zostanie ponownie przedłużone. Moratorium objęte zostały w sumie 94 tys. ha lasów położonych na terenie 28 nadleśnictw.
Lasy Państwowe zarządzają obszarem zajmującym ok. 24 proc. powierzchni lądowej Polski, czyli ok. 76 proc. powierzchni lasów.