Wydawca treści Wydawca treści

Monitoring w zakresie stanu populacji gniewosza plamistego

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej jest państwową osobą prawną finansującą ochronę środowiska i gospodarkę wodną w zakresie określonym w ustawie z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska.

Monitoring w zakresie stanu populacji gniewosza plamistego, występujących zagrożeń dla tego gatunku oraz efektów realizowanych zadań w zakresie ochrony czynnej na terenie Nadleśnictwa Włocławek. Projekt uzyskał dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie, w ramach projektu „Ochrona przyrody i krajobrazu"
Elementami przedsięwzięcia są: prace inwentaryzacyjne na terenie 14 leśnictw, wykonanie 630 kryjówek, opracowanie dokumentacji inwentaryzacyjnej, wyłożenie 5 szt. pniakowisk (coronellum)

Koszty kwalifikowane: 372 tyś zł     Kwota dofinansowania: 309 tyś zł


Budowa infrastruktury edukacyjno-turystycznej

Podniesienie świadomości nt. różnorodności biologicznej na obszarach Natura 2000 poprzez budowę infrastruktury edukacyjno-turystycznej. Przedsięwzięcie Nadleśnictwo Włocławek w 2013 r. wystąpiło z wnioskiem o przyznanie środków pomocowych w ramach Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego na lata 2009-2014 dla programu operacyjnego PL02 „Ochrona różnorodności biologicznej i ekosystemów". Tytuł projektu inwestycyjnego to: Podniesienie świadomości nt. różnorodności biologicznej na obszarach Natura 2000 poprzez budowę infrastruktury edukacyjno-turystycznej w Nadleśnictwie Włocławek.

 Całkowity koszt kwalifikowany – 1 405 698 zł, kwota dofinansowania (85%) 1 194 843 zł.

Elementy Projektu:

•          Ścieżka edukacyjna z elementami drewnianych kładek zakończonych platformami widokowymi.

•          Wieża widokowa na końcu ścieżki edukacyjnej

•          Miejsce postoju pojazdów usytuowane będzie przy drodze publicznej w miejscu rozpoczęcia ścieżki edukacyjnej.

•          Wiata edukacyjno-turystyczna całoroczna projektowana na ok. 100 osób, z zapleczem socjalnym i sanitarnym.

 Wniosek uzyskał pozytywną ocenę, otrzymał 80,5 pkt. na 100 możliwych.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Sztandar dla Nadleśnictwa Włocławek

Sztandar dla Nadleśnictwa Włocławek

Sztandar, będący symbolem godności, honoru, dumy i etosu służby otrzymało 5 listopada 2014 roku Nadleśnictwo Włocławek.

Fundatorem sztandaru, na którym widnieje znak Lasów Państwowych, orzeł biały oraz napis „Oddani Lasom i Ojczyźnie" był dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych Janusz Kaczmarek.

Ceremonii poświęcenia, która odbyła się w bazylice katedralnej Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny we Włocławku dokonał sam biskup diecezji włocławskiej, ks. Wiesław Mering. Podczas Mszy św. w przepięknej, 600-letniej katedrze, stanowiącej wotum za zwycięstwo odniesione nad Krzyżakami pod Grunwaldem, miejscowy proboszcz ks. Radosław Nowacki przypomniał o doniosłej roli leśników w opiece nad powierzonymi zasobami przyrody. Na zakończenie liturgii, leśnicy z Nadleśnictwa Włocławek przekazali Jego Ekscelencji biskupowi Meringowi pamiątkową grafikę na szkle.

W części kameralnej, odbywającej się w sali pobliskiego seminarium duchownego, oprócz załogi Nadleśnictwa Włocławek, udział wzięli zaproszeni goście. Byli wśród nich m.in.: prezydent miasta Włocławka Andrzej Pałucki, przedstawiciele służb mundurowych, a także nadleśniczowie i poczty sztandarowe kilku sąsiednich nadleśnictw.

Symboliczne wbijanie gwoździ w drzewiec sztandaru przez gości zakończył gwóźdź oraz pamiątkowy wpis Janusza Kaczmarka dyrektora RDLP w Toruniu. Dalej nastąpiło uroczyste wręczenie sztandaru nadleśniczemu Nadleśnictwa Włocławek Włodzimierzowi Pamfilowi, który uroczyście ślubował dbać o honor sztandaru i godnie go reprezentować. Podobnie uczynił Maciej Namieśnik, odbierający sztandar chorąży pocztu nadleśnictwa.

Nadleśniczy przekazał dyrektorowi RDLP w Toruniu grafikę na szkle z wizerunkiem siedziby Nadleśnictwa Włocławek, a miłą niespodzianką dla zaproszonych gości było wręczenie pamiątkowych medali oraz zbiorowa fotografia.

W swoim wystąpieniu dyrektor Janusz Kaczmarek zwrócił uwagę na spoczywający na leśnikach honorowy obowiązek zachowania spuścizny 90-letniej tradycji Lasów Państwowych w zmieniających się uwarunkowaniach gospodarczo-prawnych. Dyrektor zauważył, że praca leśników stanowi nieustanne poszukiwanie kompromisu pomiędzy wartościami społecznymi, przyrodniczymi i produkcyjnymi, zaś w komentarzu do tego sformułowania przywołał myśl Adama Loreta, pierwszego dyrektora Lasów Państwowych, że tylko państwo, jako właściciel lasów jest w stanie zagwarantować wypełnianie wszystkich tych funkcji. Kierując życzenia do załogi Nadleśnictwa Włocławek, podziękował za wytrwałą i odpowiedzialną pracę wszystkim – byłym i obecnym – pracownikom nadleśnictwa, które – jak powiedział dyrektor – jest jednym z najtrudniejszych nadleśnictw Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu. „Niech sztandar będzie przedmiotem Waszej dumy i trwałym znakiem przynależności zawodowej wszystkich leśników zatrudnionych w nadleśnictwie" – powiedział.

Ceremonię, zarówno w kościele, jak i na sali audytoryjnej, uświetniły sygnały zespołu Akteon ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego. Uroczystości zakończyły się kilkunastominutowym koncertem tego istniejącego ponad 15 lat zespołu.

Nadleśnictwo Włocławek jest już piątym nadleśnictwem Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu, które posiada swój sztandar.