Wydawca treści Wydawca treści

Monitoring w zakresie stanu populacji gniewosza plamistego

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej jest państwową osobą prawną finansującą ochronę środowiska i gospodarkę wodną w zakresie określonym w ustawie z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska.

Monitoring w zakresie stanu populacji gniewosza plamistego, występujących zagrożeń dla tego gatunku oraz efektów realizowanych zadań w zakresie ochrony czynnej na terenie Nadleśnictwa Włocławek. Projekt uzyskał dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie, w ramach projektu „Ochrona przyrody i krajobrazu"
Elementami przedsięwzięcia są: prace inwentaryzacyjne na terenie 14 leśnictw, wykonanie 630 kryjówek, opracowanie dokumentacji inwentaryzacyjnej, wyłożenie 5 szt. pniakowisk (coronellum)

Koszty kwalifikowane: 372 tyś zł     Kwota dofinansowania: 309 tyś zł


Budowa infrastruktury edukacyjno-turystycznej

Podniesienie świadomości nt. różnorodności biologicznej na obszarach Natura 2000 poprzez budowę infrastruktury edukacyjno-turystycznej. Przedsięwzięcie Nadleśnictwo Włocławek w 2013 r. wystąpiło z wnioskiem o przyznanie środków pomocowych w ramach Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego na lata 2009-2014 dla programu operacyjnego PL02 „Ochrona różnorodności biologicznej i ekosystemów". Tytuł projektu inwestycyjnego to: Podniesienie świadomości nt. różnorodności biologicznej na obszarach Natura 2000 poprzez budowę infrastruktury edukacyjno-turystycznej w Nadleśnictwie Włocławek.

 Całkowity koszt kwalifikowany – 1 405 698 zł, kwota dofinansowania (85%) 1 194 843 zł.

Elementy Projektu:

•          Ścieżka edukacyjna z elementami drewnianych kładek zakończonych platformami widokowymi.

•          Wieża widokowa na końcu ścieżki edukacyjnej

•          Miejsce postoju pojazdów usytuowane będzie przy drodze publicznej w miejscu rozpoczęcia ścieżki edukacyjnej.

•          Wiata edukacyjno-turystyczna całoroczna projektowana na ok. 100 osób, z zapleczem socjalnym i sanitarnym.

 Wniosek uzyskał pozytywną ocenę, otrzymał 80,5 pkt. na 100 możliwych.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

60. rocznica katastrofy lotniczej w Skrzynkach

60. rocznica katastrofy lotniczej w Skrzynkach

 

60. rocznica katastrofy lotniczej w Skrzynkach

             W 60. rocznicę katastrofy lotniczej w Skrzynkach, w której zginął tragicznie 28-letni por. pilot Zygmunt Gruszczyk odbyły się uroczystości upamiętniające to zdarzenie. Z inicjatywy Koła Łowieckiego „BÓBR” na terenie Leśnictwa Kurowo, w miejscu katastrofy został postawiony krzyż.  Katastrofa miała miejsce 23 października 1963 roku o godz. 12:21, 6 minut po starcie z lotniska w Sochaczewie. Prawdopodobną przyczyną katastrofy była utrata orientacji przestrzennej przez pilota w gęstej mgle. 23 października po 60 latach, w kościele parafialnym pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Skrzynkach, o godz. 12:15 (godzina startu samolotu z lotniska w Sochaczewie), koncelebrowano mszę świętą, w której uczestniczyła rodzina zmarłego por. pil. Zygmunta Gruszczyka, poczty sztandarowe, starosta włocławski, piloci ówczesnego 32 Pułku Lotnictwa Rozpoznania Artyleryjskiego w Sochaczewie, Kadeci Zespołu Szkół Akademickich im. Obrońców Wisły 1920 roku we Włocławku, leśnicy, myśliwi oraz mieszkańcy Skrzynek. Po mszy świętej udano się na miejsce katastrofy, gdzie złożono wiązanki kwiatów i zapalono znicze. Do dnia dzisiejszego nie wydobyto wraku samolotu i szczątków poległego pilota. Symboliczny pogrzeb odbył się na cmentarzu w Sochaczewie.