Wydawca treści Wydawca treści

Nadzór na lasami niepaństwowymi

Lasy prywatne stanowią około 17 proc. lasów w Polsce. Biorąc pod uwagę politykę zwiększania lesistości, należy się spodziewać, że powierzchnia lasów niepaństwowych będzie rosła i w niedalekiej przyszłości może stanowić 20 proc. ogólnej powierzchni leśnej kraju.

Obowiązki i prawa właścicieli lasów wynikają z postanowień ustawy o lasach. Gospodarowanie w lasach prywatnych prowadzone jest przez właścicieli według uproszczonego planu urządzenia lasu lub decyzji starosty wydanej na podstawie inwentaryzacji stanu lasów. Dokumenty te określają także wielkość dopuszczalnego pozyskania drewna na danym terenie.Nadzór nad prowadzoną gospodarką leśną w lasach prywatnych sprawuje starosta.

Ponad 70 proc. starostw powierza prowadzenie nadzoru nad gospodarką leśną w lasach prywatnych leśnikom z Lasów Państwowych. Szczegóły tego nadzoru określa porozumienie zawierane pomiędzy starostą a właściwym nadleśniczym, publikowane w Dzienniku Urzędowym Wojewody.

Zgodnie z przepisami ustawy o lasach Lasy Państwowe zobowiązane są służyć radą i pomocą prywatnym właścicielom lasów w prowadzeniu gospodarki leśnej.

Po wejściu Polski do Unii Europejskiej leśnicy włączyli się w udzielanie pomocy prywatnym właścicielom lasów oraz gruntów przeznaczonych do zalesienia. W szczególności dotyczy to sporządzania planów zalesienia gruntów przy ubieganiu się o pomoc finansową w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW) oraz potwierdzania wykonania tego zalesienia. Ponadto leśnicy inicjują objęcie właścicieli lasów prywatnych pomocą finansową w przypadku wystąpienia huraganów, powodzi czy innych klęsk. Działania te również prowadzone są w ramach PROW.

Leśnicy wspierają również właścicieli lasów prywatnych swoją wiedzą i doświadczeniem, aby poprawić gospodarowanie w całych lasach. Służą temu m.in. materiały – fachowe poradniki i filmy.

Nadzorem nad lasami niepaństwowymi w Nadleśnictwie Włocławek zajmuje się Spec. Służby Leśnej ds. lasów niepaństwowych, nr tel.: 600-208-269

 


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Narada łowiecka

Narada łowiecka

W dniu 12 lutego 2024 r. w siedzibie Nadleśnictwa Włocławek odbyła się narada łowiecka przedstawicieli Kół Łowieckich dzierżawiących obwody w granicach administracyjnych Nadleśnictwa.

Spotkanie koordynacyjne miało na celu podsumowanie mijającego roku łowieckiego 2023/2024 oraz omówienie założeń do rocznego planu łowieckiego (RPŁ) na nadchodzący rok łowiecki 2024/2025. Założenia oparto o Wieloletni Łowiecki Plan Hodowlany dla rejonu hodowlanego Nr 15 „Kujawski”. Uczestnicy dyskutowali również nad koniecznością skutecznej realizacji planów łowieckich, a także problemem kłusownictwa na naszym terenie. Poruszono temat zmian w prawie łowieckim.

Roczny plan łowiecki (RPŁ) jest sporządzany na okres od 1 kwietnia do 31 marca roku następnego (łowiecki rok gospodarczy). Dane w nim zawarte opierają się w szczególności na inwentaryzacji zwierzyny.

Inwentaryzacja zwierzyny jest sporządzana przez dzierżawców albo zarządców obwodów łowieckich w terminie do 10 marca każdego roku i zawiera szacowaną liczebność występujących zwierząt łownych, z wyłączeniem łownych ptaków migrujących. W sporządzaniu inwentaryzacji zwierzyny biorą udział przedstawiciele Służby Leśnej.

Nadleśnictwo Włocławek ściśle współpracuje z kołami łowieckimi na wielu płaszczyznach. Monitoruje stan zwierzyny. W trakcie jej inwentaryzacji nierzadko dają się zauważyć również gatunki chronione, np. wilk.