Wydawca treści Wydawca treści

Nadzór na lasami niepaństwowymi

Lasy prywatne stanowią około 17 proc. lasów w Polsce. Biorąc pod uwagę politykę zwiększania lesistości, należy się spodziewać, że powierzchnia lasów niepaństwowych będzie rosła i w niedalekiej przyszłości może stanowić 20 proc. ogólnej powierzchni leśnej kraju.

Obowiązki i prawa właścicieli lasów wynikają z postanowień ustawy o lasach. Gospodarowanie w lasach prywatnych prowadzone jest przez właścicieli według uproszczonego planu urządzenia lasu lub decyzji starosty wydanej na podstawie inwentaryzacji stanu lasów. Dokumenty te określają także wielkość dopuszczalnego pozyskania drewna na danym terenie.Nadzór nad prowadzoną gospodarką leśną w lasach prywatnych sprawuje starosta.

Ponad 70 proc. starostw powierza prowadzenie nadzoru nad gospodarką leśną w lasach prywatnych leśnikom z Lasów Państwowych. Szczegóły tego nadzoru określa porozumienie zawierane pomiędzy starostą a właściwym nadleśniczym, publikowane w Dzienniku Urzędowym Wojewody.

Zgodnie z przepisami ustawy o lasach Lasy Państwowe zobowiązane są służyć radą i pomocą prywatnym właścicielom lasów w prowadzeniu gospodarki leśnej.

Po wejściu Polski do Unii Europejskiej leśnicy włączyli się w udzielanie pomocy prywatnym właścicielom lasów oraz gruntów przeznaczonych do zalesienia. W szczególności dotyczy to sporządzania planów zalesienia gruntów przy ubieganiu się o pomoc finansową w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW) oraz potwierdzania wykonania tego zalesienia. Ponadto leśnicy inicjują objęcie właścicieli lasów prywatnych pomocą finansową w przypadku wystąpienia huraganów, powodzi czy innych klęsk. Działania te również prowadzone są w ramach PROW.

Leśnicy wspierają również właścicieli lasów prywatnych swoją wiedzą i doświadczeniem, aby poprawić gospodarowanie w całych lasach. Służą temu m.in. materiały – fachowe poradniki i filmy.

Nadzorem nad lasami niepaństwowymi w Nadleśnictwie Włocławek zajmuje się Spec. Służby Leśnej ds. lasów niepaństwowych, nr tel.: 600-208-269

 


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

29 Edycja Sprzątania Świata za nami

29 Edycja Sprzątania Świata za nami

W miniony piątek br. miała miejsce 29 edycja akcji "Sprzątania Świata". W tym roku smieci zostały posprzątane z terenu Leśnictwa Ruda oraz Osięciny. W wielkim sprzątaniu uczestniczyli uczniowie ze Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi w Smólniku, a także Szkoły Podstawowej w Osięcinach. Akcja zakończyła się drobnym poczęstunkiem podczas, którego leśniczy przybliżył uczniom ciekawostki otaczającej nas przyrody. Wszystkim uczestnikom bardzo serdecznie dziękujemy !

Akcja Sprzątanie świata została zapoczątkowana w 1989 w Australii. Obecnie odbywa się w 130 krajach świata – ma na celu zwrócenie uwagi na środowisko naturalne. Pierwsza Akcja Sprzątania Świata w Polsce odbyła się w 1994 r. Od tamtej pory co roku we wrześniu odbywa się finał akcji, w tym roku przypada on na okres 16-18 września. Niestety, z roku na rok według danych GUS ilość zebranych odpadów komunalnych wzrasta, odnotowuje się występowanie coraz większej ilości dzikich wysypisk, wszystko spowodowane jest działalnością człowieka. Dlatego słusznie wybrzmiało tegoroczne hasło akcji „WSZYSTKIE ŚMIECI SĄ NASZE”.