Wydawca treści Wydawca treści

Miejsca pod nietrwałe obozy harcerskie

 

Zarządzenie nr 59/2024

Nadleśniczego Nadleśnictwa Włocławek

z dnia 09 grudnia 2024 r.

w sprawie zasad udostępniania terenu pod organizację nietrwałych obozów harcerskich na terenie Nadleśnictwa Włocławek

 

Znak sprawy NE.715.1.47.2024

 

Na podstawie § 22. pkt 3. Statutu Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe, stanowiącego załącznik do Zarządzenia nr 50 Ministra Ochrony Środowiska Zasobów Naturalnych i Leśnictwa z dnia 18 maja 1994 r. w sprawie nadania Statutu Państwowemu Gospodarstwu Leśnemu Lasy Państwowe,

 

zarządzam, co następuje:

 

z dniem 09.12.2024 r. wprowadzam do stosowania poniżej opisaną lokalizację miejsc pod organizację nietrwałych obozów harcerskich oraz zasady ich udostępniania na terenie Nadleśnictwa Włocławek.

 

§ 1

Pod organizację nietrwałego obozu harcerskiego Nadleśnictwo Włocławek udostępnia grunt leśny o powierzchni 1,0000 ha, sklasyfikowany jako las (rodzaj użytku Ls) zlokalizowany zgodnie z obowiązujący Planem Urządzenia Lasu na lata 2016 – 2025 na terenie:

  1. Obręb Leśny Czarne:
    1.  Leśnictwo Goreń, częściowo oddz. 171a, 176i, 176j, 176o
  2. Obręb Leśny Jedwabna:
    1.  Leśnictwo Wikaryjskie, częściowo oddz. 154f;
    2. Leśnictwo Przyborowo i Leśnictwo Dzilno, częściowo oddz. 239o, 240d

 

§ 2

Rezerwacja miejsca pod organizację nietrwałego obozu harcerskiego odbywa się poprzez złożenie podań w sekretariacie Nadleśnictwa Włocławek w terminie od 1 stycznia do 31 stycznia każdego roku. O przyznaniu miejsca decyduje kolejność wpływu podań.

 

§ 3

Udostępnienie miejsca pod nietrwały obóz harcerski następuje po podpisaniu umowy oraz uiszczeniu jednorazowej opłaty w wysokości: 1200 zł netto.

 

§ 4

Uczestników nietrwałego obozu harcerskiego zobowiązuje się do przestrzegania wszelkich zakazów wynikających z przepisu art.30 ustawy z dnia 28 września 1991r. o lasach (Dz. U. z 2011 r. nr 12, poz. 59 z późn. zm.), który brzmi:

    

„W lasach zabrania się:

1) zanieczyszczania gleby i wód;

2) zaśmiecania;

3) rozkopywania gruntu;

4) niszczenia grzybów oraz grzybni;

5) niszczenia lub uszkadzania drzew, krzewów lub innych roślin;

6) niszczenia urządzeń i obiektów gospodarczych, turystycznych i technicznych oraz znaków i tablic;

7) zbierania płodów runa leśnego w oznakowanych miejscach zabronionych;

8) rozgarniania i zbierania ściółki;

9) wypasu zwierząt gospodarskich;

10) biwakowania poza miejscami wyznaczonymi przez właściciela lasu lub nadleśniczego;

11) wybierania jaj i piskląt, niszczenia lęgowisk i gniazd ptasich, a także niszczenia legowisk, nor i mrowisk;

12) płoszenia, ścigania, chwytania i zabijania dziko żyjących zwierząt;

13) puszczania psów luzem;

14) hałasowania oraz używania sygnałów dźwiękowych, z wyjątkiem przypadków wymagających wszczęcia alarmu.

2. Przepisy ust. 1 pkt 3 i 5 nie dotyczą czynności związanych z gospodarką leśną, a pkt 12–14 nie dotyczą polowań.

3. W lasach oraz na terenach śródleśnych, jak również w odległości do 100 m od granicy lasu, zabrania się działań i czynności mogących wywołać niebezpieczeństwo, a w szczególności:

1) rozniecania ognia poza miejscami wyznaczonymi do tego celu przez właściciela lasu lub nadleśniczego;

2) korzystania z otwartego płomienia;

3) wypalania wierzchniej warstwy gleby i pozostałości roślinnych.

4. Przepisy ust. 3 nie dotyczą działań i czynności związanych z gospodarką leśną pod warunkiem, że czynności te nie stanowią zagrożenia pożarowego.”

 

§ 5

Na terenie udostępnionym pod nietrwały obóz harcerski obowiązuje bezwzględny nakaz przestrzegania przepisów ppoż. i zasad bezpieczeństwa obowiązujących na terenach leśnych oraz do zabezpieczenia, zorganizowania gromadzenia i wywożenia wszelkich śmieci i nieczystości.

 

§ 6

Nadleśnictwo nie ponosi odpowiedzialności za wszelkie wypadki jakie mogą powstać i jakim mogą ulec osoby przebywające na terenie udostępnionym pod nietrwały obóz harcerski oraz za inne szkody powstałe na skutek działania osób trzecich lub działania sił przyrody (pożary, silne wiatry, itp.) jak również szkodliwego oddziaływania flory i fauny leśnej dla zdrowia ludzi.

 

 

 

§ 7

Traci moc Zarządzenie nr 63/2019 z 18.11.2019 r. w sprawie zasad udostępniania terenu pod organizację nietrwałych obozów harcerskich na terenie Nadleśnictwa Włocławek

§ 8

Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 09.12.2024 r.

 

§ 9

Osobą do kontaktu w sprawie udostępniania miejsc pod nietrwałe obozy harcerskie jest stanowisko ds. edukacji leśnej tel. 795 452 809.

 

 

Nadleśniczy Nadleśnictwa Włocławek


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Lasy Państwowe wyłaczą z użytku gospodarczego kolejne tereny leśne i utworzą rezerwaty przyrody

Lasy Państwowe wyłaczą z użytku gospodarczego kolejne tereny leśne i utworzą rezerwaty przyrody

Około 700 tys. hektarów gruntów Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe zostało wyłączonych z użytkowania gospodarczego i trwają prace nad zwiększeniem takich terenów - poinformował prof. Bogdan Jaroszewicz, zastępca dyrektora generalnego Lasów Państwowych ds. ochrony zasobów przyrodniczych, na wyjazdowym posiedzeniu sejmowej Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa. Dodał, że powstać ma kilkadziesiąt rezerwatów przyrody

Blisko 64 proc. lasów zarządzanych przez Lasy Państwowe (LP) objętych jest co najmniej jedną formą ochrony przyrody. Większość form ochrony przyrody została ustanowiona na gruntach Skarbu Państwa zarządzanych przez LP, np. 1296 rezerwatów przyrody - co stanowi 86 proc. wszystkich rezerwatów w Polsce.

W 2024 roku w ramach inicjatywy "100 rezerwatów przyrody na 100-lecie Lasów Państwowych" zostanie ustanowionych kilkadziesiąt rezerwatów, a pozostałe powstaną w 2025 roku. Obszary Natura 2000 obejmują ponad 38 proc. lasów w zarządzie Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe.

Około 700 tys. ha gruntów PGL LP zostało już wyłączonych z użytkowania gospodarczego, a aktualnie trwają prace nad dalszym zwiększeniem powierzchni lasów wyłączonych.

Lasy Państwowe ponoszą znaczną odpowiedzialność za stan przyrody, a zwłaszcza ekosystemów leśnych. Szacuje się, że około 65 proc. gatunków w Polsce stanowią gatunki leśne, dlatego samo powiększanie i utrzymanie ciągłości pokrywy leśnej jest działaniem korzystnym z punktu widzenia różnorodności biologicznej.

Bezpośrednie działania w ochronę przyrody generują w Lasach Państwowych rocznie koszty rzędu kilkuset milionów złotych. Jednak wiele kosztów nie jest księgowanych jako poniesione na ochronę przyrody, choć w rzeczywistości są z nią bardzo jednoznacznie powiązane. Można założyć, że wysokość nakładów ponoszonych przez LP na ochronę przyrody może być wyższa i wynosić w rzeczywistości do miliarda złotych rocznie.

8 stycznia 2024 r. kierownictwo resortu klimatu podjęło decyzję ws. półrocznego ograniczenia pozyskania drewna w dziesięciu lokalizacjach. Chodziło o Bieszczady, Puszczę Borecką, Puszczę Świętokrzyską, Puszczę Augustowską, Puszczę Knyszyńską, Puszczę Karpacką, Puszczę Romnicką, Trójmiejski Park Krajobrazowy, a także okolice Iwonicza-Zdroju i Wrocławia. Pierwotnie miało ono obowiązywać przez pół roku, ale w połowie czerwca zdecydowano o jego przedłużeniu do końca września br.

 

Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska informowała we wrześniu, że moratorium na wycinkę niektórych lasów zostanie ponownie przedłużone. Moratorium objęte zostały w sumie 94 tys. ha lasów położonych na terenie 28 nadleśnictw.

Lasy Państwowe zarządzają obszarem zajmującym ok. 24 proc. powierzchni lądowej Polski, czyli ok. 76 proc. powierzchni lasów.