Wydawca treści Wydawca treści

POMNIK PORUCZNIKA MARYNARKI, JERZEGO PIESZKAŃSKIEGO

Na terenie Nadleśnictwa Włocławek w leśnictwie Lipiny znajduje się miejsce upamiętniające bohaterską śmierć porucznika marynarki Jerzego Pieszkańskiego, który zginął 14 sierpnia 1920 roku podczas wojny polsko-bolszewickiej w walce Flotylli Wiślanej Marynarki Wojennej.

Jerzy Pieszkański, urodził się w 1900 r. w Ustiźnie Nowogródzkiej, jako syn Edwarda, generała-majora floty rosyjskiej. Do Polski przybył w 1918 r. Po wydaniu dekretu o utworzeniu Polskiej Marynarki Wojennej został przydzielony do korpusu rzeczno-brzegowego. W 1920 r. objął dowództwo nad ORP "Moniuszko" a od sierpnia tego roku prowadził intensywne patrolowanie Wisły na odcinku Warszawa-Modlin-Płock-Włocławek. Z Modlina do Torunia holował berlinki (barki transportowe) wówczas wypełnione amunicja. W drodze powrotnej do Modlina, na wysokości ruin zamku w Bobrownikach został zaatakowany przez oddział bolszewicki. ORP "Moniuszko" zatonął, a wielokrotnie ranny J. Pieszkański został dobity przez Rosjan.


Historia Nadleśnictwa Włocławek

Nadleśnictwo Włocławek w obecnych granicach reaktywowano z dniem 1.01.2003 r. na podstawie zarządzenia nr 80 Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych z dnia 9 października 2002 r. i zarządzenia nr 98 z dnia 23 grudnia 2003 r. łączących dotychczasowe Nadleśnictwo Kowal z Nadleśnictwem Włocławek.

Jako oddzielna jednostka administracyjna istnieje od przełomu XVIII/XIX wieku, gdy po II rozbiorze władze pruskie skonfiskowały lasy królewskie i dobra poduchowne przejmując je na własność skarbu pruskiego. Początkowo jednostka zarządzająca tymi lasami mieściła się w Kowalu, a od 1820 roku (już w okresie Królestwa Kongresowego) przeniesiona została do Włocławka.
Aż do rozpoczęcia I wojny światowej lasy te jako leśnictwo włocławskie były rosyjskimi lasami rządowymi. w których wykonano pomiary leśno-gospodarcze w 1846 r. (uzupełnione w 1865. 1896 i 1911 r.) przez rosyjski Urząd Leśny.
Po odzyskaniu niepodległości w 1918 r. byłe rosyjskie lasy rządowe przechodzą na własność Skarbu Państwa Polskiego i tworzą pierwotne Nadleśnictwo Włocławek,    z którego w 1920 r. wyodrębniono Nadleśnictwo Kowal istniejące do 1939 r.
Obydwa nadleśnictwa od 1920 r. podlegały zarządowi lasów państwowych w Warszawie.
Po II wojnie światowej z lasów obecnego nadleśnictwa utworzono Nadleśnictwo Włocławek i zreorganizowano przedwojenne Nadleśnictwo Kowal tworząc Nadleśnictwa Czarne i Jedwabna.
W 1948 r. utworzono z części Nadleśnictwa Włocławek (leśnictwa Osięciny) oraz lasów pomajątkowych Nadleśnictwo Boniewo.
Z dniem 1 stycznia 1973 r. byłe Nadleśnictwa Włocławek. Czarne i Jedwabna przeorganizowano, które jako obręby weszły w skład Nadleśnictwa Włocławek, a od 1 stycznia 1978 r. zmieniono granice tych trzech obrębów oraz przyłączono do Nadleśnictwa Włocławek jako obręb Boniewo część byłego Nadleśnictwa Boniewo.
Kolejne zmiany to wyłączenie obrębu Boniewo (bez leśnictwa Osięciny) do Nadleśnictwa Kutno.
W okresie 1.01.1995-21.12.2002 r. lasy obecnego nadleśnictwa wchodziły w skład dwóch nadleśnictw: Nadleśnictwa Włocławek i Nadleśnictwa Kowal.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Straż Leśna zadba o bezpieczeństwo w lesie - akcja ,,Majówka 25''

Straż Leśna zadba o bezpieczeństwo w lesie - akcja ,,Majówka 25''

Wielkimi krokami nadciąga długi weekend i majówka. Czas ten sprzyja wyprawom do lasu. O spokojny i bezpieczny odpoczynek w pięknych, wiosennych okolicznościach przyrody zatroszczą się strażnicy leśni. Lasy Państwowe rozpoczynają akcję „Majówka 25”.

Centralna akcja rozpoczyna się 29 kwietnia i potrwa ona do 9 maja br. W tym czasie funkcjonariusze straży leśnej będą patrolować tereny leśne i dbać o bezpieczne korzystanie z lasu osób w nich przebywających oraz chronić zasoby przyrodnicze. Akcja „Majówka 25” ma zapewnić także bezpieczeństwo pożarowe. Straż leśna ma obowiązek reagować na przypadki naruszenia przepisów przeciwpożarowych, które mogą spowodować pożar lasu, jego rozproszenie, czy też utrudnianie prowadzenia działań ratowniczo-gaśniczych. Osobom, które nie przestrzegają przepisów grozi grzywna - mandat karny lub wniosek o ukaranie do sądu. Akcja będzie prowadzona we współpracy z innymi służbami, m.in. Policją czy Strażą Graniczną.

W celu ochrony lasów przed szkodnictwem leśnicy w całej Polsce, a zwłaszcza straż leśna jako zespół terenowy powołany do zwalczania przestępstw i wykroczeń, monitorują lasy przed ewentualnymi zagrożeniami. W związku z nadchodzącym długim weekendem majowym będą prowadzone wzmożone kontrole leśnych ostępów.

Lasy zajmują już ok. 29,6 proc. powierzchni Polski, co stawia nasz kraj w europejskiej czołówce. Przeważają lasy publiczne, a znakomitą większością (ok. 7,1 mln ha) zarządzają Lasy Państwowe. A w nich leśnicy udostępniają szlaki piesze, rowerowe, miejsca biwakowe i obozowiska. Wszystkich niezdecydowanych co robić w długi majowy weekend Lasy Państwowe zapraszają na wycieczkę do pobliskiego lasu. W odnalezieniu odpowiedniego miejsca pomocny może się okazać nasz portal „Czas w las”. Wybierając się na spacer do lasu warto odpowiednio wcześniej zaplanować swoją wycieczkę, np. korzystając z bezpłatnej aplikacji mBDL (Mobilny Bank Danych o Lasach). Dzięki niej można zweryfikować opcje bezpiecznego i zgodnego z prawem zaparkowania lub udostępnić swoją lokalizację innym osobom.

Poniżej kilka infografik przypominających jak zachować się w lesie: