Wydawca treści Wydawca treści

Zabezpieczenie pomników przyrody

Fundusz za którego pośrednictwem jest realizowana wspólna polityka rybołówstwa całego terytorium WE. Fundusz wspiera wspólną politykę rybołówstwa w celu zapewnienia eksploatacji żywych zasobów wodnych i wsparcia dla akwakultury w celu zapewnienia trwałości w sensie gospodarczym, środowiskowym i społecznym. Podstawą prawną funkcjonowania Funduszu jest Rozporządzenie Rady (WE) NR 1198/2006 z dnia 27 lipca 2006 r. w sprawie Europejskiego Funduszu Rybackiego.

Zabezpieczenie i oznakowanie 11 pomników przyrody na terenie gm. Włocławek. Przedsięwzięcie zostało zrealizowane dzięki Europejskiemu Funduszowi Rybackiemu. W ramach projektu pomniki przyrody zostały widocznie oznakowane oraz ogrodzone. Przedsięwzięcie zostało zrealizowane w grudniu 2013r.

Koszty kwalifikowalne: 39 000 zł

Kwota dofinansowania: 33 150 zł


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Szyszkobranie

Szyszkobranie

Szyszka - to właśnie w niej zaczyna się życie nowego drzewa. Pamiętajmy jednak, że szyszka szyszce nierówna. Szyszki gatunków drzew możemy rozróżnić po ich wielkości. Szyszką w potocznym znaczeniu nazywa się zdrewniały kwiatostan żeński drzew i krzewów iglastych, głównie z rodziny sosnowatych. Dojrzała szyszka otwiera się, a nasiona opatrzone skrzydełkiem są rozsiewane przez wiatr. U niektórych gatunków, szyszki opadają wraz z nasionami, a u części pozostają zamknięte. Szyszki to naturalne materiały, które można wykorzystać do zajęć edukacyjnych i dekoracji, a także są naturalnym higrometrem (zamykają się, kiedy jest wilgotno, a otwierają się, kiedy jest sucho).
 
Abyśmy mogli podziwiać nowe pokolenie lasu, musimy najpierw zebrać szyszki, w których znajdują się nasiona. Szyszki drzew iglastych zbieramy w miesiącach zimowych. Są one wówczas dojrzałe i zamknięte, i dzięki temu pełne nasion.
W mninionym tygodniu mieliśmy przyjemność pozyskania szyszek w Leśnictwie Ruda, przy czym towarzyszyła nam ekipa telewizyjna. Nasi dzielni Leśnicy wraz z przedstawicielem Zakładu Usług Leśnych wspólnymi siłami dbali o efektywność uzyskania czystych i zdrowych szyszek. Zebrane szyszki trafiają do wyłuszczarni, gdzie odbywa się proces ich otwarcia
i wysypania nasion. Następnie nasiona przechowywane są w odpowiednich warunkach, aby w okresie wiosennym zostały wysiane w szkółce leśnej.
 
Z jednego drzewa zbiera się zwykle kilka kilogramów szyszek
 
Ze 100 kg szyszek otrzymuje się około 1 – 2 kg nasion sosny
 
Tekst: Malwina Lewandowska
Foto: Mieczysław Olewnik