Wydawca treści Wydawca treści

Zabezpieczenie pomników przyrody

Fundusz za którego pośrednictwem jest realizowana wspólna polityka rybołówstwa całego terytorium WE. Fundusz wspiera wspólną politykę rybołówstwa w celu zapewnienia eksploatacji żywych zasobów wodnych i wsparcia dla akwakultury w celu zapewnienia trwałości w sensie gospodarczym, środowiskowym i społecznym. Podstawą prawną funkcjonowania Funduszu jest Rozporządzenie Rady (WE) NR 1198/2006 z dnia 27 lipca 2006 r. w sprawie Europejskiego Funduszu Rybackiego.

Zabezpieczenie i oznakowanie 11 pomników przyrody na terenie gm. Włocławek. Przedsięwzięcie zostało zrealizowane dzięki Europejskiemu Funduszowi Rybackiemu. W ramach projektu pomniki przyrody zostały widocznie oznakowane oraz ogrodzone. Przedsięwzięcie zostało zrealizowane w grudniu 2013r.

Koszty kwalifikowalne: 39 000 zł

Kwota dofinansowania: 33 150 zł


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Wysokie zagrożenie pożarowe

Wysokie zagrożenie pożarowe

Lasy to nieocenione bogactwo przyrodnicze, będące domem dla licznych gatunków roślin i zwierząt oraz miejscem rekreacji dla ludzi. Jednakże, wraz z rosnącą popularnością aktywności na świeżym powietrzu, rośnie również ryzyko pożarów lasów, które mogą być spowodowane przez ludzką nieostrożność.

Pożary lasów stanowią poważne zagrożenie dla ekosystemów, niszcząc setki hektarów drzewostanu, zagrażając życiu zwierząt oraz ludzi. Jedną z częstych przyczyn, pożarów jest zaprószenie ognia przez samochody, których nagrzane elementy, silniki, układy wydechowe i katalizatory mogą emitować iskry, które łatwo mogą zapalić suche ściółkę leśną.

Taka sytuacja miała miejsce w Nadleśnictwie Włocławek na terenie leśnictwa Dębice. Samochód, który wjechał w młodnik zapalił ściółkę leśną, w wyniku czego sam spłonął podpalając też okoliczne drzewka. Tylko dzięki bardzo szybkiemu wykryciu pożaru oraz błyskawicznej reakcji Państwowej Straży Pożarnej oraz Służby Leśnej udało się opanować płomienie i ogień nie rozprzestrzenił się w młodniku. Pożar był bardzo niebezpieczny, szczególnie dlatego, że łatwo mógł się przenieść na sąsiednie drzewostany, które bezpośrednio przylegają do osiedla Michelin.

Wprowadzenie zakazu wjazdu samochodami do lasów jest krokiem ku ochronie naszych cennych zasobów przyrodniczych. Dbajmy wspólnie o nasze lasy, aby mogły służyć przyszłym pokoleniom i pozostawać miejscem pięknym i bezpiecznym dla wszystkich.