Asset Publisher Asset Publisher

"ŚCIEŻKA ZDROWIA" FIT PARK

"Ścieżka zdrowia" jest terenem ogólnodostępnym, przeznaczonym do zabaw i aktywnego wypoczynku.

Na szlaku "ścieżki zdrowia" znajdziemy 11 przyrządów do ćwiczeń, a wśród nich:

1. Drążek - służy do podciągania się w celu wzmocnienia mięśni ramion oraz mięśni brzucha.

2. Drążek do fikołków - służy do wykonywania ćwiczeń takich jak fikołki i zwisy.

3. Drabinka prosta - pozwala na wykonywanie ćwiczeń wzmacniających mięśnie brzucha, a także zwisów rozwijających ramiona oraz przedramiona.

4. Drabinka linowa - służy do wspinania się, co rozwija mięśnie rąk i nóg.

5. Drabinka ukośna - pozwala na wykonywanie ćwiczeń wzmacniających mięśnie przedramion, ramion, barków, a także mięśnie brzucha.

6. Pieńki do ćwiczeń – poprzez przechodzenie z jednego pieńka na drugi przytrzymując się liny zawieszonej nad głową, urządzenie pomaga rozwijać poczucie równowagi oraz koordynację ruchową.

7. Poręcze – umożliwiają wykonanie zwisów lub ćwiczeń wzmacniających ramiona.

8. Równoważnia – jest prostym urządzeniem gimnastycznym do ćwiczeń i rozwoju równowagi oraz koordynacji ruchowej.

9. Ławeczka do brzuszków – pozwala na ćwiczenie mięśni nóg, brzucha oraz mięśni lędźwiowych.

10. Kółka akrobatyczne – urządzenie służące do podciągania się w celu wzmocnienia mięśni rąk oraz ramion.

11. Belki do przeskoków – urządzenie, które pozwala wzmocnić mięśnie nóg.


UWAGA: Z urządzeń znajdujących się na "ścieżce zdrowia" dzieci do lat 12 powinny korzystać pod opieką osób dorosłych.


Ścieżka edukacyjna „Dzilno”

Ścieżka edukacyjna rozpoczyna się w pobliżu szkółki leśnej w leśnictwie Przyborowo. Do dyspozycji gości dostępny jest przestronny Parking zarówno dla pojazdów osobowych jak i autobusów.
W dalszą podróż ruszamy już pieszo…

1 Tablica - Ścieżka edukacyjna „Dzilno" Ścieżka ma długość 3,5 km długości, prowadzi przez bardzo malownicze i różnorodne tereny. Na początek pobytu w lesie wszyscy mogą dowiedzieć się jak powinni się w lesie zachować aby nie zniszczyć naszego wspólnego dobra.

2 Tablica „Zagrożenie lasów – pożary" na tym przystanku dowiemy się czego nie można robić w lesie oraz podstawowych informacji o szkodach jakie pożary tworzą w środowisku.

3 Tablica „Szkółka leśna" – to pierwszy etap przy hodowli lasu. Przedstawiono tutaj podstawowe prace szkółkarskie ale również piękny widok na Szkółkę leśną.

4 Tablica „Leśny wodopój i życie wokół niego" Gdzie można nauczyć się tropić zwierzęta jakie napotkamy przy wodopoju. To woda jest najważniejsza do życia, ale i zdrowia wszystkich organizmów.

5 Tablica „Warstwowa budowa lasu" Na tym przystanku dowiadujemy się jak różnorodne jest życie w lesie oraz że dla każdego zwierzęcia jest miejsce w lesie.

6 Tablica „Dąb szypułkowy szlachcic wśród drzew" Dzięki tej tablicy możemy się dowiedzieć jakie zastosowanie ma dąb i dlaczego jest to drzewo tak bardzo cenione.

7 Tablica „Użytek ekologiczny ważny element różnorodności biologicznej" Ochrona przyrody jest bardzo ważna dla zachowania bioróżnorodności więc  jakie zwierzęta możemy tam znaleźć?

8 Tablica „ Las różnorodność gatunkowa, ochrona i gospodarka" Monokultura czy różnorodność? W tym miejscu uzyskamy na to jakże ważne i trudne pytanie.

9 Tablica „Ekosystem jeziora Dzilno" Roślinność szuwarowa, ryby, drzewostan żywiczarski. Te informacje można szczegółowo omówić wygodnie siedząc przy ognisku i piekąc kiełbaskę.

Wygodne wiaty w  gorący dzień uraczą nas przyjemnym cieniem, a śpiew ptaków i blask słońca odbitego od tafli jeziora zostanie zapamiętany przez wszystkich na bardzo długo.

Następnym przystankiem jest wieża obserwacyjna ze wspaniałym widokiem na jezioro Dzilno. Osoby zafascynowane fotografią jak i obserwacją przyrody na pewno z przyjemnością odwiedzą to miejsce wielokrotnie. 

10 Tablica „Zbiorowiska leśne ekosystemów podmokłych" Występujące w pobliżu zbiorowisk wodnych podmokłe tereny to teren o wielkiej różnorodności. Króluje w nich olsza czarna, wierzba …  i co jeszcze ?

Przy tym przystanku wybudowana jest kładka obserwacyjna, dzięki której każdy ma możliwość z bliska obejrzeć roślinność, terenów podmokłych, nie niszcząc jej. 


Ścieżki dydaktyczna "Nordic Walking"

Ścieżka ta jest podzielona na 2 ścieżki o różnej długości i stopniu trudności.

Ścieżka rekreacyjna o długości 3,5 km prowadząca ze stadionu na osiedlu Zazamcze do Uzdrowiska Wieniec, oznakowana zielonym piktogramem.
Ścieżka sportowa o długości 4,5 km rozpoczynającą się i kończącą na stadionie na osiedlu Zazamcze, oznakowana czerwonym piktogramem.

1 Tablica „Zielona ścieżka zdrowia Nordic Walking"
(Ścieżka rekreacyjna oraz sportowa)

Jest to tablica rozpoczynająca ścieżkę, zawiera podstawowe informacje opisująca długość i przebieg trasy wraz z mapą.

2 Tablica „Nordic Walking dlaczego tak skuteczny?"
(Ścieżka rekreacyjna oraz sportowa)

Przy tej tablicy poznamy wiele zalet spacerów z kijami. Dowiemy się z jakimi dolegliwościami wskazane jest uprawianie Nordic Walking.

3 Tablica „Poziom zaawansowania
(Ścieżka rekreacyjna oraz sportowa)

Opisuje 3 poziomy zaawansowania Nordic Walking. Szczegółowo przedstawia dla kogo przeznaczony jest każdy z tych stopni. Rysunki zamieszczone na tablicy przedstawiają przykładowe ćwiczenia z kijami urozmaicające trening.

4 Tablica „Nordic Walking przez cały rok"
(Ścieżka rekreacyjna oraz sportowa)

W jaki sposób rozpocząć przygodę z Nordic Walking? W jaki sposób poprawnie wykorzystywać kije do marszu? Dowiemy się tego na tej stacji. Są tutaj również przedstawione kolejne ćwiczenia dodatkowe z kijami. Obok jest zlokalizowana wiata służąca odpoczynkowi, chwili relaksu, a czas spędzony na odpoczynku można z całą pewnością wykorzystać na podziwianie otaczającej przyrody.

5 Tablica „Sport zdrowie i rekreacja w jednym"
(Ścieżka rekreacyjna)

Na pytanie dla kogo i w jakim celu jest Nordic Walking dowiemy się z tej tablicy. Na ilustracjach przedstawione są pierwsze kroki, na co zwrócić uwagę przy pracy kijami, oraz jakie błędy są najczęściej popełniane.

6 Tablica „Nordic Walking dla każdego"
(Ścieżka rekreacyjna)

Tablica przedstawia dla osób w jakim wieku przeznaczony jest Nordic Walking, oraz co jest nam potrzebne do uprawiania tego sportu. Obrazek przedstawia również prawidłową technikę marszu z kijami, wraz z opisem.

7 Tablica „Zielona ścieżka zdrowia Nordic walking"
(Ścieżka rekreacyjna)

Jest to tablica rozpoczynająca ścieżkę, zawiera podstawowe informacje opisująca długość i przebieg trasy wraz z mapą. Jest to ta sama tablica co na tablica 1 ponieważ ścieżką można chodzić zarówno od stadionu jak i od uzdrowiska. Przy tej tablicy zlokalizowana jest wiata oraz sporo ławeczek. W pobliżu rozpoczyna się inna ścieżka edukacyjna „Zdrowy gaj"

 

5 Tablica „Jak rośnie las"
(Ścieżka sportowa)

Przedstawia proces od zebrania nasion do pielęgnacji dojrzałego drzewostanu. Zdjęcia ukazują te prace w rzeczywistości.

6 Tablica „Ochrona przeciwpożarowa"
(Ścieżka sportowa)

Jakie są przyczyny powstawania pożarów? Nie każdy z nas zdaje sobie sprawę, że większość pożarów powoduje człowiek. Dlatego tak ważna jest świadomość na ten temat. Tablica informuje jak leśnicy zapobiegają rozprzestrzenianiu się pożarów, i jakie są konsekwencje pożaru dla środowiska. Przy tej tablicy zlokalizowana jest również przestronna wiata do odpoczynku.

7 Tablica „Sprzymierzeńcy lasu"
(Ścieżka sportowa)

Las to olbrzymia różnorodność zwierząt. Duża część z nich to wielcy przyjaciele leśników. Pomagają im głównie chronić las przed różnymi zagrożeniami. Co to za zwierzęta i w jaki sposób wspomagają pracę leśników opisane jest na tej tablicy. 


Ścieżka edukacyjna „Zdrojowy Gaj”

Ścieżka edukacyjna rozpoczyna się w pobliżu uzdrowiska Wieniec w leśnictwie Poraza. W pobliżu początku trasy znajduje się wiata oraz ławeczki. Długość ścieżki 1,5 km.

 Ścieżka na całej długości jest oznaczona znakiem zielonego podgrzybka  na drzewach.

 1 Tablica „Leśna ścieżka przyrodnicza Zdrojowy gaj"

jest tablicą informacyjną, opisującą przebieg trasy, biegnącej wśród dorodnego drzewostanu sosnowego. Na trasie znajdują się ławeczki oraz wiaty na których można odpocząć i spędzić chwilę relaksu na świeżym powietrzu w otoczeniu leśnego środowiska.

2 Tablica „Ptaki naszych lasów"

przedstawia ptaki występujące w Nadleśnictwie Włocławek. Kolorowe ilustracje pięknie przedstawiają ubarwienie a krótkie opisy pozwalają na wyobrażenie sobie rzeczywistych rozmiarów tych ptaków.

3 Tablica „Funkcje lasu"

Tutaj dowiemy się jaka jest definicja lasu, jego funkcję oraz kto i w zgodzie z jaką zasadą tymi lasami się zajmuje. Obok tej tablicy umiejscowiona jest wiata pozwalająca na odpoczynek oraz podziwianie lasu.

4 Tablica „Użytkowanie lasu"

Czym jest użytkowanie lasu? Jakie produkty głównie pozyskujemy, a jakie ubocznie? Wszystkie te, a również jak wykorzystuje się leśne dary natury wyczytacie na tej tablicy. Pamiętajmy jednak aby piękno lasu pozostawić w niezdewastowane, pozostawiając tym samym wspólne dobro dla przyszłych pokoleń.

5 Tablica „Grzyby naszych lasów"

Grzybobranie jest jednym z najprzyjemniejszych form spędzania czasu w jesienne dni. Jednak pamiętajmy o tym że grzyby również mogą być bardzo niebezpieczne. Aby uniknąć szkodliwego działania grzybów niejadalnych i trujących należy je poznać. Zbierajmy tylko grzyby jadalne, te których jesteśmy pewni. Przy tej tablicy możemy zapoznać się z niektórymi gatunkami grzybów zarówno jadalnych jak i niejadalnych.

6 Tablica „Dlaczego las jest taki ważny?"

Las to naturalne piękno, ale nie tylko. Czy wiesz wszystko na temat pozytywnego wpływu lasu zarówno na środowisko, gospodarkę jak i życie człowieka? Ile tlenu produkuje 60 letnia sosna i wyrośnięty buk ? ile tleny produkują wszystkie lasy w ciągu roku? Ile wody las transpiruje? Czy drewno można czymś zastąpić? Te informacje wyczytacie na tej tablicy. Obok zlokalizowana jest wiata w której sami możecie wymyśleć kolejne pozycje odpowiedzi na to pytanie:  „Dlaczego las jest taki ważny?"

7 Tablica „Ścieżka przyrodnicza Zdrojowy gaj" Ścieżkę można zwiedzać zarówno w jedną jak i w drugą stronę. Z tego względu tablica powitalna jest na początku i na końcu. 


Scieżki dydaktyczne

Ścieżki przyrodniczo - dydaktyczne służą popularyzacji idei ochrony przyrody, krajobrazu, historii oraz czynnemu wypoczynkowi. Działalność dydaktyczna, edukacyjna, oświatowa w zakresie popularyzacji tych wartości prowadzi do wykształcenia wśród całego społeczeństwa prawidłowych postaw proekologicznych.

.


Asset Publisher Asset Publisher

Back

Lasy Państwowe z dodatnim wynikiem finansowym za 2024 rok

Lasy Państwowe z dodatnim wynikiem finansowym za 2024 rok

Lasy Państwowe w 2024 roku osiągnęły wynik finansowy na poziomie ok. 764 mln zł netto, przy planowanym wyniku w wysokości ok. 350 mln zł. Plany na 2024 rok tworzyło jeszcze poprzednie kierownictwo Lasów Państwowych; wynik finansowy jest wyższy od zaplanowanego dzięki rezygnacji z niepotrzebnych wydatków. Co istotne, wysokość wyniku finansowego ukształtowała się na podstawie realizacji planu opartego o potrzeby lasu.

Lasy Państwowe zamknęły finansowo rok 2024, osiągając wynik finansowy na poziomie 764 mln zł netto. Obowiązkowa wpłata, którą LP przekazały do budżetu Państwa z tytułu prowadzonej przez siebie sprzedaży drewna za 2024 r. wyniosła ok. 224 mln zł.

Poza powyższą wpłatą do budżetu, Lasy Państwowe w minionym roku odprowadziły m.in. 387 mln zł podatku leśnego oraz 36 mln zł podatku od nieruchomości, 1,5 mld zł podatków i innych obciążeń pośrednich, 1,8 mld zł podatku VAT. W sumie daje to kwotę ponad 4 mld złotych.

 - Mamy świadomość ogromnej roli gospodarczej, jaką pełną Lasy Państwowe w naszym kraju. Suma wpływów do budżetu państwa bezpośrednio od Lasów Państwowych prawie to 4 miliardy złotych. Dodatkowo, rzeczywiste koszty, jakie LP ponoszą z tytułu realizacji zadań związanych z ochroną przyrody szacowane nawet na miliard złotych. Rosną koszty wynikające z potrzeby dostosowania lasów do zmian klimatu oraz ochrony lasu, sam koszt rocznej ochrony przeciwpożarowej Lasów Państwowych to niemal 160 mln zł. Wyzwań jest dużo, ale zeszłoroczny wynik finansowy pokazuje, że leśnicy dobrze gospodarują majątkiem skarbu Państwa - mówi Jerzy Fijas , zastępca dyrektora generalnego Lasów Państwowych ds. zrównoważonej gospodarki leśnej.

Sektor leśno-drzewny, którego kołem zamachowym są Lasy Państwowe wypracowuje około 4% PKB. Jest to wartość zbliżona do tej, którą z budżetu państwa przeznaczamy na obronność.

Należy także podkreślić, że pojawiające się w mediach oraz wypowiedziach polityków informacje na temat prognozowanej na 2025 r. straty Lasów Państwowych, wynoszącej 700 mln zł, nie są prawdziwe. Na chwilę obecną, prognozy finansowe pozwalają szacować, że Lasy Państwowe osiągną w 2025 roku dodatni wynik finansowy na poziomie ok 400 mln zł brutto.

- Odpowiedzialność za słowo nabiera w dzisiejszych czasach coraz większego znaczenia. Przedstawianie w przestrzeni publicznej informacji w sposób niepełny, w sposób osadzający je w fałszywym kontekście lub mówiąc wprost – przestawianie informacji zmanipulowanych lub nieprawdziwych, w odniesieniu do przedsiębiorstwa stanowiącego jeden z filarów polskiej gospodarki jest, zwłaszcza w świetle obecnej sytuacji międzynarodowej, jest działaniem skrajnie nieodpowiedzialnym - mówi Witold Koss, dyrektor generalny Lasów Państwowych.

Wynik finansowy dotyczący 2025 roku będzie w ogromnej mierze zależał od tego, jak w drugim półroczu będą kształtowały się ceny drewna.