Asset Publisher
Oferta turystyczna
W celach turystyczno – wypoczynkowych wyznaczono miejsca do rozpalania ognisk tzw. stałe miejsca posługiwania się ogniem w lesie:
- nad Jeziorem Łuba;
- nad ciekiem wodnym Jazy;
- nad Jeziorem Dzilno.
Regulamin korzystania z miejsc do rozpalania ognisk znajduje się w załączniku nr 3 do Zarządzenia nr 27/2015 Nadleśniczego Nadleśnictwa Włocławek w sprawie ustalenia regulaminów: parkingu leśnego (PL), miejsca postoju pojazdów (MPP) i korzystania z miejsc do rozpalania ognisk (zarządzenie dostępne poniżej).
Doatkowe informacje dotyczące oferty turystycznej są dostępne na stronie: www.bdl.lasy.gov.pl/portal/mapy
BIEGI NA ORIENTACJĘ CZYLI ZIELONY PUNKT KONTROLNY
Zielony Punkt Kontrolny to pakiet propozycji różnorodnych aktywności: od edukacji poprzez rekreację i turystykę, aż do form sportowych. Wszystkie opierają się na orientacji terenowej. Mapy zgodnie ze standardami IOF (International Orientering Federation) mają czytelną i jednakową na całym świecie symbolikę. W terenie zainstalowane są stałe punkty kontrolne (PK) a na ich bazie utworzone jest kilkanaście tras.
Na dzień dzisiejszy Nadleśnictwo Włocławek czeka na certyfikację swojego projektu w bazie ZPK (Zielonego Punktu Kontrolnego).
Niemniej jednak wszystko jest już gotowe więc zachęcamy do korzystania z nowej formy aktywności na terenie naszego nadleśnictwa.
W załącznikach dostępne są mapy oraz zasady korzystania z ZPK.
Dodatkowo po więcej informacji odsyłamy również na stronę internetową Zielonego Punktu Kontrolnego : http://www.zielonypunktkontrolny.pl
Geocaching już dostępny na terenie Nadleśnictwa Włocławek!
Z dumą informujemy, że na terenie naszego nadleśnictwa można już zwiedzać po przez zabawę geocaching. Pierwsze skrzynki ze skarbami ukryte zostały na terenie ścieżki dydaktycznej „Dzilno".
„Geocaching jest to zabawa w poszukiwanie skarbów za pomocą odbiornika GPS. Ideą przewodnią jest znalezienie ukrytego wcześniej w terenie pojemnika (nazywanego "geocache") i odnotowanie tego faktu na specjalnej stronie internetowej. Geocaching jest zabawą międzynarodową kierowaną do poszukiwaczy przygód w każdym wieku."
Po więcej informacji odsyłamy na stronę internetową: https://www.geocaching.pl/
Ścieżka edukacyjna "Dzilno" składa z 14 skrzynek tradycyjnych lub skrzynek typu punkt informacyjny, na których są podane kolejne cyfry współrzędnych geograficznych ostatniej 15 skrzynki, w której dokonujemy wpisu końcowego. W skrzynkach tradycyjnych dokonujemy wpisu, natomiast w pozostałych są tylko ukryte kolejne cyfry współrzędnych geograficznych ostatniej 15 skrzynki, które należy zanotować. W tych skrzynkach nie dokonujemy wpisu, wpis robimy tylko na stronie geocachingu. Cała trasa liczy około 5 km. Poszukiwania zaczynamy od pierwszej, która jest też miejscem parkingowym.
Ścieżka edukacyjna rozpoczyna się w pobliżu szkółki leśnej. Do dyspozycji gości dostępny jest przestronny Parking zarówno dla pojazdów osobowych jak i autobusów.
W dalszą podróż ruszamy już pieszo… gdzie czeka na nas piękno otaczającej przyrody a dla rządnych wiedzy szereg tablic dydaktycznych umożliwiających lepsze poznanie przyrody, niejednokrotnie odpowiadających na nurtujące nas pytania z tematyki leśnej.
Dalej czekają na odwiedzających wygodne wiaty, które w gorący dzień uraczą nas przyjemnym cieniem, a śpiew ptaków i blask słońca odbitego od tafli jeziora zostanie zapamiętany przez wszystkich na bardzo długo.
Następnym przystankiem jest wieża obserwacyjna ze wspaniałym widokiem na jezioro Dzilno. Osoby zafascynowane fotografią jak i obserwacją przyrody na pewno z przyjemnością odwiedzą to miejsce wielokrotnie.
Nieopodal wieży wybudowana jest kładka obserwacyjna, dzięki której każdy ma możliwość z bliska obejrzeć roślinność, terenów podmokłych, nie niszcząc jej.
MIEJSCA PAMIĘCI NARODOWEJ
OBRĘB WŁOCŁAWEK
193c (L. Poraza)
Miejsce straceń: pomnik z napisem: „MIEJSCE UŚWIĘCONE KRWIĄ POLAKÓW POLEGŁYCH ZA WOLNOŚĆ OJCZYZNY” (miejsce odnowione w 2018 r. przez Urząd Gminy Brześć Kujawski)
209b (L. Brześć Kujawski)
Obelisk z granitowych polnych kamieni z napisem na tablicy z naturalnego kamienia: „MIEJSCE UŚWIĘCONE MĘCZEŃSKĄ KRWIĄ DZIEWIĘCIU POLAKÓW ZAMORDOWANYCH 18 STYCZNIA 1945 ROKU PRZEZ HITLEROWSKIEGO NAJEŹDŹCĘ”
306d (L. Brześć Kujawski)
Głaz narzutowy umocowany na betonowym postumencie z dwiema płytami. Na jednej płycie napis: „BOHATEROM WRZEŚNIA 1939 R. W 40 ROCZNICĘ WYBUCHU II WOJNY ŚWIATOWEJ, SPOŁECZEŃSTWO BRZEŚCIA KUJAWSKIEGO 1979 R.”
Na drugiej płycie wyrzeźbione dwa miecze oraz palący się znicz. Obelisk ten upamiętnia walki Wojska Polskiego z niemieckim najeźdźcą w dniach 9-13 września 1939 r.
315d (L. Brześć Kujawski)
Obelisk z kamieni granitowych z napisem na betonowej tablicy: „TU ZAMORDOWANI ZOSTALI PRZEZ OPRAWCÓW HITLEROWSKICH W DNIU 7.12.1939 R. NASTĘPUJĄCY PATRIOCI Z BRZEŚCIA KUJ.
POSIADEL MARCIN LAT 32
ROLIRAT STANISŁAW LAT 27
SENKOWSKI JAN LAT 29
FRĄTCZAK JAN LAT 26
POLAK JÓZEF LAT 31
PIĄTKOWSKI WŁADYSŁAW LAT 27
LESZCZYŃSKI JÓZEF LAT 21
FILIMOWSKI WŁADYSŁAW LAT 22
KOŁTUŃSKI JÓZEF LAT 34
KRYCZKOWSKI ZYGMUNT LAT 29
ĆWIKLIŃSKI ANTONI LAT 29
KRUSZCZYŃSKI JÓZEF LAT 33
PIKUŁA JAN LAT 31
DĄBROWIECKI TADEUSZ LAT 36
ZAJĄCZKOWSKI ANDRZEJ LAT 42
CHEŁMINIAK JAN LAT 22
KORCZ HENRYK LAT 26
MALNOWSKI JAN LAT 41
JAKUBOWICZ MAJER LAT 30
WAROSZEWSKI JAN LAT 28
KUŹMIŃSKI JÓZEF LAT 23
ORAZ INNI”
Na poziomych płytach betonowych umieszczono tablicę kamienną z napisem: „Ś.P. CHENCIŃSKI ALEKSANDER LAT 51”
OBRĘB CZARNE
89h (L. Dąb) )
Pojedynczy grób (spadochroniarza z okresu II wojny światowej) z metalowym krzyżem i ogrodzeniem.
122j (L. Ruda)
Pomnik betonowy z dwiema pionowymi płaskimi kolumnami połączonymi symbolicznie w kształcie pęknięcia; na każdej z kolumn płyta kamienna z wyobrażeniem palących się zniczy. Na poziomej płycie z kamienia naturalnego znak krzyża wojskowego oraz napis: „ W TYM MIEJSCU DNIA 6 STYCZNIA 1945 ROKU HITLEROWCY SPALILI ŻYWCEM STEFANA MIGDALSKIEGO LAT 12 I DWÓCH RADZIECKICH SPADOCHRONIAŻY. POKÓJ ICH DUSZOM”.
OBRĘB JEDWABNA
159g (L. Wikaryjskie)
Miejsce pamięci narodowej Pińczata: pomnik z betonowych płyt z tablicą z kamienia naturalnego z napisem: „MIEJSCE UŚWIĘCONE KRWIĄ POLAKÓW POLEGŁYCH ZA WOLNOŚĆ OJCZYZNY”. Obok znajduje się tablica informacyjna.
185l (L. Wikaryjskie)
Miejsce pamięci narodowej Widoń: dwa pomniki betonowe z krzyżami, na każdym tablica z kamienia naturalnego z napisem: „MIEJSCE UŚWIĘCONE KRWIĄ POLAKÓW POLEGŁYCH ZA WOLNOŚĆ OJCZYZNY” oraz kamiennym wazonem na kwiaty. Obok znajduje się tablica informacyjna.
251a (L. Wikaryjskie)
Miejsce pamięci narodowej Grzmiąca: pomnik z lastryko z krzyżem i płytą z naturalnego kamienia z napisem: „MIEJSCE UŚWIĘCONE KRWIĄ POLAKÓW POLEGŁYCH ZA WOLNOŚĆ OJCZYZNY” oraz kamiennym wazonem na kwiaty. Obok znajduje się tablica informacyjna.
255b (L. Wikaryjskie)
Kamień granitowy z umieszczoną tablicą z czarnego kamienia z napisem: „MIEJSCE UŚWIĘCONE KRWIĄ 230 OBYWATELI ZAMORDOWANYCH PRZEZ NAJEŹDŹCĘ HILEROWSKIEGO. Całość osadzona na betonowym postumencie z tablicą ze znakiem orła i ogrodzona metalowym płotem.
Asset Publisher
Nowe rezerwaty w Nadleśnictwie Rytel
Nowe rezerwaty w Nadleśnictwie Rytel
Zarządzeniami Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Gdańsku, z dnia 4 grudnia 2024 r. (Dz.U. Województwa Pomorskiego, poz. 5247 i 5248), utworzone zostały na terenie Nadleśnictwa Rytel dwa rezerwaty przyrody – „Jezioro Żabionek” (12,62 ha) i „Jezioro Sosnówek” (8,59 ha), których rodzaj określono jako „wodne” (W).
Ze względu na dominujący przedmiot ochrony są rezerwatami biocenotycznymi i fizjocenotycznymi (PBf), biocenoz naturalnych i półnaturalnych (bp), a ze względu na główny typ ekosystemu: wodnymi (EW), jezior oligotroficznych (jo). Obydwa zbiorniki są charakterystycznymi dla Borów Tucholskich, niewielkimi jeziorkami wytopiskowymi zlokalizowanymi na sandrze, otoczonymi drzewostanami sosnowymi sztucznego pochodzenia. Rezerwaty leżą w granicach Zaborskiego Parku Krajobrazowego, w otulinie Parku Narodowego „Bory Tucholskie”, w obszarach Natura 2000: Sandr Brdy PLH220026 i Wielki Sandr Brdy PLB220001.
Same jeziorka były dotychczas użytkami ekologicznymi: J. Żabionek - 6,53 ha, a J. Sosnówek – 4,40 ha. Obejmowane tą formą ochrony przyrody Rozporządzeniem Nr 64/97 Wojewody Bydgoskiego z dn. 30.10.1997 r. były wówczas w zarządzie Agencji Własności Rolnej Skarbu Państwa. Obecnie znajdują się w zarządzie Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe – Nadleśnictwa Rytel. W obowiązującym Planie Urządzenia Lasu na lata od 2020 do 2029, wyznaczono wokół nich strefy buforowe szerokości od 40m – 100 m, które, jako „drzewostany referencyjne”, nadleśnictwo wyłączyło z użytkowania gospodarczego. Powierzchnie te zostały teraz objęte ochroną rezerwatową. W celu zabezpieczenia przed zagrożeniami zewnętrznymi, dla obydwu rezerwatów wyznaczono otulinę, która wynosi odpowiednio 15,96 ha oraz 18,39 ha.
Oligotroficzne, miękkowodne Jezioro Sosnówek, na podstawie badań prowadzonych od 2009 roku, zakwalifikowane zostało do siedliska 3110 – jeziora lobeliowe i oceniono jego reprezentatywność w ramach tego siedliska na doskonałą (A). Woda jeziorka jest kwaśna, uboga w sole mineralne, o przezroczystości do 8 m. Występuje w nim liczna populacja lobelii jeziornej (Lobelia dortmanna) i poryblina jeziornego (Isoetes lacustris). Jako cenna flora tego zbiornika wymieniany jest również torfowiec ząbkowany (Sphagnum denticulatum), który występuje wraz z innymi torfowcami nie tylko na brzegach, ale także na dnie jeziorka, do 5-7m głębokości.
Trofia Jeziora Żabionek jest wyraźnie wyższa niż Jeziora Sosnówek. Woda ma odczyn kwaśny, zabarwienie żółtawe, a jej przezroczystość sięga 2 m. Charakterystycznymi roślinami litoralu tego zbiornika są: turzyca nitkowata (Carex lasiocarpa), turzyca dzióbkowata (Carex rostrata), turzyca sztywna (Carex elata), ponikło błotne (Eleocharis palustris) oraz sit drobny (Juncus bulbosus). W wodzie, wzdłuż brzegów rosną rozległe płaty grążela żółtego (Nuphar lutea).
Łączna powierzchnia rezerwatów w Nadleśnictwie Rytel wynosi obecnie 85,21 ha. W niedalekim sąsiedztwie nowo utworzonych rezerwatów oraz rezerwatu „Moczadło”, powołanego do życia w 2010 r., projektowane jest utworzenie jeszcze jednego rezerwatu wodnego – „Jezioro Długie”. Byłby to piąty rezerwat na terenie Nadleśnictwa Rytel.