Asset Publisher Asset Publisher

Miejsca pod nietrwałe obozy harcerskie

 

Zarządzenie nr 63 /2019

Nadleśniczego Nadleśnictwa Włocławek

z dnia 18 listopada 2019 r.

w sprawie zasad udostępniania terenu pod organizację nietrwałych obozów harcerskich na terenie Nadleśnictwa Włocławek

 

Znak sprawy NE.715.20.2019

 

Na podstawie § 22. pkt 3. Statutu Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe, stanowiącego załącznik do Zarządzenia nr 50 Ministra Ochrony Środowiska Zasobów Naturalnych i Leśnictwa z dnia 18 maja 1994 r. w sprawie nadania Statutu Państwowemu Gospodarstwu Leśnemu Lasy Państwowe,

 

zarządzam, co następuje:

z dniem 18 .11.2019 r. wprowadzam do stosowania poniżej opisaną lokalizację miejsc pod organizację nietrwałych obozów harcerskich oraz zasady ich udostępniania na terenie Nadleśnictwa Włocławek.

 

§ 1

Pod organizację nietrwałego obozu harcerskiego Nadleśnictwo Włocławek udostępnia grunt leśny o powierzchni 1,0000 ha, sklasyfikowany jako las (rodzaj użytku Ls) zlokalizowany zgodnie z obowiązujący Planem Urządzenia Lasu na lata 2016 – 2025 na terenie:

  1. Obręb Leśny Czarne:

    1.  Leśnictwo Goreń, częściowo oddz. 171a, 176i, 176j, 176o

  2. Obręb Leśny Jedwabna:

    1.  Leśnictwo Wikaryjskie, częściowo oddz. 154f;

    2. Leśnictwo Przyborowo i Leśnictwo Dzilno, częściowo oddz. 239o, 240d

 

§ 2

Rezerwacja miejsca pod organizację nietrwałego obozu harcerskiego odbywa się poprzez złożenie podań w sekretariacie Nadleśnictwa Włocławek w terminie od 1 stycznia do 31 stycznia każdego roku. O przyznaniu miejsca decyduje kolejność wpływu podań.

 

§ 3

Udostępnienie miejsca pod nietrwały obóz harcerski następuje po podpisaniu umowy oraz uiszczeniu jednorazowej opłaty w wysokości: 600 zł netto.

 

§ 4

Uczestników nietrwałego obozu harcerskiego zobowiązuje się do przestrzegania wszelkich zakazów wynikających z przepisu art.30 ustawy z dnia 28 września 1991r. o lasach (Dz. U. z 2011 r. nr 12, poz. 59 z późn. zm.), który brzmi:

  

 

  ,, W lasach zabrania się:

1) zanieczyszczania gleby i wód;

2) zaśmiecania;

3) rozkopywania gruntu;

4) niszczenia grzybów oraz grzybni;

5) niszczenia lub uszkadzania drzew, krzewów lub innych roślin;

6) niszczenia urządzeń i obiektów gospodarczych, turystycznych i technicznych oraz znaków i tablic;

7) zbierania płodów runa leśnego w oznakowanych miejscach zabronionych;

8) rozgarniania i zbierania ściółki;

9) wypasu zwierząt gospodarskich;

10) biwakowania poza miejscami wyznaczonymi przez właściciela lasu lub nadleśniczego;

11) wybierania jaj i piskląt, niszczenia lęgowisk i gniazd ptasich, a także niszczenia legowisk, nor i mrowisk;

12) płoszenia, ścigania, chwytania i zabijania dziko żyjących zwierząt;

13) puszczania psów luzem;

14) hałasowania oraz używania sygnałów dźwiękowych, z wyjątkiem przypadków wymagających wszczęcia alarmu.

2. Przepisy ust. 1 pkt 3 i 5 nie dotyczą czynności związanych z gospodarką leśną, a pkt 12–14 nie dotyczą polowań.

3. W lasach oraz na terenach śródleśnych, jak również w odległości do 100 m od granicy lasu, zabrania się działań i czynności mogących wywołać niebezpieczeństwo, a w szczególności:

1) rozniecania ognia poza miejscami wyznaczonymi do tego celu przez właściciela lasu lub nadleśniczego;

2) korzystania z otwartego płomienia;

3) wypalania wierzchniej warstwy gleby i pozostałości roślinnych.

4. Przepisy ust. 3 nie dotyczą działań i czynności związanych z gospodarką leśną pod warunkiem, że czynności te nie stanowią zagrożenia pożarowego.

 

 

§ 5

Na terenie udostępnionym pod nietrwały obóz harcerski obowiązuje bezwzględny nakaz przestrzegania przepisów ppoż. i zasad bezpieczeństwa obowiązujących na terenach leśnych oraz do zabezpieczenia, zorganizowania gromadzenia i wywożenia wszelkich śmieci i nieczystości.

§ 6

Nadleśnictwo nie ponosi odpowiedzialności za wszelkie wypadki jakie mogą powstać i jakim mogą ulec osoby przebywające na terenie udostępnionym pod nietrwały obóz harcerski oraz za inne szkody powstałe na skutek działania osób trzecich lub działania sił przyrody (pożary, silne wiatry, itp.) jak również szkodliwego oddziaływania flory i fauny leśnej dla zdrowia ludzi.

 

§ 7

Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 18.11.2019 r.

 

§ 8

Osobą do kontaktu w sprawie udostępniania miejsc pod nietrwałe obozy harcerskie

jest Specjalista SL ds. edukacji leśnej Malwina Lewandowska tel. 795-452-809, e-mail:

Malwina.Lewandowska@torun.lasy.gov.pl

 

 

Nadleśniczy Nadleśnictwa Włocławek


Asset Publisher Asset Publisher

Back

Szósta edycja akcji #sadziMY - posadź drzewo z leśnikami

Szósta edycja akcji #sadziMY - posadź drzewo z leśnikami

Już 12 kwietnia odbędzie się szósta edycja akcji #sadziMY - wielkiego narodowego sadzenia drzew. W roku stulecia istnienia Lasów Państwowych leśnicy przygotowali aż milion sadzonek.


Zapraszamy w piątek 12 kwietnia w godz. 9:00-15:00 wszystkich do Ośrodka Edukacji Ekologicznej Nadleśnictwa Włocławek, ul Ziębia 13, 87-800 Włocławek  po odbiór sadzonek rodzimych drzew i krzewów, które przekażemy w ramach kolejnej edycji społecznej akcji #sadziMY.

Lasy i drzewa zapewniają tlen, oczyszczają powietrze, wpływają korzystnie na klimat. Przebywanie wśród nich zmniejsza poziom stresu, obniża ciśnienie krwi i poprawia nastrój. Izolują też od zgiełku i pyłu cywilizacji, dają cień, spokój i regenerują nasze siły witalne. Są domem dla wielu gatunków roślin, grzybów i zwierząt. Dostarczają najbardziej ekologiczny i uniwersalny surowiec – drewno, który ma ponad 30 tysięcy zastosowań.

Praca, a często i życie leśników, są nieodzownie związane z drzewami. To my inicjujemy naturalne odnowienia nowego pokolenia lasu, sadzimy, pielęgnujemy i dbamy o drzewa. By zachęcić obywateli do udziału we wspólnej akcji sadzenia drzew, udostępnimy milion sadzonek rodzimych gatunków. To ważne, aby przy okazji edukować, że te gatunki nie zaburzają bezpieczeństwa ekosystemów. Akcja #sadziMY jest wkładem Lasów Państwowych w realizację unijnego celu posadzenia trzech miliardów drzew w krajach Wspólnoty – informuje Witold Koss, dyrektor generalny Lasów Państwowych.

Przypomnijmy - Unia Europejska zobowiązała się, że do 2030 r. posadzi dodatkowe trzy miliardy drzew. Zobowiązanie to wpisuje się w unijne działania na rzecz odbudowy zasobów przyrodniczych w Europie i przeciwdziałania zmianie klimatu. Dzięki realizowanej przez Lasy Państwowe akcji #sadziMY każdy z nas może przyłączyć się do realizacji unijnego celu dla klimatu i przyrody.

Każdy chętny może zgłosić się do najbliższego nadleśnictwa, by odebrać sadzonkę i zasadzić ją na własnym gruncie. W Polsce jest 429 nadleśnictw. Wszystkie razem przygotowały milion sadzonek różnych gatunków drzew i krzewów.

 

Leśnicy rozdają sadzonki nieodpłatnie. Po odbiór drzewek warto przyjść z własnym opakowaniem, które zabezpieczy korzenie drzew przed wysuszeniem. Drzewka można przechować przez kilka dni przed wysadzeniem, układając płasko na gruncie i przesypując korzenie wilgotnym piaskiem.