Asset Publisher
Lasy Regionu
Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Toruniu, według regionalizacji przyrodniczo-leśnej, obejmuje tereny położone głównie w Krainie III (Wielkopolsko-Pomorskiej) oraz niewielkiej, południowej części Krainy I (Bałtyckiej).
W Krainie Wielkopolsko-Pomorskiej są to następujące mezoregiony: Borów Tucholskich, Zaborski, Pojezierza Krajeńskiego, Doliny Brdy, Wysoczyzny Świeckiej, Kotliny Grudziądzkiej, Pojezierza Chełmińskiego, Doliny Drwęcy, Pojezierza Dobrzyńskiego, Równiny Urszulewskiej, Doliny Środkowej Noteci, Kotliny Toruńsko-Płockiej i Pojezierzy Wielkopolskich.
W skład Krainy Bałtyckiej wchodzą mezoregiony: Pojezierza Starogardzkiego, Doliny Kwidzyńskiej, Pojezierza Iławskiego, Pojezierza Brodnickiego oraz Garbu Lubawskiego.
Krainy przyrodniczo-leśne: Kraina I Bałtycka kolor czarny – granice krain kolor zielony – granice mezoregionów kolor pomarańczowy – obszar RDLP w Toruniu |
W krajobrazie Krainy Wielkopolsko-Pomorskiej dominują tereny pagórkowate pojezierne i równinne, w tym doliny rzeczne i równiny akumulacyjne. Klimat jest ciepły i stosunkowo suchy. Roczna suma opadów kształtuje się najczęściej poniżej średniej dla Polski, to jest poniżej 600 mm. Lokalnie, np. na Kujawach oraz na obszarach na wschód od Bydgoszczy opady nie przekraczają 500 mm.
Na terenie Krainy Wielkopolsko-Pomorskiej najliczniej występują bory sosnowe reprezentowane głównie przez suboceaniczny i subkontynentalny bór świeży. Najwyższe wzniesienia, często wydmowe, pokryte są niekiedy śródlądowym borem suchym. Bory mieszane reprezentuje zespół kwaśnej dąbrowy oraz – bardziej charakterystyczny dla tego obszaru – kontynentalny bór mieszany. Ponadto dość często spotykany jest zespół świetlistej dąbrowy.
Najżyźniejsze siedliska reprezentuje grąd środkowoeuropejski oraz mniej licznie występujące na tym terenie lasy bukowe. Ponadto, w sąsiedztwie większych rzek (Wisły, Noteci), spotykane są rozleglejsze fragmenty łęgów: jesionowo-olszowego i wiązowo-jesionowego. Olsy, związane z żyznymi glebami organicznymi, występują jako zespół olsu torfowcowego oraz olsu porzeczkowego.
Lesistość Krainy Wielkopolsko-Pomorskiej jest większa niż w granicach Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu i przekracza 30 proc. Lasy skupiają się głównie w północnej części krainy (Bory Tucholskie) oraz na jej zachodzie, już poza granicami dyrekcji toruńskiej. Na pozostałym terenie są bardziej rozproszone. Najmniej lasów występuje w dzielnicy Pojezierza Chełmińsko-Dobrzyńskiego. Zasobność drzewostanów w Krainie Wielkopolsko Pomorskiej jest niższa od średniej krajowej i kształtuje się poniżej 200 metrów sześciennych na hektarze.
kolor szary – zasięg terytorialnego działania kolor zielony – lasy kolor niebieski – wody
|
Ponieważ lasy w Krainie III utrzymały się na glebach uboższych, głównie bielicowych i rdzawych, ponad połowę siedlisk leśnych zajmuje bór świeży. Głównym gatunkiem lasotwórczym, występującym na każdym niemal siedlisku, jest sosna zwyczajna. Powierzchniowy udział drzewostanów z przewagą sosny jest bardzo duży i wynosi ponad 89 proc.
Głównym gatunkiem lasotwórczym, występującym na każdym niemal siedlisku, jest sosna zwyczajna. Powierzchniowy udział drzewostanów z przewagą sosny jest bardzo duży i wynosi ponad 89 proc. Na ubogich siedliskach sosna tworzy lite drzewostany, natomiast na siedliskach żyźniejszych występuje w zmieszaniu z dębem, brzozą oraz świerkiem. Na siedliskach żyznych (las świeży) spotykana jest jako gatunek domieszkowy w drzewostanach dębowych, rzadziej bukowych. Na ubogich siedliskach wilgotnych i bagiennych może tworzyć lite drzewostany lub z domieszką brzozy, natomiast na nieco żyźniejszych może występować w zmieszaniu z brzozą, świerkiem i olszą.
Świerk w Krainie Wielkopolsko-Pomorskiej występuje poza granicami naturalnego zasięgu i nie ma dużego znaczenia lasotwórczego.
Drzewostany bukowe osiągają bardzo wysoką zasobność w Krainie III, jednak zajmują niewielkie powierzchnie. Buk znajduje się tutaj w ramach swego rozproszonego zasięgu i nie ma większego znaczenia lasotwórczego. Występuje na żyznych siedliskach lasu świeżego, gdzie może tworzyć lite drzewostany lub z domieszką dębu.
Większe znaczenie wśród gatunków liściastych ma dąb szypułkowy. Drzewostany dębowe z udziałem graba spotykane są na żyznym siedlisku lasu świeżego. W lesie łęgowym dąb tworzy drzewostany z udziałem lipy, jesionu i wiązu, a na siedlisku lasu wilgotnego z udziałem brzozy i olszy. Natomiast dąb bezszypułkowy występuje jako domieszka w drzewostanach sosnowych na siedliskach nieco uboższych i mniej wilgotnych.
Olsza czarna występuje na żyznych siedliskach bagiennych i wilgotnych. Lite drzewostany tworzy na siedlisku olsu, natomiast na siedlisku olsu jesionowego towarzyszy jej jesion wyniosły.
Najpospolitszym gatunkiem domieszkowym jest brzoza brodawkowata spotykana w drzewostanach niemal na każdym siedlisku, lecz z rozmaitym udziałem. Na siedliskach wilgotnych może występować jednocześnie z brzozą omszoną. Brzoza występuje najliczniej w drzewostanach sosnowych na wilgotnych siedliskach borowych.
Asset Publisher
Konkurs "Tajemnice Lasu"
Konkurs "Tajemnice Lasu"
Zapraszamy do uczestnictwa w konkursie
Regulamin Konkursu Ekologicznego ,,Tajemnice Lasu”
dla przedszkoli i szkół podstawowych z terenu
województwa kujawsko – pomorskiego
§1
Postanowienia ogólne
- Niniejszy regulamin określa ogólne warunki udziału w konkursie plastycznym ,,Tajemnice Lasu” zwanym dalej ,,konkursem”.
- Organizatorem konkursu jest Nadleśnictwo Włocławek, ul. Ziębia 13, 87-800 Włocławek, zwane dalej ,,organizatorem".
- Organizator zastrzega sobie prawo do zmiany treści Regulaminu.
§2
Cele konkursu
- Wielopokoleniowa edukacja ekologiczna i leśna wychowanków placówek oświatowych.
- Promowanie walorów przyrodniczo – leśnych.
- Zwrócenie uwagi na piękno otaczającej nas przyrody.
- Rozwijanie u uczniów umiejętności wyrażania swoich spostrzeżeń i obserwacji.
- Rozwijanie zainteresowań i umiejętności plastycznych.
- Pogłębianie wiedzy przyrodniczej oraz rozwijanie wyobraźni i inspirowanie
do pracy twórczej.
Przedmiot konkursu
- Przedmiotem konkursu jest wykonanie pracy autorskiej:
- Format prac plastycznych: wyłącznie A4 lub A3
- Forma pracy: płaska
- Technika: dowolna, np. farba plakatowa, akwarela, rysunek kredką, ołówkiem, itp. Dopuszcza się tylko prace płaskie wykonane
na papierze.
- Kompozycje przestrzenne nie będą podlegały ocenie konkursowej. Wyjątek stanowi praca płaska z elementami przestrzennymi, typu origami.
- Nie dopuszczone jest użycie materiałów sypkich, spożywczych, innych tego typu podobnych.
§4
Uczestnicy konkursu
- Konkurs skierowany jest do wychowanków przedszkola oraz uczniów szkół podstawowych, uczęszczających do palcówek oświatowych na terenie województwa kujawsko – pomorskiego.
- Konkurs zostanie przeprowadzony z podziałem na 3 kategorie:
- Przedszkolaki;
- Uczniowie klas I - III szkół podstawowych;
- Uczniowie klas IV – VIII szkół podstawowych.
- Kategoria wiekowa określona jako przedszkolaki oraz uczniowie klas 1 – 3 szkół podstawowych, uznane są za kategorie prac rodzinnych, co oznacza że prace składane przez najmłodszych uczestników konkursu, mogą być pracą wspólną, wykonaną wraz z opiekunami.
- Uczestnicy konkursu ponoszą wszelkie koszty związane z przygotowaniem
i dostarczeniem pracy konkursowej. - Organizator konkursu nie ponosi kosztów dojazdu uczestników do siedziby Nadleśnictwa (ul. Ziębia 13, 87 – 800 Włocławek), w przypadku odbioru nagrody.
§5
Zasady udziału w konkursie
- Udział w konkursie jest dobrowolny i bezpłatny.
- Każdy z autorów może przekazać tylko jedną pracę na konkurs.
- Nadesłane prace muszą być zgodne z tematem przewodnim konkursu.
- Prace plastyczne nadesłane na konkurs muszą być pracami własnymi, nigdzie wcześniej niepublikowanymi.
- Każda praca powinna posiadać metryczkę. Metryczkę należy wypełnić komputerowo, wydrukować i umieścić na odwrocie pracy. Metryczka powinna zawierać:
- Imię i nazwisko autora pracy
- Nazwa i adres przedszkola/szkoły
- Wiek dziecka/Klasa
- Imię i nazwisko opiekuna
- Imię i nazwisko wychowawcy
- Do pracy należy dołączyć zgodę na przetwarzanie danych osobowych
w związku z uczestnictwem w konkursie dla osób niepełnoletnich reprezentowanych przez opiekuna prawnego. - Zgłoszenie pracy na konkurs uważane będzie za uznanie warunków regulaminu.
- Prawa autorskie prac nadesłanych na konkurs przechodzą na Organizatora
i mogą zostać wykorzystane do celów edukacyjnych. Nadesłane prace nie będą zwracane uczestnikom. - Wszystkie prace będą traktowane z największą starannością, jednak Organizatorzy nie biorą odpowiedzialności za ich ewentualne uszkodzenia lub zagięcia w transporcie pocztowym.
- Szczegółowe informacje dotyczące konkursu oraz regulamin umieszczone zostaną na stronie internetowej Nadleśnictwa Włocławek: https://wloclawek.torun.lasy.gov.pl/en/
§5
Ocena prac konkursowych
- Konkurs składa się z jednego etapu.
- Prace nadesłane po terminie lub nie spełniające wymogów niniejszego regulaminu nie wezmą udziału w konkursie i nie będą oceniane.
- O wyłonieniu zwycięzców konkursu decyduje Komisja Konkursowa, która zostanie powołana przez Organizatora Konkursu.
- Komisja oceniająca nadesłane na konkurs prace będzie brała pod uwagę:
- Trafność doboru tematu pracy
- Jakość wykonania
- Oryginalność
- Stopień trudności wykonania
- Umiejętność wykorzystania materiałów plastycznych w kontekście tematyki konkursu
- Decyzje Komisji Konkursowej są ostateczne i nie podlegają odwołaniu.
§6
Terminarz Konkursu
- Konkurs zostanie ogłoszony z dniem ukazania się regulaminu na stronie internetowej https://wloclawek.torun.lasy.gov.pl/en/
- Ogłoszenie konkursu ,,Tajemnice Lasu” nastąpi we wrześniu 2023 r.
- Prace konkursowe należy składać osobiście lub wysłać pocztą do 16 października 2023 roku.
- Wyniki konkursu oraz odbiór nagród dla laureatów zostaną ogłoszone
w październik/listopad 2023 roku na stronie internetowej Nadleśnictwa Włocławek.
§7
Postanowienia Końcowe
- Udział w Konkursie jest jednoznaczny z akceptacją warunków Regulaminu.
- Sytuacje sporne, wątpliwości i sprawy nieuregulowane niniejszym Regulaminem rozstrzyga Organizator, którego decyzja jest ostateczna i nie podlega odwołaniu.
- Zakup nagród dofinansowano ze środków WFOŚiG w Toruniu.