Asset Publisher Asset Publisher

Jazda konna

Już ponad 7 tysięcy kilometrów tras konnych wyznaczyły Lasy Państwowe dla miłośników wypoczynku w siodle.

Coraz większa popularność jazdy konnej zmobilizowała wielu nadleśniczych do tworzenia nowych szlaków. Z „Raportu o stanie lasów" wynika, że w latach 2010-2011 na terenach zarządzanych przez Lasy Państwowe długość takich tras podwoiła się. To bardzo dobra wiadomość dla koniarzy. Droga udostępniona przez nadleśniczego jest bowiem, zgodnie z ustawą o lasach, jedynym miejscem w lesie, gdzie można się w ten sposób poruszać. Nawet jeśli przed wjazdem na nią nie ma żadnego znaku zakazu, ani też nie jest przegrodzona szlabanem, wjeżdżać na nią konno nie można (podobnie jak samochodem, motocyklem czy quadem).

W kupie siła

Jeżeli w naszej okolicy brakuje szlaków konnych, możemy zgłosić się do nadleśnictwa z prośbą o ich wyznaczenie. Warto, by taki wniosek poparła większa grupa miłośników tego rodzaju rekreacji. Jeśli zainteresowanie będzie wystarczające, a stan nawierzchni drogi i sposób jej użytkowania (czy np. nie poruszają się na niej maszyny leśne) na to pozwoli, jest szansa, że nowy szlak powstanie.
Trzeba pamiętać, że nadleśnictwa za przejazd drogami leśnymi, w wypadku ich komercyjnego użytkowania, mają prawo pobierać opłatę. Chodzi tu np. o wycieczki, przejażdżki czy rajdy organizowane przez stadniny czy gospodarstwa agroturystyczne - powinny podpisać z nadleśnictwem, jeśli tego ono wymaga,  umowę, w której będą określone prawa i obowiązki obu stron, czas obowiązywania i wysokość opłat. Jeśli jednak jesteśmy osobą prywatną, która od czasu do czasu wybiera się na przejażdżkę po lesie, nic nie płacimy.

Brak zgody na utworzenie szlaku konnego nie oznacza złej woli nadleśniczego. Może mieć ku temu ważne powody. Wbrew pozorom, konie potrafią poważnie zniszczyć nawierzchnię leśnej drogi. Kopyta dziurawią ją tak bardzo, że często uniemożliwia to później poruszanie się rowerem i utrudnia spacer pieszym. Nierzadko konie uszkodzą  drogę bardziej niż leśne maszyny podczas prac przy pozyskaniu i zrywce drewna, a trzeba od razu dodać, że nawierzchnia rozjechana przez ciągniki naprawiana jest zwykle dość szybko po tym , jak wyjadą one z lasu.

Najważniejsze są zasady

Niezależnie od szkód, jakie mogą spowodować konie, przepisy zakazujące jeźdźcom wjazdu do lasu poza wyznaczonymi drogami budzą kontrowersje, także wśród leśników. Wydaje się, że to rygor tego samego gatunku, co wszechobecne niegdyś tabliczki „Zakaz fotografowania" - swego rodzaju relikt przeszłości. W wielu krajach Europy Zachodniej, choćby w Niemczech, przepisy działają odwrotnie niż w Polsce. Tam można jeździć konno po wszystkich drogach leśnych, z wyjątkiem tych, na których ruch ograniczono np. ze względu na nieodpowiednią nawierzchnię, zbyt dużą liczbę pieszych turystów lub przejeżdżające maszyny leśne. Niestety, nie ma większych szans, by w Polsce wprowadzono podobne zasady, jak u naszych zachodnich sąsiadów. Nie dalej niż w zeszłym roku Janusz Zaleski, wiceminister środowiska przekonywał, że przepisy o udostępnianiu lasów spełniają swoją rolę  i ich zmiana nie wydaje się konieczna. Na razie trzeba więc liczyć na przychylność nadleśniczych. I warto o nią dbać, przestrzegając zasad korzystania ze szlaków. Przede wszystkim należy pamiętać, że droga do jazdy konnej to nie tor wyścigowy i korzystają z niej także piesi turyści. Nie można z niej zjeżdżać, chyba, że musimy ominąć przeszkodę lub mamy inny naprawdę ważny powód (np. ratujemy zdrowie). Dobrą praktyką jest jazda środkiem szlaku, tak aby nie niszczyć nawierzchni po bokach, którymi najczęściej poruszają się piesi i rowerzyści. Osoby małoletnie powinny jeździć konno w towarzystwie dorosłych. Wyruszać na trasę należy po świcie, a wracać z niej przed zmierzchem. Po swoim koniu należy także posprzątać.

Każde nadleśnictwo, które wyznacza szlaki konne, tworzy także regulamin poruszania się po nich – warto go przeczytać przed wyruszeniem na trasę. Poza zasadami poruszania się, przedstawione są w nich także oznaczenia szlaków. Podstawowe to pomarańczowe koło na białym tle oznaczające sam szlak oraz pomarańczowe koło z czarną obwódką oznaczające jego początek i koniec. Czasami stosuje się też inne oznaczenia, np. zieloną podkowę na białym tle.

Warto wiedzieć

W 2011 r. sieć szlaków konnych na terenie Lasów Państwowych liczyła 7 tys. km. Jedną z większych atrakcji dla jeźdźców w Polsce jest Łódzki Szlak Konny, który częściowo biegnie także przez tereny Lasów Państwowych, a RDLP Łódź była wśród jego twórców. Ma w sumie ponad 2000 km i jest najdłuższym tego typu traktem w Europie. Na trasie znajduje się 200 ośrodków jeździeckich, 21 punktów postojowych, 1400 tablic informacyjnych, 30 punktów informacyjnych monitorujących turystów i ponad 1000 atrakcji turystycznych. Ciekawostką jest, że jeździec może bezpłatnie wypożyczyć lokalizator, który w wypadku niebezpieczeństwa wyśle służbom ratunkowym informację o pozycji będącego w opałach turysty

Lokalne szlaki konne aż takich udogodnień, jak lokalizatory, nie oferują. Nadleśnictwa troszczą się przede wszystkim o to, żeby wszystkie trasy były czytelnie oznakowane, zawsze przejezdne, by były przy nich koniowiązy oraz wiaty umożliwiające odpoczynek i schronienie przed deszczem. Przede wszystkim jednak dbają, by przebiegały przez najpiękniejsze tereny Lasów Państwowych. Co oferują miłośnikom jazdy konnej, najłatwiej dowiemy się w siedzibach nadleśnictw oraz w serwisie czaswlas.pl.


Asset Publisher Asset Publisher

Back

Rozstrzygnięcie konkursu "Zagrożenia Lasu"

Rozstrzygnięcie konkursu "Zagrożenia Lasu"

WYNIKI KONKURSU

W dniu 23.05.2024 r. odbyło się posiedzenie komisji konkursowej w sprawie rozstrzygnięcia konkursu „Zagrożenia Lasu” dla przedszkoli i szkół podstawowych z terenu województwa kujawsko – pomorskiego.

 

Komisja w składzie:

1. Malwina Wesołowska – przewodniczący

2. Anna Gidaszewska – członek

3. Klaudia Sejdowska – członek

4. Wojciech Zasada  – członek

 

dokonała oceny nadesłanych prac pod  kątem zgodności z przyjętym regulaminem, oryginalności
i pomysłowości interpretacji tematu, walorów edukacyjnych i promocyjnych oraz zaangażowaniu
w wykonanie pracy.

W zorganizowanym przez Nadleśnictwo Włocławek konkursie wzięło udział 72 uczestników 
z terenu województwa kujawsko – pomorskiego.

 

Nagrodzeni zostali:

Grupa wiekowa: Przedszkola

I miejsce:

Klara Pawłowska, Oddział Przedszkolny w Szkole Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi im. Janusza Korczaka w Smólniku, opiekun: Sybilla Jaroszewska

 

II miejsce:

Aleksandra Kobielska, Niepubliczne Przedszkole ,,Mali Odkrywcy” w Osięcinach, opiekun: Dorota Wódecka

 

III miejsce:

Marcel Stankiewicz, Przedszkole Publiczne nr 17 im. ,,Krainy Fantazji” we Włocławku, opiekun: Jolanta Lińczak

 

Wyróżnienie:

  1.  Julia Stachera, Niepubliczne Przedszkole ,,Mali Odkrywcy” w Osięcinach, opiekun: Dorota Wódecka
  2.  Oliwia Szarzankiewicz, Przedszkole Publiczne nr 17 im. ,,Krainy Fantazji”
    we Włocławku, opiekun: Małgorzata Kłosowska

 

Nagrodzeni za udział:

  1.  Szymon Kosiński, Oddział Przedszkolny w Szkole Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi im. Janusza Korczaka w Smólniku, opiekun: Agnieszka Wiśniewska
  2.  Oliwia Mrówczyska, Niepubliczne Przedszkole ,,Mali Odkrywcy” w Osięcinach, opiekun: Dorota Wódecka

 

 

 

Grupa wiekowa: klasy 1 – 3

 

I miejsce:

Lena Walczak, Szkoła Podstawowa im. Tadeusza Kościuszki w Chodczu, opiekun Kamila Szałańska

 

II miejsce:

Julia Nelsen, Szkoła Podstawowa im. Tadeusza Kościuszki w Chodczu, opiekun: Beata Gonera

 

III miejsce:

Dorian Jarzębiński, Szkoła Podstawowa nr 23 im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego we Włocławku, opiekun: Dagmara Pszczółkowska

 

Wyróżnienie:

  1.  Witold Grzelak, Szkoła Podstawowa im. Kazimierza Wielkiego w Kowalu, opiekun: Monika Rudzińska
  2.  Karol Józef Dymkowski, Szkoła Podstawowa nr 19 we Włocławku, opiekun: Agnieszka Kranc

 

Nagrodzeni za udział:

  1.  Oliwia Balińska, Szkoła Podstawowa im. Kazimierza Wielkiego w Kowalu, opiekun: Anna Mularska
  2.  Natalia Pawłowska, Szkoła Podstawowa Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich im. bł. Jana Pawła II w Modzerowie, opiekun: Monika Murawska

 

Grupa wiekowa: klasy 4-8

 

I miejsce:

Aleksandra Dwórznik, Szkoła Podstawowa nr 22 im. Janusza Korczaka we Włocławku, opiekun: Katarzyna Górawska

 

II miejsce:

Jakub Nelsen, Szkoła Podstawowa im. Tadeusza Kościuszki w Chodczu, opiekun: Joanna Kulińska

 

III miejsce:

Hanna Chaberska, Szkoła Podstawowa nr 22 im. Janusza Korczaka we Włocławku, opiekun: Katarzyna Górawska

 

Wyróżnienie:

  1.  Tobiasz Michalak, Zespół Placówek Oświatowych w Lubieniu Kujawskim, opiekun: Iwona Banasiak
  2.  Oliwia Urbaniak, Szkoła Podstawowa im. Tadeusza Kościuszki w Chodczu, opiekun: Karolina Janicka

 

Nagrodzeni za udział:

  1.  Zofia Straszewska, Szkoła Podstawowa nr 22 im. Janusza Korczaka
    we Włocławku, opiekun: Katarzyna Górawska
  2.  Zuzanna Zielińska, Szkoła Podstawowa nr 12 im. Władysława Broniewskiego
    we Włocławku, opiekun: Joanna Balcerak

Wręczenie nagród i wyróżnień laureatom nastąpi poprzez odbiór osobisty przez nagrodzonego wraz z opiekunem prawnym bądź nauczycielem w dniach 18 czerwca, w godzinach 12.30 – 14.30
 w Ośrodku Edukacji Ekologicznej przy Nadleśnictwie Włocławek ul. Ziębia 13, 87 - 800 Włocławek
. Nadleśnictwo Włocławek dopuszcza możliwość, odbioru nagrody poprzez osobę upoważnioną przez opiekuna prawnego lub nauczyciela, po przedstawieniu pisemnej zgody. Nagrody nieodebrane przez laureatów zostaną wysłane za pośrednictwem poczty lub dostarczone przez pracownika Nadleśnictwa Włocławek do Placówki Oświatowej nagrodzonego.

Gratulujemy zwycięzcom i dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział.