Asset Publisher Asset Publisher

hodowla lasu

 

I. Baza nasienna

Nadleśnictwo Włocławek leży w regionie nasiennym 355.

Obecnie na terenie Nadleśnictwa Włocławek znajduje się 89 obiektów, które zarejestrowane są w następujących częściach Krajowego Rejestru Leśnego Materiału Podstawowego:

 

Część I, w której rejestrowany jest leśny materiał podstawowy przeznaczony do produkcji  leśnego materiału rozmnożeniowego należącego do kategorii ze zidentyfikowanego źródła:

   

1. Źródła nasion – 21 obiektów dla gatunków: klon zwyczajny, grochodrzew, sosna czarna, dąb czerwony, grab zwyczajny, sosna wejmutka, lipa szerokolistna, daglezja zielona, jesion wyniosły, lipa drobnolistna, klon jawor, czereśnia ptasia,

2. Gospodarcze Drzewostany Nasienne – 40 obiektów dla gatunków: olsza czarna, sosna zwyczajna, brzoza brodawkowata, dąb szypułkowy, dąb bezszypułkowy, buk zwyczajny, jesion wyniosły, świerk pospolity.

 

Część II, w której rejestrowany jest leśny materiał podstawowy przeznaczony do produkcji leśnego materiału rozmnożeniowego należącego do kategorii wyselekcjonowany:

  

Wyłączone Drzewostany Nasienne – 4 obiekty dla gatunku olsza czarna

 

Część III, w której zarejestrowany jest leśny materiał podstawowy przeznaczony do produkcji leśnego materiału rozmnożeniowego należącego do kategorii kwalifikowany

   

Drzewa Mateczne – 24 obiekty dla gatunku olsza czarna

 

II. Szkółki

Na terenie Nadleśnictwa Włocławek, znajduje się Leśnictwo Szkółkarskie Dzilno, które zajmuje się produkcją sadzonek drzew podstawowych gatunków lasotwórczych i domieszkowych.

 

 

                                                      Szkółka leśna Dzilno

 

                                                     Szkółkowanie sadzonek

III. Średnioroczny zakres prac z zakresu hodowli lasu na lata 2016-2025, przedstawia się następująco:

Odnowienia i zalesienia otwarte: 179 ha

Odnowienia pod osłoną: 118 ha

Poprawki i uzupełnienia: 41 ha

Pielęgnowanie gleby: 240 ha

Pielęgnowanie upraw: 160 ha

Pielęgnowanie młodników: 150 ha

 

 Wycięte gniazda, w których zostaną posadzone gatunki liściaste w celu utworzenia lasu wielogatunkowego

                                                                                             


Asset Publisher Asset Publisher

Back

Obchody 100-lecia Lasów Państwowych

Obchody 100-lecia Lasów Państwowych

W miniony piątek tj. 27.09.2024 r. obchodziliśmy stulecie Lasów Państwowych – instytucji, która odgrywa kluczową rolę w zarządzaniu zasobami leśnymi oraz ochronie polskiej przyrody. To wyjątkowe wydarzenie jest nie tylko okazją do refleksji nad dotychczasowymi osiągnięciami, ale także do spojrzenia w przyszłość i omówienia wyzwań, które przed nami stoją. Lasy Państwowe powstały w 1924 roku w wyniku potrzeby zorganizowanego zarządzania leśnictwem w Polsce. Przez ostatnie stulecie instytucja ta wprowadzała innowacyjne praktyki, które przyczyniły się do zwiększenia powierzchni leśnej kraju i ochrony różnorodności biologicznej. Dzięki zrównoważonemu gospodarowaniu lasami, dzisiaj możemy cieszyć się bogatymi zasobami naturalnymi oraz pięknem polskiej przyrody.

 

Obchody 100-lecia Lasów Państwowych odbyły się na terenie Leśnictwa Przyborowo, gdzie nastąpiło odsłonięcie oraz poświęcenie tablicy pamiątkowej, a także wspólne sadzenie lasu. W uroczystości brali udział pracownicy Nadleśnictwa Włocławek, leśnicy z sąsiednich nadleśnictw, samorządowcy, służby mundurowe, reprezentanci zakładów usług leśnych oraz firm związanych z przetwórstwem drewna. Historię powstania Lasów Państwowych, dalsze losy oraz wizje na przyszłość przybliżył nam Nadleśniczy Nadleśnictwa Włocławek - Mirosław Kędroń. Wszystkim uczestnikom wydarzenia serdecznie dziękujemy!