Zwierzęta

Co zrobić kiedy natrafimy w lesie na martwe lub ranne zwierzę? Ukąsiła mnie żmija – co teraz? Potrąciłem samochodem zwierzę. Co robić? – odpowiedzi na te i inne pytania.

Samochód

Czy mogę wjechać samochodem do lasu? Skąd mam wiedzieć czy droga jest publiczna czy leśna? Czy strażnik leśny może nałożyć mandat? - odpowiedzi na te i inne pytania.

Grzyby

Kogo mogę się poradzić w sprawie zebranych w lesie grzybów, czy grzyby w lesie można zbierać bez ograniczeń, czy znalezione grzyby należy wykręcać, czy wycinać - odpowiedzi na te i inne pytania.

Drewno

Czy mogę zebrać na opał leżące w lesie drewno, gdzie mogę kupić drewno opałowe, czy leśnicy sprzedają świąteczne choinki - odpowiedzi na te i inne pytania.

Biwakowanie

Czy mogę rozpalić ognisko w lesie, czy mogę zebrać leżący w lesie chrust, czy mogę rozbić w lesie namiot - odpowiedzi na te i inne pytania.

Bezpieczeństwo

Wędrówka po lesie to w dzisiejszym, pełnym bodźców świecie może mieć wręcz znaczenie terapeutyczne. By tak się stało, musi być bezpieczna. Na co zwrócić uwagę, ruszając do lasu?

Asset Publisher Asset Publisher

Back

Dbamy nie tylko o las… - dokarmianie ptaków

Dbamy nie tylko o las… - dokarmianie ptaków

Wraz z pierwszymi opadami śniegu włocławscy leśnicy spieszą z pomocą najmniejszym, których przetrwanie zimy zależy w głównej mierze również od nas.

Leśnicy nie tylko z obowiązku, ale ze zwyklej ludzkiej wrażliwości oraz szacunku dla przyrody praktycznie od zawsze zimą pomagają ptakom. Głównie przez ich dokarmianie, ale również już jesienią przez zawieszanie bezpiecznych dla ptaków budek lęgowych. Już na etapie projektowania zadań na kolejny rok, uwzględniana jest karma dla ptaków i budki.

Podczas zajęć z edukacji przyrodniczo-leśnej prowadzonych w Centrum Edukacji Ekologicznej Nadleśnictwa można samodzielnie wykonać „ptasie pyzy” czyli kule tłuszczowe z nasionami oraz dowiedzieć się jak dbać o ptaki zimą, jak i czym je dokarmiać, a jakich pokarmów unikać.