Asset Publisher Asset Publisher

Zajęcia edukacyjne - tematyka

Zapraszamy na „Leśne lekcje” w Nadleśnictwie Włocławek.

Nadleśnictwo Włocławek  zaprasza na: 

- lekcje w Ośrodku Edukacji Ekologicznej oraz Parku Edukacyjnym przy siedzibie nadleśnictwa;

- lekcje z przewodnikiem (leśnikiem) na ścieżkach edukacyjnych oraz najciekawszych przyrodniczo terenach nadleśnictwa;

- lekcje z przewodnikiem (leśnikiem) na ścieżkach edukacyjnych: „Dzilno", „Zdrojowy Gaj" oraz „Nordic Walking" oraz najciekawszych przyrodniczo terenach nadleśnictwa.

- spotkania z leśnikiem w szkołach i innych instytucjach;

- spotkania z leśnikiem poza szkołą;

- akcje, imprezy okolicznościowe, festyny, targi, konkursy, spotkania o tematyce ekologicznej;

- wystawy przyrodnicze.

W ramach zajęć realizujemy tematy zgłoszone przez nauczycieli. Realizujemy również inne niż wymienione formy edukacji w uzgodnieniu z nauczycielami oraz zainteresowanymi instytucjami. Wszystkie formy edukacji prowadzone przez Nadleśnictwo Włocławek są bezpłatne.

 

Proponowana tematyka zajęć:

 

PRZEDSZKOLE I SZKOŁA PODSTAWOWA

1. Drzewo mój przyjaciel   zapoznanie z różnorodnością gatunków drzew rosnących w najbliższym otoczeniu.

2. Leśny savoir-vivre, czyli jak zachowujemy się w lesie przybliżenie podstawowych zasad prawidłowego zachowania się w lesie, opracowanie leśnego kodeksu właściwego postępowania.

3. Drugie życie drzewa zapoznanie z rolą martwego drewna w lesie jako siedliska wielu gatunków roślin i zwierząt.

4. Co w trawie piszczy – zapoznanie z różnorodnością organizmów występujących w ściółce leśnej oraz odkrywanie tajemnic świata roślin.

5. Skrzydlaci przyjaciele – zapoznanie z ptakami naszych lasów i ich rolą
w ekosystemie.

6. Na grzyby – charakterystyka królestwa, różnorodność form.

 

SZKOŁA PODSTAWOWA

1. Nasze drzewa poznanie cech pozwalających rozróżnić podstawowe gatunki drzew, nauka korzystania z prostego klucza do oznaczania roślin;

2. Drewno – surowiec doskonały    zapoznanie z budową pnia, nauka pomiaru wieku drzewa na podstawie interpretacji przyrostów rocznych, drewno jako surowiec odnawialny, liczne zastosowanie drewna.

3. Jak nie zabłądzić w lesie nauka czytania leśnych oznaczeń.

4. Na łowy – rola łowiectwa w leśnictwie.

5. Jak dbać o las – omówienie zabiegów pielęgnacyjnych w lesie.

6. Ogień wróg lasu – przybliżenie ochrony przeciwpożarowej w lasach.

 

SZKOŁA PONADPODSTAWOWA

1. Leśne drzewa – o gatunkach rodzimych i obcych, a także roli tych ostatnich w leśnictwie i gospodarce;

2. Nauka nie idzie w las – funkcje lasu, zagrożenia środowiska leśnego, formy własności  lasów w Polsce, lesistość regionu i kraju na tle lesistości Europy i świata;

3. Naturalnie NATURA – o europejskiej sieci Natura 2000.

4. Formy ochrony przyrody – zapoznanie z obowiązującymi w Polsce formami ochrony przyrody.

 

WSZYSTKIE GRUPY WIEKOWE

1. Od nasionka do drzewa – czyli jak rośnie las.

2. Las i leśnicy, czyli co leśnik robi w lesie – zapoznanie z  różnorodnością obowiązków leśnika, rozdzielenie pojęć leśnik i myśliwy.

3. Co daje nam las – dary lasu i ich rola w życiu człowieka

4. Dla przyrody, dla ludzi, dla gospodarki – funkcje lasów i ich znaczenie.

5. Pory roku w lesie – jak zmienia się las w ciągu roku.

6. Mój pierwszy zielnik – poznawanie roślin runa leśnego poprzez tworzenie zielnika.

7. Przetrwać zimę – dokarmianie ptaków i innych zwierząt.

 


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Wąwóz Wyrwa

Wąwóz Wyrwa

Powołano kolejny rezerwat przyrody z okazji 100-lecia Lasów Państwowych.

Ochrona polskiej przyrody ma bardzo duże znaczenie podczas planowania i prowadzenia racjonalnej oraz trwale zrównoważonej gospodarki leśnej. Na terenach leśnych zarządzanych przez Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe przyroda chroniona jest na wiele sposobów, m in. poprzez wnioskowanie o ustanowienie  rezerwatów. Wypracowany przez dziesięciolecia model prowadzenia gospodarki leśnej opartej na zasadzie powszechnej ochronności lasów, zachowania ich trwałości oraz ciągłości, a także zrównoważonego wykorzystania wszystkich jego funkcji może stanowić doskonały przykład współżycia człowieka z przyrodą.

Mając na względzie dobro naszej rodzimej przyrody kolejne pokolenia leśników chroniły i chronią miejsca o szczególnych walorach przyrodniczych m. in. poprzez zaniechanie prowadzenia w nich gospodarki leśnej, inicjowanie ustanawiania rezerwatów i pomników przyrody, stref ochronnych dla rzadkich siedlisk flory i fauny czy użytków ekologicznych.

W ramach wieloletniej współpracy Nadleśnictwa Dąbrowa z Zespołem Parków Krajobrazowych nad Dolną Wisłą podjęto działania w zakresie objęcia ochroną rezerwatową cennego obszaru ukształtowanego m. in. przez meandrującą rzekę Wyrwę. Po przeszło półtorarocznych staraniach z dniem 20 grudnia 2024 roku ustanowiono na mocy zarządzenia Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Bydgoszczy (Dz. Urz. Woj. Kuj.-Pom. z 2024 r. poz. 7535) rezerwat przyrody pod nazwą „Wąwóz Wyrwa”. Rezerwat o powierzchni 48,80 ha znajdujący się w leśnictwie Bedlenki (oddziały: 336, 337, 338), położony jest na terenie gmin Drzycim i Świecie, w powiecie świeckim, w województwie kujawsko – pomorskim, nieopodal takich miejscowości jak Wyrwa, Polski Konopat czy Mały Dólsk.

Nazwa rezerwatu wywodzi się od przepływającej przez ten teren rzeki Wyrwa, a także od charakterystycznego ukształtowania terenu, poprzecinanego licznymi stromymi wąwozami. Istotą rezerwatu jest zachowanie grądu zboczowego porastającego stoki doliny rzeki Wyrwy, z jej strefą zboczową, dnem i samą rzeką.  
W wyniku zaniechania prowadzenia gospodarki leśnej na przestrzeni kilkudziesięciu lat doszło do procesu naturalnego starzenia się i odnowienia drzewostanu oraz akumulacji martwego drewna.

Strome zbocza głęboko wcinające się w Wysoczyznę Świecką Parowu Konopackiego porastają lasy grądowe, głównie z udziałem około 125-letnich grabów, z domieszką lipy drobnolistnej i dębu szypułkowego w wieku około 140 lat. U podnóża parowu, na niewielkiej powierzchni znajduje się łęg jesionowo - olszowy porośnięty głównie olszą czarną z niewielką domieszką jesionu wyniosłego.

W skład bardzo bujnego runa wchodzą takie gatunki roślin zielnych, jak: zawilec gajowy, zawilec żółty, gwiazdnica wielokwiatowa, łuskiewnik różowy, przylaszczka pospolita, śnieżyczka przebiśnieg, złoć żółta, miodunka ćma, kokorycz pusta, kokorycz wielokwiatowa, jaskier kosmaty, jaskier rozłogowy, kopytnik pospolity, groszek wiosenny. Wśród gatunków objętych ochroną gatunkową należy wymienić licznie występujące stanowiska z lilią złotogłów, wawrzynkiem wilczełyko czy kwitnącym  bluszczem pospolitym.

Na terenie rezerwatu znajdują się liczne chronione gatunki przedstawicieli fauny, w tym entomofauny. Ponadto sama rzeka stanowi istotne siedlisko chronionych ryb.

W celu zmniejszenia negatywnego oddziaływania rolnictwa na chroniony obszar, ustanowiono na granicy leśno-polnej rezerwatu otulinę o powierzchni 220,60 ha. Działanie to ma na celu zmniejszenie negatywnego oddziaływania na siedlisko leśne w wyniku spływania nawozów i pestycydów z okolicznych pól. Ponadto dużym zagrożeniem dla prawidłowego rozwoju flory i fauny runa leśnego są bezprawne wjazdy użytkowników quadów i motorów crossowych na teren rezerwatu.