Asset Publisher
Rezerwat przyrody Gościąż
Rezerwaty to wydzielone obszary o szczególnych wartościach przyrodniczych, zachowane w stanie naturalnym lub mało zmienionym. Ogranicza się tam gospodarkę leśną. Spośród niemal 1,5 tys. rezerwatów, które mamy obecnie w Polsce, blisko 700 to rezerwaty leśne o łącznej powierzchni ponad 61 tys. ha. Rezerwaty stanowią 1,6 proc. powierzchni lasów zarządzanych przez LP.
Nazwa: Gościąż
Lokalizacja: Obręb leśny: Czarne; leśnictwo: Dąb, Ruda
Powierzchnia: 227,91 ha w tym 51,47 ha poza gruntami PGL LP.
Podstawa prawna uznania: Dz.U woj. Kuj-Pom. Nr 3 poz.27; Rozporz. Wojewody nr 250/00 z dnia 7 grudnia 2000 r.,aktualne: Zarządzenie Dyrektora Regionalnego Ochrony Środowiska w Bydgoszczy z 19 września 2016 r. w sprawie rezerwatu "Gościąż".
Cel ochrony: Zachowanie jednego z grupy naturalnych zbiorników wodnych o unikalnej w skali kraju, specyfice i charakterze osadów dennych - jeziora Gościąż oraz powierzchni leśnej otaczającej zespół jezior.
Rezerwat przyrody wójtowski grąd
Nazwa Wójtowski Grąd
Lokalizacja: Obręb leśny: Jedwabna, leśnictwo: Przyborowo
Powierzchnia: 3,52 ha
Podstawa prawna uznania M.P. Nr 7, poz. 51 z dnia 18.02.1987r., aktualne: Zarządzenie Dyrektora Regionalnego Ochrony Środowiska w Bydgoszczy z 17 listopada 2015 r. w sprawie rezerwatu "Wójtowski Grąd".
Cel ochronyZachowanie naturalnych zespołów grądowych i borowych
Rezerwat przyrody grodno
Nazwa Grodno
Lokalizacja: Obręb leśny: Czarne; leśnictwo Kurowo
Powierzchnia: 132,45 ha
Podstawa prawna uznania M.P. Nr 161 poz. 1088 z 21.12.1998r, aktualne: Zarządzenie Dyrektora Regionalnego Ochrony Środowiska w Bydgoszczy z 3 sierpnia 2016 r. w sprawie rezerwatu "Grodno".
Cel ochrony: Zachowanie dla celów naukowych dydaktycznych i krajobrazowych jeziora Grodno o szmaragdowej wodzie wraz z otaczającym je naturalnymi zbiorowiskami leśnymi
Rezerwat przyrody dębice
Nazwa Dębice
Lokalizacja: Obręb leśny: Włocławek, leśnictwo: Dębice
Powierzchnia: 41,92 ha
Podstawa prawna uznania M.P. Nr 161poz. 1085 z 21.12.1998r., aktualne: Zarządzenie Dyrektora Regionalnego Ochrony Środowiska w Bydgoszczy z 17 listopada 2015 r. w sprawie rezerwatu "Dębice"
rezerwat przyrody olszyny rakutowskie
Nazwa Olszyny Rakutowskie
Lokalizacja: Obręb leśny: Czarne; leśnictwo: Kurowo
Powierzchnia: 174,62 ha
Podstawa prawna uznania: M.P. Nr 33, poz 126 z 11.10.1978 r., aktualne: Zarządzenie Dyrektora Regionalnego Ochrony Środowiska w Bydgoszczy z 29 sierpnia 2012 r. w sprawie rezerwatu "Olszyny Rakutowskie"
rezerwat przyrody kulin
Nazwa Kulin
Lokalizacja: Obręb leśny: Włocławek; leśnictwo: Szpetal
Powierzchnia: 50,84 ha
Podstawa prawna uznania M.P. Nr 66, poz. 321 z 23.11.1967r. Rozp. 277/01Wojewody Kuj-Pom.z dnia02-10-2001- powiększenie rezerwatu, aktualne: Zarządzenie Dyrektora Regionalnego Ochrony Środowiska w Bydgoszczy z 14 grudnia 2017 r. w sprawie rezerwatu "Kulin". Cel ochronyZachowanie ze względów przyrodniczych, dydaktycznych i krajobrazowych, wielogatunkowych drzewostanów o cechach zbliżonych do naturalnych |
Rezerwat przyrody Jazy
Nazwa Jazy
Lokalizacja: Obręb leśny: Czarne; leśnictwo Goreń
Powierzchnia: 2,62 ha
Podstawa prawna uznania: M.P. Nr 54, poz. 272z dnia 27.05.1963r, aktualne: Zarządzenie Dyrektora Regionalnego Ochrony Środowiska w Bydgoszcz z 17 listopada 2015 r. w sprawie rezerwatu "Jazy"
Cel ochrony: Zabezpieczenie i zachowanie najstarszego na Kujawach drzewostanu sosnowego.
Asset Publisher
Lasy Państwowe wyłaczą z użytku gospodarczego kolejne tereny leśne i utworzą rezerwaty przyrody
Lasy Państwowe wyłaczą z użytku gospodarczego kolejne tereny leśne i utworzą rezerwaty przyrody
Około 700 tys. hektarów gruntów Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe zostało wyłączonych z użytkowania gospodarczego i trwają prace nad zwiększeniem takich terenów - poinformował prof. Bogdan Jaroszewicz, zastępca dyrektora generalnego Lasów Państwowych ds. ochrony zasobów przyrodniczych, na wyjazdowym posiedzeniu sejmowej Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa. Dodał, że powstać ma kilkadziesiąt rezerwatów przyrody
Blisko 64 proc. lasów zarządzanych przez Lasy Państwowe (LP) objętych jest co najmniej jedną formą ochrony przyrody. Większość form ochrony przyrody została ustanowiona na gruntach Skarbu Państwa zarządzanych przez LP, np. 1296 rezerwatów przyrody - co stanowi 86 proc. wszystkich rezerwatów w Polsce.
W 2024 roku w ramach inicjatywy "100 rezerwatów przyrody na 100-lecie Lasów Państwowych" zostanie ustanowionych kilkadziesiąt rezerwatów, a pozostałe powstaną w 2025 roku. Obszary Natura 2000 obejmują ponad 38 proc. lasów w zarządzie Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe.
Około 700 tys. ha gruntów PGL LP zostało już wyłączonych z użytkowania gospodarczego, a aktualnie trwają prace nad dalszym zwiększeniem powierzchni lasów wyłączonych.
Lasy Państwowe ponoszą znaczną odpowiedzialność za stan przyrody, a zwłaszcza ekosystemów leśnych. Szacuje się, że około 65 proc. gatunków w Polsce stanowią gatunki leśne, dlatego samo powiększanie i utrzymanie ciągłości pokrywy leśnej jest działaniem korzystnym z punktu widzenia różnorodności biologicznej.
Bezpośrednie działania w ochronę przyrody generują w Lasach Państwowych rocznie koszty rzędu kilkuset milionów złotych. Jednak wiele kosztów nie jest księgowanych jako poniesione na ochronę przyrody, choć w rzeczywistości są z nią bardzo jednoznacznie powiązane. Można założyć, że wysokość nakładów ponoszonych przez LP na ochronę przyrody może być wyższa i wynosić w rzeczywistości do miliarda złotych rocznie.
8 stycznia 2024 r. kierownictwo resortu klimatu podjęło decyzję ws. półrocznego ograniczenia pozyskania drewna w dziesięciu lokalizacjach. Chodziło o Bieszczady, Puszczę Borecką, Puszczę Świętokrzyską, Puszczę Augustowską, Puszczę Knyszyńską, Puszczę Karpacką, Puszczę Romnicką, Trójmiejski Park Krajobrazowy, a także okolice Iwonicza-Zdroju i Wrocławia. Pierwotnie miało ono obowiązywać przez pół roku, ale w połowie czerwca zdecydowano o jego przedłużeniu do końca września br.
Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska informowała we wrześniu, że moratorium na wycinkę niektórych lasów zostanie ponownie przedłużone. Moratorium objęte zostały w sumie 94 tys. ha lasów położonych na terenie 28 nadleśnictw.
Lasy Państwowe zarządzają obszarem zajmującym ok. 24 proc. powierzchni lądowej Polski, czyli ok. 76 proc. powierzchni lasów.