Asset Publisher Asset Publisher

Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko

Nadleśnictwo Włocławek uczestniczy w realizacji projektu "Rekultywacja na cele przyrodnicze terenów zdegradowanych, popoligonowych i powojskowych zarządzanych przez PGL LP"

Projekt realizowany w ramach II osi priorytetowej Programu Operacyjnego UE Infrastruktura i Środowisko - strona programu www.pois.gov.pl w ramach działania 2.2 Przywracanie terenom zdegradowanym wartości przyrodniczych i ochrona brzegów morskich. Koszt całkowity projektu to 130 mln. zł. Jest on realizowany na terenie całej Polski w 58 nadleśnictwach, a jego działania obejmą zasięgiem obszar ponad 30 000 ha.

Celem projektu jest przywrócenie wartości przyrodniczych terenom pozostającym w zarządzie PGL LP zdegradowanym w wyniku działań wojskowych.

W ramach projektu realizowane będą następujące działania:

1. Wykonanie rozpoznania saperskiego i oczyszczenia terenów z przedmiotów wybuchowych i niebezpiecznych

2. Ocena przyrodnicza terenów

3. Ocena geośrodowiskowa terenów

4. Usuwanie zanieczyszczeń gruntowych

5. Rozbiórka lub zabezpieczenie obiektów powojskowych i porządkowanie terenu

6. Przygotowanie i rewitalizacja podłoża gruntowego

7. Działania związane z ochroną gatunków i siedlisk

8. Odnowa i przebudowa drzewostanów z dostosowaniem ich składu gatunkowego do warunków siedliskowych


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Wysokie zagrożenie pożarowe

Wysokie zagrożenie pożarowe

Lasy to nieocenione bogactwo przyrodnicze, będące domem dla licznych gatunków roślin i zwierząt oraz miejscem rekreacji dla ludzi. Jednakże, wraz z rosnącą popularnością aktywności na świeżym powietrzu, rośnie również ryzyko pożarów lasów, które mogą być spowodowane przez ludzką nieostrożność.

Pożary lasów stanowią poważne zagrożenie dla ekosystemów, niszcząc setki hektarów drzewostanu, zagrażając życiu zwierząt oraz ludzi. Jedną z częstych przyczyn, pożarów jest zaprószenie ognia przez samochody, których nagrzane elementy, silniki, układy wydechowe i katalizatory mogą emitować iskry, które łatwo mogą zapalić suche ściółkę leśną.

Taka sytuacja miała miejsce w Nadleśnictwie Włocławek na terenie leśnictwa Dębice. Samochód, który wjechał w młodnik zapalił ściółkę leśną, w wyniku czego sam spłonął podpalając też okoliczne drzewka. Tylko dzięki bardzo szybkiemu wykryciu pożaru oraz błyskawicznej reakcji Państwowej Straży Pożarnej oraz Służby Leśnej udało się opanować płomienie i ogień nie rozprzestrzenił się w młodniku. Pożar był bardzo niebezpieczny, szczególnie dlatego, że łatwo mógł się przenieść na sąsiednie drzewostany, które bezpośrednio przylegają do osiedla Michelin.

Wprowadzenie zakazu wjazdu samochodami do lasów jest krokiem ku ochronie naszych cennych zasobów przyrodniczych. Dbajmy wspólnie o nasze lasy, aby mogły służyć przyszłym pokoleniom i pozostawać miejscem pięknym i bezpiecznym dla wszystkich.