Asset Publisher
Oferta turystyczna
W celach turystyczno – wypoczynkowych wyznaczono miejsca do rozpalania ognisk tzw. stałe miejsca posługiwania się ogniem w lesie:
- nad Jeziorem Łuba;
- nad ciekiem wodnym Jazy;
- nad Jeziorem Dzilno.
Regulamin korzystania z miejsc do rozpalania ognisk znajduje się w załączniku nr 3 do Zarządzenia nr 27/2015 Nadleśniczego Nadleśnictwa Włocławek w sprawie ustalenia regulaminów: parkingu leśnego (PL), miejsca postoju pojazdów (MPP) i korzystania z miejsc do rozpalania ognisk (zarządzenie dostępne poniżej).
Doatkowe informacje dotyczące oferty turystycznej są dostępne na stronie: www.bdl.lasy.gov.pl/portal/mapy
BIEGI NA ORIENTACJĘ CZYLI ZIELONY PUNKT KONTROLNY
Zielony Punkt Kontrolny to pakiet propozycji różnorodnych aktywności: od edukacji poprzez rekreację i turystykę, aż do form sportowych. Wszystkie opierają się na orientacji terenowej. Mapy zgodnie ze standardami IOF (International Orientering Federation) mają czytelną i jednakową na całym świecie symbolikę. W terenie zainstalowane są stałe punkty kontrolne (PK) a na ich bazie utworzone jest kilkanaście tras.
Na dzień dzisiejszy Nadleśnictwo Włocławek czeka na certyfikację swojego projektu w bazie ZPK (Zielonego Punktu Kontrolnego).
Niemniej jednak wszystko jest już gotowe więc zachęcamy do korzystania z nowej formy aktywności na terenie naszego nadleśnictwa.
W załącznikach dostępne są mapy oraz zasady korzystania z ZPK.
Dodatkowo po więcej informacji odsyłamy również na stronę internetową Zielonego Punktu Kontrolnego : http://www.zielonypunktkontrolny.pl
Geocaching już dostępny na terenie Nadleśnictwa Włocławek!
Z dumą informujemy, że na terenie naszego nadleśnictwa można już zwiedzać po przez zabawę geocaching. Pierwsze skrzynki ze skarbami ukryte zostały na terenie ścieżki dydaktycznej „Dzilno".
„Geocaching jest to zabawa w poszukiwanie skarbów za pomocą odbiornika GPS. Ideą przewodnią jest znalezienie ukrytego wcześniej w terenie pojemnika (nazywanego "geocache") i odnotowanie tego faktu na specjalnej stronie internetowej. Geocaching jest zabawą międzynarodową kierowaną do poszukiwaczy przygód w każdym wieku."
Po więcej informacji odsyłamy na stronę internetową: https://www.geocaching.pl/
Ścieżka edukacyjna "Dzilno" składa z 14 skrzynek tradycyjnych lub skrzynek typu punkt informacyjny, na których są podane kolejne cyfry współrzędnych geograficznych ostatniej 15 skrzynki, w której dokonujemy wpisu końcowego. W skrzynkach tradycyjnych dokonujemy wpisu, natomiast w pozostałych są tylko ukryte kolejne cyfry współrzędnych geograficznych ostatniej 15 skrzynki, które należy zanotować. W tych skrzynkach nie dokonujemy wpisu, wpis robimy tylko na stronie geocachingu. Cała trasa liczy około 5 km. Poszukiwania zaczynamy od pierwszej, która jest też miejscem parkingowym.
Ścieżka edukacyjna rozpoczyna się w pobliżu szkółki leśnej. Do dyspozycji gości dostępny jest przestronny Parking zarówno dla pojazdów osobowych jak i autobusów.
W dalszą podróż ruszamy już pieszo… gdzie czeka na nas piękno otaczającej przyrody a dla rządnych wiedzy szereg tablic dydaktycznych umożliwiających lepsze poznanie przyrody, niejednokrotnie odpowiadających na nurtujące nas pytania z tematyki leśnej.
Dalej czekają na odwiedzających wygodne wiaty, które w gorący dzień uraczą nas przyjemnym cieniem, a śpiew ptaków i blask słońca odbitego od tafli jeziora zostanie zapamiętany przez wszystkich na bardzo długo.
Następnym przystankiem jest wieża obserwacyjna ze wspaniałym widokiem na jezioro Dzilno. Osoby zafascynowane fotografią jak i obserwacją przyrody na pewno z przyjemnością odwiedzą to miejsce wielokrotnie.
Nieopodal wieży wybudowana jest kładka obserwacyjna, dzięki której każdy ma możliwość z bliska obejrzeć roślinność, terenów podmokłych, nie niszcząc jej.
MIEJSCA PAMIĘCI NARODOWEJ
OBRĘB WŁOCŁAWEK
193c (L. Poraza)
Miejsce straceń: pomnik z napisem: „MIEJSCE UŚWIĘCONE KRWIĄ POLAKÓW POLEGŁYCH ZA WOLNOŚĆ OJCZYZNY” (miejsce odnowione w 2018 r. przez Urząd Gminy Brześć Kujawski)
209b (L. Brześć Kujawski)
Obelisk z granitowych polnych kamieni z napisem na tablicy z naturalnego kamienia: „MIEJSCE UŚWIĘCONE MĘCZEŃSKĄ KRWIĄ DZIEWIĘCIU POLAKÓW ZAMORDOWANYCH 18 STYCZNIA 1945 ROKU PRZEZ HITLEROWSKIEGO NAJEŹDŹCĘ”
306d (L. Brześć Kujawski)
Głaz narzutowy umocowany na betonowym postumencie z dwiema płytami. Na jednej płycie napis: „BOHATEROM WRZEŚNIA 1939 R. W 40 ROCZNICĘ WYBUCHU II WOJNY ŚWIATOWEJ, SPOŁECZEŃSTWO BRZEŚCIA KUJAWSKIEGO 1979 R.”
Na drugiej płycie wyrzeźbione dwa miecze oraz palący się znicz. Obelisk ten upamiętnia walki Wojska Polskiego z niemieckim najeźdźcą w dniach 9-13 września 1939 r.
315d (L. Brześć Kujawski)
Obelisk z kamieni granitowych z napisem na betonowej tablicy: „TU ZAMORDOWANI ZOSTALI PRZEZ OPRAWCÓW HITLEROWSKICH W DNIU 7.12.1939 R. NASTĘPUJĄCY PATRIOCI Z BRZEŚCIA KUJ.
POSIADEL MARCIN LAT 32
ROLIRAT STANISŁAW LAT 27
SENKOWSKI JAN LAT 29
FRĄTCZAK JAN LAT 26
POLAK JÓZEF LAT 31
PIĄTKOWSKI WŁADYSŁAW LAT 27
LESZCZYŃSKI JÓZEF LAT 21
FILIMOWSKI WŁADYSŁAW LAT 22
KOŁTUŃSKI JÓZEF LAT 34
KRYCZKOWSKI ZYGMUNT LAT 29
ĆWIKLIŃSKI ANTONI LAT 29
KRUSZCZYŃSKI JÓZEF LAT 33
PIKUŁA JAN LAT 31
DĄBROWIECKI TADEUSZ LAT 36
ZAJĄCZKOWSKI ANDRZEJ LAT 42
CHEŁMINIAK JAN LAT 22
KORCZ HENRYK LAT 26
MALNOWSKI JAN LAT 41
JAKUBOWICZ MAJER LAT 30
WAROSZEWSKI JAN LAT 28
KUŹMIŃSKI JÓZEF LAT 23
ORAZ INNI”
Na poziomych płytach betonowych umieszczono tablicę kamienną z napisem: „Ś.P. CHENCIŃSKI ALEKSANDER LAT 51”
OBRĘB CZARNE
89h (L. Dąb) )
Pojedynczy grób (spadochroniarza z okresu II wojny światowej) z metalowym krzyżem i ogrodzeniem.
122j (L. Ruda)
Pomnik betonowy z dwiema pionowymi płaskimi kolumnami połączonymi symbolicznie w kształcie pęknięcia; na każdej z kolumn płyta kamienna z wyobrażeniem palących się zniczy. Na poziomej płycie z kamienia naturalnego znak krzyża wojskowego oraz napis: „ W TYM MIEJSCU DNIA 6 STYCZNIA 1945 ROKU HITLEROWCY SPALILI ŻYWCEM STEFANA MIGDALSKIEGO LAT 12 I DWÓCH RADZIECKICH SPADOCHRONIAŻY. POKÓJ ICH DUSZOM”.
OBRĘB JEDWABNA
159g (L. Wikaryjskie)
Miejsce pamięci narodowej Pińczata: pomnik z betonowych płyt z tablicą z kamienia naturalnego z napisem: „MIEJSCE UŚWIĘCONE KRWIĄ POLAKÓW POLEGŁYCH ZA WOLNOŚĆ OJCZYZNY”. Obok znajduje się tablica informacyjna.
185l (L. Wikaryjskie)
Miejsce pamięci narodowej Widoń: dwa pomniki betonowe z krzyżami, na każdym tablica z kamienia naturalnego z napisem: „MIEJSCE UŚWIĘCONE KRWIĄ POLAKÓW POLEGŁYCH ZA WOLNOŚĆ OJCZYZNY” oraz kamiennym wazonem na kwiaty. Obok znajduje się tablica informacyjna.
251a (L. Wikaryjskie)
Miejsce pamięci narodowej Grzmiąca: pomnik z lastryko z krzyżem i płytą z naturalnego kamienia z napisem: „MIEJSCE UŚWIĘCONE KRWIĄ POLAKÓW POLEGŁYCH ZA WOLNOŚĆ OJCZYZNY” oraz kamiennym wazonem na kwiaty. Obok znajduje się tablica informacyjna.
255b (L. Wikaryjskie)
Kamień granitowy z umieszczoną tablicą z czarnego kamienia z napisem: „MIEJSCE UŚWIĘCONE KRWIĄ 230 OBYWATELI ZAMORDOWANYCH PRZEZ NAJEŹDŹCĘ HILEROWSKIEGO. Całość osadzona na betonowym postumencie z tablicą ze znakiem orła i ogrodzona metalowym płotem.
Asset Publisher
Rezerwat przyrody „Zbocza Świętopełka”
Rezerwat przyrody „Zbocza Świętopełka”
Na mocy Zarządzenia Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Bydgoszczy z dniem 20 grudnia 2024 roku został utworzony na terenie Nadleśnictwa Dąbrowa leśny rezerwat przyrody - „Zbocza Świętopełka”.
Rezerwat położony jest w powiecie świeckim, na terenie gminy Świecie i obejmuje stoki Doliny Dolnej Wisły wraz z wcinającym się w nie jarem „Czerwonej Wody”, nieopodal miejscowości Sartowice i Wiąg. Nazwa rezerwatu nawiązuje do ukształtowania terenu oraz osoby Świętopełka II, który osiedlił się w XIII wieku na tych terenach, w miejscowości Sartowice i jako pierwszy podjął walkę z dominacją Zakonu Krzyżackiego na ziemiach polskich.
Rezerwat „Zbocza Świętopełka” o powierzchni 31,52 ha wraz z otuliną o powierzchni 136,73 ha został utworzony w celu zachowania grądu zboczowego porastającego stoki Doliny Dolnej Wisły i zachodzących w nim procesów odnowy oraz starzenia się drzewostanu, a także gatunków z nim związanych. Ze względu na dominujący przedmiot ochrony jest to rezerwat florystyczny.
Leśnicy, kierując się zasadą zrównoważonego rozwoju, chronią tereny cenne przyrodniczo m. in. poprzez zaniechanie prowadzenia na nich gospodarki leśnej. Jeden z takich obszarów stanowi utworzony rezerwat przyrody, znajdujący się na terenie Leśnictwa Grabowiec, w oddz. 246 i 247, w następstwie czego od kilkudziesięciu lat dochodzi w nim do naturalnych procesów starzenia i odnawiania się drzewostanu.
Kilkanaście lat temu wyznaczono z Sartowic do Świecia szlak pieszy czarny PTTK „Na Diabelce” oraz „Nadwiślański Szlak Świętego Jakuba”. Ich przebieg pokrywa się z wyznaczoną pieszą ścieżką przez rezerwat. Takie działanie ma na celu skanalizowanie ruchu turystycznego, a tym samym ochronę szaty roślinnej rezerwatu przed wydeptaniem oraz umożliwia społeczeństwu obserwację wielopokoleniowego drzewostanu. Wędrując szlakiem możemy podziwiać okazałe, ponad 250-letnie, objęte ochroną pomnikową dęby, a także ponad stuletnie graby, wiązy, jesiony, klony czy lipy.
W zachodniej części rezerwatu znajduje się rozległy jar „Czerwonej Wody”, który stanowi wyraźne rozgraniczenie między wznoszącymi się na lewym brzegu Wisły Czarcimi Górami, a Niziną Sartowicko-Nowską. W dole wąwozu płynie strumień, mający swój początek z niewielkiego jeziora Radoń, położonego na południe od wsi Czaple. W strumieniu tym stwierdzono występowanie cennych pod kątem przyrodniczym gatunków ryb, takich jak piskorz, koza czy różanka.
Wiosną na terenie rezerwatu możemy podziwiać kobierce z pięknie kwitnącą kokoryczą pustą, kokoryczką wonną, przylaszczką pospolitą, barwinkiem pospolitym, miodunką ćmą, fiołkiem leśnym, zawilcem gajowym czy zawilcem żółtym, a także gwiazdnicą gajową.
Położenie rezerwatu na zboczach Doliny Dolnej Wisły oraz ukształtowanie terenu to doskonałe miejsce dla życia wielu gatunków przedstawicieli fauny, w tym entomofauny.
Na terenie rezerwatu znajdują się pozostałości po cmentarzu ewangelickim
z II połowy XIX wieku z pojedynczymi płytami nagrobnymi.