Asset Publisher Asset Publisher

Lasy Regionu

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Toruniu, według regionalizacji przyrodniczo-leśnej, obejmuje tereny położone głównie w Krainie III (Wielkopolsko-Pomorskiej) oraz niewielkiej, południowej części Krainy I (Bałtyckiej).

W Krainie Wielkopolsko-Pomorskiej są to następujące mezoregiony: Borów Tucholskich, Zaborski, Pojezierza Krajeńskiego, Doliny Brdy, Wysoczyzny Świeckiej, Kotliny Grudziądzkiej, Pojezierza Chełmińskiego, Doliny Drwęcy, Pojezierza Dobrzyńskiego, Równiny Urszulewskiej, Doliny Środkowej Noteci, Kotliny Toruńsko-Płockiej i Pojezierzy Wielkopolskich.

W skład Krainy Bałtyckiej wchodzą mezoregiony: Pojezierza Starogardzkiego, Doliny Kwidzyńskiej, Pojezierza Iławskiego, Pojezierza Brodnickiego oraz Garbu Lubawskiego. 
 

RDLP w Toruniu na tle regionalizacji przyrodniczo-leśnej

Krainy przyrodniczo-leśne:

Kraina I Bałtycka
Kraina II Mazursko-Podlaska
Kraina III Wielkopolsko-Pomorska
Kraina IV Mazowiecko-Podlaska
Kraina V Śląska
Kraina VI Małopolska
Kraina VII Sudecka
Kraina VIII Karpacka

kolor czarny – granice krain

kolor zielony – granice mezoregionów

kolor pomarańczowy – obszar RDLP w Toruniu

W krajobrazie Krainy Wielkopolsko-Pomorskiej dominują tereny pagórkowate pojezierne i równinne, w tym doliny rzeczne i równiny akumulacyjne. Klimat jest ciepły i stosunkowo suchy. Roczna suma opadów kształtuje się najczęściej poniżej średniej dla Polski, to jest poniżej 600 mm. Lokalnie, np. na Kujawach oraz na obszarach na wschód od Bydgoszczy opady nie przekraczają 500 mm. 

Na terenie Krainy Wielkopolsko-Pomorskiej najliczniej występują bory sosnowe reprezentowane głównie przez suboceaniczny i subkontynentalny  bór świeży. Najwyższe wzniesienia, często wydmowe, pokryte są niekiedy śródlądowym borem suchym. Bory mieszane reprezentuje zespół kwaśnej dąbrowy oraz – bardziej charakterystyczny dla tego obszaru – kontynentalny bór mieszany. Ponadto dość często spotykany jest zespół świetlistej dąbrowy.

 

Bory Tucholskie z lotu ptaka (fot. M. Stopiński)

 

Najżyźniejsze siedliska reprezentuje grąd środkowoeuropejski oraz mniej licznie występujące na tym terenie lasy bukowe. Ponadto, w sąsiedztwie większych rzek (Wisły, Noteci), spotykane są rozleglejsze fragmenty łęgów: jesionowo-olszowego i wiązowo-jesionowego. Olsy, związane z żyznymi glebami organicznymi, występują jako zespół olsu torfowcowego oraz olsu porzeczkowego.

 

Lesistość Krainy Wielkopolsko-Pomorskiej jest większa niż w granicach Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu i przekracza 30 proc. Lasy skupiają się głównie w północnej części krainy (Bory Tucholskie) oraz na jej zachodzie, już poza granicami dyrekcji toruńskiej. Na pozostałym terenie są bardziej rozproszone. Najmniej lasów występuje w dzielnicy Pojezierza Chełmińsko-Dobrzyńskiego. Zasobność drzewostanów w Krainie Wielkopolsko Pomorskiej jest niższa od średniej krajowej i kształtuje się poniżej 200 metrów sześciennych na hektarze.
 

Rozmieszczenie lasów RDLP w Toruniu

kolor szary – zasięg terytorialnego działania
RDLP w Toruniu

kolor zielony – lasy

kolor niebieski – wody

 

 

Ponieważ lasy w Krainie III utrzymały się na glebach uboższych, głównie bielicowych i rdzawych, ponad połowę siedlisk leśnych zajmuje bór świeży. Głównym gatunkiem lasotwórczym, występującym na każdym niemal siedlisku, jest sosna zwyczajna. Powierzchniowy udział drzewostanów z przewagą sosny jest bardzo duży i wynosi ponad 89 proc.

 

Głównym gatunkiem lasotwórczym, występującym na każdym niemal siedlisku, jest sosna zwyczajna. Powierzchniowy udział drzewostanów z przewagą sosny jest bardzo duży i wynosi ponad 89 proc. Na ubogich siedliskach sosna tworzy lite drzewostany, natomiast na siedliskach żyźniejszych występuje w zmieszaniu z dębem, brzozą oraz świerkiem. Na siedliskach żyznych (las świeży) spotykana jest jako gatunek domieszkowy w drzewostanach dębowych, rzadziej bukowych. Na ubogich siedliskach wilgotnych i bagiennych może tworzyć lite drzewostany lub z domieszką brzozy, natomiast na nieco żyźniejszych może występować w zmieszaniu z brzozą, świerkiem i olszą.

 

Świerk w Krainie Wielkopolsko-Pomorskiej występuje poza granicami naturalnego zasięgu i nie ma dużego znaczenia lasotwórczego.

 

Drzewostany bukowe osiągają bardzo wysoką zasobność w Krainie III, jednak zajmują niewielkie powierzchnie. Buk znajduje się tutaj w ramach swego rozproszonego zasięgu i nie ma większego znaczenia lasotwórczego. Występuje na żyznych siedliskach lasu świeżego, gdzie może tworzyć lite drzewostany lub z domieszką dębu.

 

Większe znaczenie wśród gatunków liściastych ma dąb szypułkowy. Drzewostany dębowe z udziałem graba spotykane są na żyznym siedlisku lasu świeżego. W lesie łęgowym dąb tworzy drzewostany z udziałem lipy, jesionu i wiązu, a na siedlisku lasu wilgotnego z udziałem brzozy i olszy. Natomiast dąb bezszypułkowy występuje jako domieszka w drzewostanach sosnowych na siedliskach nieco uboższych i mniej wilgotnych.
 

Olsza czarna występuje na żyznych siedliskach bagiennych i wilgotnych. Lite drzewostany tworzy na siedlisku olsu, natomiast na siedlisku olsu jesionowego towarzyszy jej jesion wyniosły.

 

Najpospolitszym gatunkiem domieszkowym jest brzoza brodawkowata spotykana w drzewostanach niemal na każdym siedlisku, lecz z rozmaitym udziałem. Na siedliskach wilgotnych może występować jednocześnie z brzozą omszoną. Brzoza występuje najliczniej w drzewostanach sosnowych na wilgotnych siedliskach borowych. 


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Wyniki konkursu "Las budzi się do życia"

Wyniki konkursu "Las budzi się do życia"

W dniu 21.05.2025 r. odbyło się posiedzenie komisji konkursowej w sprawie rozstrzygnięcia konkursu ekologicznego ,,Las budzi się do życia” dla przedszkoli  i szkół podstawowych z terenu województwa kujawsko – pomorskiego.

 

Komisja w składzie :

  1.  Aleksandra Hinc – przewodniczący
  2.  Małgorzata Dulska – członek
  3.  Mateusz Kowalski – członek
  4.  Klaudia Sejdowska - członek

dokonała oceny nadesłanych prac pod kątem zgodności z przyjętym regulaminem, oryginalności i pomysłowości interpretacji tematu, walorów edukacyjnych i promocyjnych oraz zaangażowaniu w wykonanie pracy.

 

Grupa wiekowa: Przedszkola

 

I miejsce:

Wojciech Czechman, Przedszkole Niepubliczne ,,Chatka Puchatka” we Włocławku, opiekun: Joanna Malinowska

 

II miejsce:

Marcel Stawiński, Przedszkole Publiczne Nr 6 ,,Planeta Radości” we Włocławku, opiekun: Paulina Kamińska

 

III miejsce:

Jagoda Pietrzak, Przedszkole Niepubliczne BIM-BAM-BINO w Aleksandrowie Kujawskim, opiekun: Dominika Sikorska

 

Wyróżnienie:

  1.  Kacper Kuczyński, Szkoła Podstawowa im. Obrońców Ziemi Kujawskiej w Boniewie, opiekun: Joanna Kuczyńska
  2.  Maja Zawadzka, Przedszkole Publiczne Nr 6 ,, Planeta Radości” we Włocławku, opiekun: Paulina Kamińska

 

Nagrodzeni za udział:

  1. Vanessa Michalska, Szkoła Podstawowa im. Obrońców Ziemi Kujawskiej  w Boniewie, opiekun: Kinga Michalska
  2.  Kacper Marciniak, Przedszkole Publiczne Nr 6  im. ,,Planeta Radości”  we Włocławku, opiekun: Anna Sadowska

 

Grupa wiekowa: klasy 1-3

 

I miejsce:

Hanna Krajewska, Szkoła Podstawowa Nr 11 we Włocławku, opiekun: Jolanta Kapuścińska

 

II miejsce:

Liliana Nowok, Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi w Kruszynie, opiekun: Natalia Chyba

 

III miejsce:

Dorian Jarzębiński, Szkoła Podstawowa Nr 23 im. S. Wyszyńskiego we Włocławku, opiekun: Małgorzata Jarzębińska

 

Wyróżnienie:

  1.  Michalina Jastrzębska, Publiczna Szkoła Podstawowa im. Ks. Jana Długosza we Włocławku, opiekun: Joanna Jastrzębska
  2.  Zuzanna Jagielska, Szkoła Podstawowa nr 2 im. Władysława Broniewskiego w Lipnie, opiekun: Paulina Jagielska

 

 

Nagrodzeni za udział:

  1. Natalia Bewicz, Szkoła Publiczna Nr 7 we Włocławku, opiekun: Marta Bewicz
  2.  Jan Pawiński, Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi im. Polskich Noblistów w Kruszynie, opiekun: Helena Cichocka

 

 

 

Grupa wiekowa: klasy 4-8

 

I miejsce:

Gabriela Małachowska, Zespół Szkół Katolickich im. Ks. Jana Długosza we Włocławku, opiekun: Bożena Sobierajska

 

II miejsce:

Hubert Górawski, Szkoła Podstawowa Nr 22 im. J. Korczaka we Włocławku, opiekun: Katarzyna Górawska

 

III miejsce:

Olga Bąbińska, Zespół Szkół Katolickich im. Ks. Jana Długosza we Włocławku, opiekun: Bożena Sobierajska

 

Wyróżnienie:

  1.  Barbara Wasilewska, Szkoła Podstawowa Nr 22 im. J. Korczaka we Włocławku, opiekun: Katarzyna Górawska
  2.  Karolina Woźniak, Szkoła Podstawowa Nr 22 im. J. Korczaka we Włocławku, opiekun: Katarzyna Górawska

 

Nagrodzeni za udział:

  1.  Antonina Stasiak, Szkoła Podstawowa Nr 22 im. J. Korczaka we Włocławku, opiekun: Katarzyna Górawska
  2.  Lena Bąbińska, Zespół Szkół Katolickich im. Ks. Jana Długosza we Włocławku, opiekun: Bożena Sobierajska

 

 

Wręczenie nagród i wyróżnień laureatom nastąpi poprzez odbiór osobisty przez nagrodzonego wraz z opiekunem prawnym, bądź nauczycielem w dniu 12 czerwca, w godz. 12.00- 14.30  w sekretariacie Nadleśnictwa Włocławek  ul. Ziębia 13, 87-800 Włocławek. Nadleśnictwo Włocławek dopuszcza możliwość, odbioru nagrodę przez osobę upoważnioną przez opiekuna prawnego lub nauczyciela, po przedstawieniu pisemnej zgody.

 

Gratulujemy zwycięzcom i dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział.