Asset Publisher
Lasy Nadleśnictwa Włocławek
Malowniczo położone lasy w części Kotliny Płockiej stanowią przyrodniczą wizytówkę środkowej Polski. Gospodaruje na tym terenie Nadleśnictwo Włocławek, którego powierzchnia leśna wynosi 23 376 ha.
Obszar Nadleśnictwa Włocławek charakteryzuje się wysoką lesistością dochodzącą do 38%. Dominującym typem siedliskowym lasu na jego terenie są siedliska borowe (78%), przede wszystkim bór świeży i bór mieszany świeży.
Dominującym gatunkiem jest sosna pospolita występująca na 86 % powierzchni leśnej nadleśnictwa. Pozostałe gatunki drzewostanu to, m.in.: dąb szypułkowy i bezszypułkowy, brzoza brodawkowata, olsza czarna a także modrzew europejski, świerk pospolity, buk, jesion, grab, olsza szara, osika i lipa. Średni wiek drzewostanu wynosi 62 lata.
Położenie pod względem administracyjnym
Według podziału administracyjnego lasy nadleśnictwa znajdują się w całości na terenie województwa kujawsko-pomorskiego, w powiatach: Włocławek, miasto Włocławek, Radziejów, Lipno i Aleksandrów Kujawski.
Położenie pod względem przyrodniczo-leśnym
Według obowiązującej regionalizacji przyrodniczo leśnej Nadleśnictwo Włocławek położone jest w Krainie III -Wielkopolsko-Pomorskiej.
Przeważająca cześć lasów nadleśnictwa położona jest w Mezoregionie Kotliny Toruńsko-Płockiej, kompleksy leśne leśnictwa Osięciny w obrębie Włocławek oraz uroczyska Grodno, Kurowo, Boża Wola, Więsławice, Kanibród w obrębie Czarne w Mezoregionie Pojezierza Wielkopolskiego, a tylko niewielka część leśnictwa Szpetal w obrębie Włocławek w Mezoregionie Wysoczyzny Dobrzyńsko- Chełmińskiej.
Położenie pod względem geobotanicznym
Według podziału Polski na krainy geobotaniczne obszar nadleśnictwa położony jest w Dziale Bałtyckim, Poddziale - Wielkich Dolin, Krainie Wielkopolsko -Kujawskiej, Okręgu Kujawskim.
Położenie geograficzne
Przeważająca część obszarów leśnych (kompleksy główne obrębów łączą się) położona jest w Mezoregionie Kotliny Płockiej; część leśnictwa Osięciny oraz leśnictwo Kurowo w Mezoregionie Pojezierza Kujawskiego, a część leśnictwa Szpetal w Mezoregionie Pojezierza Dobrzyńskiego; tylko niewielkie fragmenty w obrębie Włocławek położone są w Mezoregionie Równiny Inowrocławskiej i Mezoregionie Kotliny Toruńskiej.
Rzeźba terenu
Rzeźba terenu wg poszczególnych mezoregionów fizyczno-geograficznych przedstawia się następująco:
-
Na Pojezierzu Dobrzyńskim, na którego obszarze znajduje się niewielka część obrębu Włocławek dominują niewielkie pagórki porozdzielane rynnowatymi obniżeniami lub obniżeniami wytopiskowym.
-
Kotlina Płocka to rozszerzenie pradoliny Wisły z formami rzeźby terenu związanymi z działalnością wód rzecznych i kształtującymi się w późnym plejstocenie formami eolicznymi( podstawowe formy rzeźby terenu to sfalowane równiny tarasów rzecznych miejscami zwydmione). Największe skupienie wydm parabolicznych występuje w obrębie Jedwabna na wschód od Jeziora Wikaryjskiego do wysokości Jeziora Rakutowskiego. Wysokość poszczególnych wydm wynosi przeciętnie 10-20 m, niejednokrotnie do 30 m. Wydmy paraboliczne łącząc się tworzą niejednokrotnie wał długości do kilku kilometrów. Rzeźbę terenu urozmaicają tu liczne rynny jeziorne.
-
Pojezierze Kujawskie stanowi wysoczyznę morenową, której wysokość waha się od 100 do 129 m mającą charakter równin morenowych płaskich, miejscami sfalowaną (w leśnictwie Szpetal w obrębie Włocławek i w leśnictwie Kurowo w obrębie Czarne).
Warunki glebowe
Podstawowymi utworami geologiczno-glebowymi są piaski i żwiry akumulacji rzecznej z fragmentami piasków eolicznych występujące głównie w pradolinie Wisły oraz piaski lodowcowe i gliny zwałowe występujące na wysoczyznach morenowych.
W kompleksach leśnych nadleśnictwa dominuje zdecydowanie typ gleb rdzawych wytworzone z piasków rzecznych. Z wydmami związane są gleby bielicowe. Wśród obszarów piaszczystych występują też gleby bagienne i pobagienne. Na wysoczyznach morenowych zdecydowanie dominują typy gleb brunatnych i gleb płowych.
Klimat
Charakterystyka klimatu Subregionu Kujawskiego według Narodowego Atlasu Polski (Polska Akademia Nauk. Instytut Geografii Zakład Narodowy im. Ossolińskich, Wrocław. Warszawa. Kraków. Gdańsk.1973-1978) oraz Atlasu środowiska geograficznego Polski (Polska Akademia Nauk. Instytut Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania. Warszawa 1994 ) przedstawia się następująco:
przeciętna ilość opadów rocznie - 508 mm
średnia roczna temperatura powietrza - +8,4 0C
średnia temperatura stycznia - -0,7 0C
średnia temperatura lipca - +18,9 0C
średnia ilość dni w roku z pokrywą śnieżną - ca 70
udział wiatrów silnych i bardzo silnych - 1- 2 %
średnie daty ostatnich przymrozków wiosennych - 26 kwietnia - 5 maj
średnie daty przymrozków jesiennych - 6 wrzesień - 15 październik
Charakterystyczną cechą klimatu omawianego obszaru są najniższe opady atmosferyczne w Polsce, nie przekraczające często 500 mm rocznie. Ta cecha klimatu ma niewątpliwie negatywny wpływ na efekty prac odnowieniowych. Obszar działania nadleśnictwa leży poza zasięgiem występowania buka i świerka wymagających dużej wilgotności gleby i powietrza.
Wody
Zdecydowanie przeważająca część zasięgu działania nadleśnictwa położona jest w dorzeczu Wisły, która poniżej stopnia wodnego ma charakter nie uregulowany;natomiast sam zbiornik włocławski ma charakter zbiornika przepływowego.
Największym lewobrzeżnym dopływem Wisły jest Zgłowiączka odwadniająca Wysoczyznę Kujawską (jej prawobrzeżnymi dopływami są: Chodeczka inaczej Lubieniec,Lubieńka i Bachorza), następnie Struga Ośla, Zuzanka, która z innym prawobrzeżnym dopływem Wisły - Rudą włączone zostały w system Kanału Głównego uchodzącego do zalewu poniżej zapory.
Dorzecze rzeki Odry (w zlewni rzeki Noteć) to tylko niewielki zachodni fragment zasięgu działania nadleśnictwa (część kompleksów leśnych leśnictwa Osięciny w obrębie Włocławek) poprzez Kanał Bachorze i Kanał Pieranie łączy Noteć ze Zgłowiączką. Należy podkreślić, że dział wodny między Wisłą i Odrą nie jest dokładnie określony.
Ważną rolę szczególnie w obrębach Czarne i Jedwabna spełniają jeziora rozmieszczone przede wszystkim w dwóch równoleżnikowych rynnach odpływowych: pierwsza zjeziorami Rybnica, Radyszyńskie, Telążna, Chrapka, Mielec, Jazy i Wierzchoń oraz druga z jeziorami: Wikaryjskim,Wójtowskimi, Lubiechowskim, Krzewent. Goreńskim i Skrzyneckim. Jezioro Grodno wypełnia dno wytopiska polodowcowego.
Jedynym zbiornikiem wodnym na terenie obrębu Włocławek jest jezioro Łuba.
Wszystkie jeziora podwyższają walory krajobrazowe obszarów leśnych nadleśnictwa.
Na omawianym obszarze znajduje się jeden z zasobniejszych Głównych Zbiorników Wód Podziemnych - Pradolina Wisły (nr 220) zaliczony do obszarów najwyższej ochrony.
Asset Publisher
Rozstrzygnięcie konkursu "Zagrożenia Lasu"
Rozstrzygnięcie konkursu "Zagrożenia Lasu"
WYNIKI KONKURSU
W dniu 23.05.2024 r. odbyło się posiedzenie komisji konkursowej w sprawie rozstrzygnięcia konkursu „Zagrożenia Lasu” dla przedszkoli i szkół podstawowych z terenu województwa kujawsko – pomorskiego.
Komisja w składzie:
1. Malwina Wesołowska – przewodniczący
2. Anna Gidaszewska – członek
3. Klaudia Sejdowska – członek
4. Wojciech Zasada – członek
dokonała oceny nadesłanych prac pod kątem zgodności z przyjętym regulaminem, oryginalności
i pomysłowości interpretacji tematu, walorów edukacyjnych i promocyjnych oraz zaangażowaniu
w wykonanie pracy.
W zorganizowanym przez Nadleśnictwo Włocławek konkursie wzięło udział 72 uczestników
z terenu województwa kujawsko – pomorskiego.
Nagrodzeni zostali:
Grupa wiekowa: Przedszkola
I miejsce:
Klara Pawłowska, Oddział Przedszkolny w Szkole Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi im. Janusza Korczaka w Smólniku, opiekun: Sybilla Jaroszewska
II miejsce:
Aleksandra Kobielska, Niepubliczne Przedszkole ,,Mali Odkrywcy” w Osięcinach, opiekun: Dorota Wódecka
III miejsce:
Marcel Stankiewicz, Przedszkole Publiczne nr 17 im. ,,Krainy Fantazji” we Włocławku, opiekun: Jolanta Lińczak
Wyróżnienie:
- Julia Stachera, Niepubliczne Przedszkole ,,Mali Odkrywcy” w Osięcinach, opiekun: Dorota Wódecka
- Oliwia Szarzankiewicz, Przedszkole Publiczne nr 17 im. ,,Krainy Fantazji”
we Włocławku, opiekun: Małgorzata Kłosowska
Nagrodzeni za udział:
- Szymon Kosiński, Oddział Przedszkolny w Szkole Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi im. Janusza Korczaka w Smólniku, opiekun: Agnieszka Wiśniewska
- Oliwia Mrówczyska, Niepubliczne Przedszkole ,,Mali Odkrywcy” w Osięcinach, opiekun: Dorota Wódecka
Grupa wiekowa: klasy 1 – 3
I miejsce:
Lena Walczak, Szkoła Podstawowa im. Tadeusza Kościuszki w Chodczu, opiekun Kamila Szałańska
II miejsce:
Julia Nelsen, Szkoła Podstawowa im. Tadeusza Kościuszki w Chodczu, opiekun: Beata Gonera
III miejsce:
Dorian Jarzębiński, Szkoła Podstawowa nr 23 im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego we Włocławku, opiekun: Dagmara Pszczółkowska
Wyróżnienie:
- Witold Grzelak, Szkoła Podstawowa im. Kazimierza Wielkiego w Kowalu, opiekun: Monika Rudzińska
- Karol Józef Dymkowski, Szkoła Podstawowa nr 19 we Włocławku, opiekun: Agnieszka Kranc
Nagrodzeni za udział:
- Oliwia Balińska, Szkoła Podstawowa im. Kazimierza Wielkiego w Kowalu, opiekun: Anna Mularska
- Natalia Pawłowska, Szkoła Podstawowa Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich im. bł. Jana Pawła II w Modzerowie, opiekun: Monika Murawska
Grupa wiekowa: klasy 4-8
I miejsce:
Aleksandra Dwórznik, Szkoła Podstawowa nr 22 im. Janusza Korczaka we Włocławku, opiekun: Katarzyna Górawska
II miejsce:
Jakub Nelsen, Szkoła Podstawowa im. Tadeusza Kościuszki w Chodczu, opiekun: Joanna Kulińska
III miejsce:
Hanna Chaberska, Szkoła Podstawowa nr 22 im. Janusza Korczaka we Włocławku, opiekun: Katarzyna Górawska
Wyróżnienie:
- Tobiasz Michalak, Zespół Placówek Oświatowych w Lubieniu Kujawskim, opiekun: Iwona Banasiak
- Oliwia Urbaniak, Szkoła Podstawowa im. Tadeusza Kościuszki w Chodczu, opiekun: Karolina Janicka
Nagrodzeni za udział:
- Zofia Straszewska, Szkoła Podstawowa nr 22 im. Janusza Korczaka
we Włocławku, opiekun: Katarzyna Górawska - Zuzanna Zielińska, Szkoła Podstawowa nr 12 im. Władysława Broniewskiego
we Włocławku, opiekun: Joanna Balcerak
Wręczenie nagród i wyróżnień laureatom nastąpi poprzez odbiór osobisty przez nagrodzonego wraz z opiekunem prawnym bądź nauczycielem w dniach 18 czerwca, w godzinach 12.30 – 14.30
w Ośrodku Edukacji Ekologicznej przy Nadleśnictwie Włocławek ul. Ziębia 13, 87 - 800 Włocławek. Nadleśnictwo Włocławek dopuszcza możliwość, odbioru nagrody poprzez osobę upoważnioną przez opiekuna prawnego lub nauczyciela, po przedstawieniu pisemnej zgody. Nagrody nieodebrane przez laureatów zostaną wysłane za pośrednictwem poczty lub dostarczone przez pracownika Nadleśnictwa Włocławek do Placówki Oświatowej nagrodzonego.
Gratulujemy zwycięzcom i dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział.