Wydawca treści Wydawca treści

Bieganie

Bieganie to dziś, obok jazdy na rowerze, najpopularniejszy sport uprawiany przez Polaków.

W ostatnim sondażu firmy ARC Rynek i Opinia regularne bieganie zadeklarowało 21 proc. badanych. Do tej formy aktywnego spędzania wolnego czasu przekonuje się coraz więcej osób, co widać szczególnie na ulicach dużych miast. Warto jednak, by biegacze dobiegli także do lasów.

Dlaczego, ulegając modzie na zdrowy styl życia, wybieramy akurat bieganie? Jest to z pewnością najbardziej demokratyczna dyscyplina sportu. Uprawiać ją może każdy, niezależnie od wieku. W październiku ubiegłego roku maraton w Toronto ukończył stulatek, Brytyjczyk Fauja Singh. Zmarły trzy lata temu Polak Henryk Braun biegał do 96 roku życia. Także stan zdrowia nie zawsze jest przeszkodą. W imprezach w całej Polsce na starcie stawia się przynajmniej kilkudziesięciu zawodników poruszających się o kulach. Standardem jest udział w większych biegach zawodników poruszających  się na wózkach.

Bieganie to też z pewnością jeden z najtańszych sportów, do którego uprawiania w ostateczności wystarczą buty za kilkadziesiąt złotych

Bieganie to też z pewnością jeden z najtańszych sportów, do którego uprawiania w ostateczności wystarczą buty za kilkadziesiąt złotych. A przy tym jeden z najbardziej efektywnych dla chcących zrzucić wagę. Godzinny bieg pozwala spalić tysiąc kalorii. Dla porównania, jeżdżąc tak samo długo na rowerze spalimy 300-600 kalorii, pływając - 400 kalorii, a uprawiając aerobic – około 550 kalorii. Do tego biegać możemy o każdej porze roku (przy odpowiednim zabezpieczeniu, biegaczom niestraszne są nawet kilkunastostopniowe mrozy) i wszędzie. Choć najlepiej, rzecz jasna, po lesie.

Zielona bieżnia

Dlaczego właśnie tam? Powód jest oczywisty. O ile przyjemniej biega się tam, gdzie unosi zapach drzew, zamiast smrodu spalin. Gdzie słychać szum liści i śpiew ptaków, a nie wielkomiejski zgiełk. Gdzie wiatr nie wieje nam w twarz, tylko delikatnie orzeźwia, a słońce, zamiast świecić w oczy, delikatnie sączy się rozproszone przez liście.

fot. Val Thoermer/Shutterstock.com

Bieganie po lesie jest nie tylko przyjemniejsze, ale też zdrowsze. – Powietrze w lesie jest kilkadziesiąt razy czystsze niż w miastach, a olejki eteryczne wydzielane przez drzewa mają działanie bakteriobójcze i grzybobójcze. W dodatku żywa zieleń i panująca w lesie cisza działają na człowieka uspokajająco – tłumaczy Anna Malinowska, rzeczniczka Lasów Państwowych.

Wpływ na nasze zdrowie ma też to, po czym biegamy. Pod tym względem leśne ścieżki mają zdecydowaną przewagę nad asfaltem i płytami chodnikowymi. Są miękkie i amortyzują wstrząsy podczas stawiania kroków. Ma to zbawienny wpływ przede wszystkim na nasze kolana i kręgosłup.

Od czego zacząć przygodę z bieganiem? Od zakupu odpowiednich butów

Od czego zacząć naszą przygodę? Od zakupu odpowiednich butów. Używanie przypadkowego obuwia, nawet sportowego, nie ma sensu, bo z pewnością zniechęci do biegania. Buty dla biegaczy mają odpowiednio wyprofilowaną podeszwę, żeby ułatwić przetaczanie stopy, i – przynajmniej te klasyczne, treningowe - amortyzację, żeby niwelować wstrząsy.

Przed wyborem obuwia powinniśmy sprawdzić, jak stawiamy stopę podczas robienia kroku. Najlepiej w tym celu obejrzeć podeszwę butów noszonych jakiś czas noszonych na co dzień. Jeśli jest bardziej starta od strony wewnętrznej - musimy szukać butów dla pronatorów, jeśli od zewnętrznej – dla supinatorów, a jeśli jest starta w miarę równomiernie – mamy stopę neutralną. Możemy to też sprawdzić stawiając mokrą stopę na kartce papieru. Dzięki odpowiedniemu dobraniu butów nasz krok będzie stabilniejszy, a mięśnie i ścięgna równomiernie obciążone, a więc mniej podatne na kontuzje.

Kolejna rzecz, jaka powinniśmy wziąć pod uwagę, to podłoże, po którym będziemy biegać. W większości przypadków najlepsze będą buty uniwersalne, doskonale nadające się do biegania i w mieście, i po leśnych ścieżkach. Producenci oferują też buty trailowe, czyli do biegania w trudnym terenie. Te świetnie sprawdzą się na ścieżkach leśnych, a nawet poza nimi, jednak już bieganie na asfalcie będą mniej komfortowe. Mają mocno profilowaną podeszwę, często są cięższe, bardziej zabudowane i mniej przewiewne.

Coraz większą popularność zdobywają buty do biegania naturalnego. Są prawie zupełnie pozbawione amortyzacji, mają głęboko nacinaną podeszwę i miękką cholewkę, co umożliwia wyginanie ich w każdą stronę. Bieganie w takich butach przypomina bieganie boso. Polecane są osobom, które mają już za sobą kilkusetkilometrowy trening i zdążyły wzmocnić mięśnie nóg.

Inspektor gadżet

Buty to w zasadzie jedyny zakup niezbędny, by wyruszyć na trasę. Zacząć bieganie możemy w zwykłej bawełnianej koszulce, choć oczywiście bardziej komfortowo będziemy się czuć w tzw. koszulce technologicznej. Jest wykonana ze sztucznej tkaniny, która jest przewiewna, nie wchłania potu, nie przykleja się do ciała i nie obciera.

fot. Dudarev Mikhail/Shutterstock.com

W specjalistycznych sklepach dla biegaczy możemy kupić dowolny element ubioru. Wczesną wiosną przydatna może się okazać chroniąca przed wiatrem i zimnem bluza, długie spodnie, cienka czapka i rękawiczki. Producenci odzieży oferują  stroje na każdą pogodę, nawet kilkunastostopniowy mróz. Z ubiorem nie należy jednak przesadzać. Powinniśmy ubierać się tak, by przed rozpoczęciem biegu było nam odrobinę za zimno. Po krótkim wysiłku i tak za chwilę będzie nam zbyt ciepło. Gruby ubiór, wbrew temu co można zobaczyć w niektórych filmach, nie pomaga w szybszym zrzuceniu wagi podczas treningu.
Różnorodność i ilość sprzętu dla biegaczy jest już tak duża, że powstają sklepy przeznaczone wyłącznie dla uprawiających ten sport. Wśród mniej lub bardziej przydatnych gadżetów znajdziemy m.in. okulary (dobrze trzymające się głowy, zwykle w wymiennymi szkłami na różną pogodę lub porę dnia), pasy z bidonami (przydatne, kiedy biegamy w upale lub więcej niż 10 km) czy pulsometry. Te ostatnie to urządzenia, najczęściej w formie zegarków, z wbudowanym odbiornikiem GPS i monitorem tętna, współpracujące z domowymi komputerami. Profesjonalistom pozwalają mierzyć wszystkie parametry biegu (czas, trasa, dystans, prędkość, tempo, wysokość nad poziomem morza itp., szacunkową liczbę spalonych kalorii) i kondycję organizmu (tętno) i odpowiednio planować trening. Dla amatorów są świetnym motywatorem. Pozwalają śledzić postępy, bić kolejne rekordy i chwalić się nimi w serwisach społecznościowych. Zakup pulsometru to wydatek od kilkuset do ponad tysiąca złotych, jednak posiadając smartfona możemy zastąpić pulsometr jedną z wielu darmowych aplikacji, dających podobne możliwości.

Do biegu

W polskich lasach miejsc, w których można biegać są tysiące. Najlepiej nadają się do tego ścieżki dydaktyczne i szlaki turystyczne. Samych ścieżek dydaktycznych, czyli szklaków poprowadzonych wzdłuż najciekawszych obiektów przyrodniczych czy miejsc historycznych, oznakowanych tablicami informacyjnymi, jest w lasach blisko 500. Oprócz tego leśnicy wyznaczyli ponad 22 tys. km pieszych szlaków. To dystans odpowiadający ponad 520 maratonom.

W polskich lasach miejsc, w których można biegać są tysiące. Najlepiej nadają się do tego ścieżki dydaktyczne i szlaki turystyczne

W lasach powstają też pierwsze trasy przeznaczone specjalnie dla biegaczy. Na przykład, leśnicy z Kalisza Pomorskiego wytyczyli w Cybowie ścieżkę z oznaczeniami pokonanego dystansu co 100 metrów. Zaczyna się ona i kończy na obrzeżach miejscowego stadionu i liczy 2600 metrów.

Tras do biegania jest w lasach tyle, że z większości miejsc w Polsce dojedziemy do nich samochodem w pół godziny. Zwykle w pobliżu znajdziemy leśny parking oraz miejsca biwakowe lub wiaty turystyczne, gdzie można odpocząć. Najbliższą ścieżkę czy szlak najłatwiej znajdziemy w Leśnym Przewodniku Turystycznym Czaswlas.pl (więcej o nim na str. XX). Wszelkich informacji udzielą także pracownicy nadleśnictw, do których telefony możemy znaleźć na stronach internetowych regionalnych dyrekcji Lasów Państwowych.

Inną formą promocji biegania po lasach jest udział leśników w organizowaniu zawodów. Takich imprez jest w kraju kilkadziesiąt: od lokalnych biegów na krótkich, kilkukilometrowych dystansach do maratonów, ściągających nawet zawodników z zagranicy.

Na start

Podczas pierwszych treningów powinniśmy pamiętać, że to jeszcze nie wyścig. Szybki, ale krótki bieg nic nam nie da. Prędzej nabawimy się kontuzji i zniechęcimy do biegania, niż poprawimy kondycję czy zrzucimy wagę (organizm zaczyna spalać tłuszcz najwcześniej po 30 minutach biegu). Lepiej zacząć od kilkuminutowego marszu, przejść do marszobiegu, a dopiero później do – wciąż bardzo wolnego – biegu. Po kilku takich treningach większość z nas będzie w stanie biegać przez około pół godziny bez zatrzymywania się. Parę tygodni później można spróbować swoich sił w pierwszych zawodach. Nie bójmy się porażki. Najlepsi biegacze dobiegają wprawdzie do mety biegu na 5 km w około 15 minut, jednak limit na ukończenie takich zawodów to zwykle 60 minut. W godzinę te 5 km można pokonać spacerem.
Start w zawodach świetnie motywuje do dalszego biegania: osiągania coraz lepszych czasów i przemierzania coraz dłuższych dystansów. Jak to robić – powiedzą nam poradniki, które bez problemu znajdziemy w Internecie czy księgarniach. Warto do nich zajrzeć, by nasze bieganie stało się stylem życia a nie tylko chwilową mogą. Nestor biegaczy Henryk Braun, powtarzał „kto biega całe życie, ten się czuje znakomicie". 8 milionów Polaków już mu uwierzyło.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Rozstrzygnięcie konkursu "Zwierzęta Naszych Lasów"

Rozstrzygnięcie konkursu "Zwierzęta Naszych Lasów"

 

 

 

Protokół z rozstrzygnięcia konkursu „Zwierzęta Naszych Lasów”
dla przedszkoli i szkół podstawowych z terenu
województwa kujawsko – pomorskiego

 

W dniu 10.05.2023 r. odbyło się posiedzenie komisji konkursowej w sprawie rozstrzygnięcia konkursu „Zwierzęta Naszych Lasów” dla przedszkoli i szkół podstawowych z terenu województwa kujawsko – pomorskiego.

Komisja w składzie:

  1.  Malwina Lewandowska– przewodniczący
  2.  Anna Gidaszewska – członek
  3.  Weronika Żelazek – członek
  4.  Klaudia Sejdowska- członek

 

dokonała oceny nadesłanych prac pod  kątem zgodności z przyjętym regulaminem, oryginalności i pomysłowości interpretacji tematu, walorów edukacyjnych
i promocyjnych oraz zaangażowaniu w wykonanie pracy.

Komisja konkursowa odrzuciła jedną pracę konkursowa w związku z brakiem Oświadczenia o wyrażeniu zgody na przetwarzanie danych osobowych, która była wymagana zgodnie z Regulaminem Konkursu Ekologicznego ,,Zwierzęta Naszych Lasów”.

 

Grupa wiekowa: Przedszkola

I miejsce:

Barbara Sobocińska

Przedszkole ,,Mali Odkrywcy” w Osięcinach, opiekun: Justyna Marciniak; 

 

II miejsce:

Alicja Zasada

Przedszkole Miejskie w Kowalu, opiekun: Maja Sylwerska;

 

III miejsce:

Mateusz Ziemiński

Przedszkole ,,Mali Odkrywcy” w Osięcinach, opiekun: Justyna Marciniak; 

Wyróżnienie:

  1.  Agata Stypczyńska, Przedszkole ,,Mali Odkrywcy” w Osięcinach, opiekun: Justyna Marciniak;
  2.  Milena Styk, Przedszkole ,,Mali Odkrywcy” w Osięcinach, opiekun: Justyna Marciniak; 

 

Nagrodzeni za udział:

  1.  Pola Rosińska, Przedszkole ,,Mali Odkrywcy” w Osięcinach, opiekun: Justyna Marciniak; 
  2.  Karolina Fechner; Katolickie Publiczne Przedszkole ,,Pod Aniołem Stróżem”
    we Włocławku, opiekun: Marta Antczak;

 

Grupa wiekowa: klasy 1 – 3

I miejsce:

Mikołaj Lewandowski

Szkoła Podstawowa im. Kazimierza Wielkiego w Kowalu, opiekun: Monika Rudzińska;

 

II miejsce:

Izabela Wachulak

Szkoła Podstawowa im. Tadeusza Kościuszki w Chodczu;

 

III miejsce:

Oskar Waśkiewicz

Zespół Szkolno – Przedszkolny im. mjr Henryka Sucharskiego, opiekun: Małgorzata Mentlewicz;

 

Wyróżnienie:

  1.  Nikodem Grzywacz, Szkoła Podstawowa im. Kazimierza Wielkiego w Kowalu, opiekun: Anna Mularska;
  2.  Bartosz Tuszyński, Szkoła Podstawowa nr 2 im. Władysława Broniewskiego
    w Lipnie, opiekun: Wanda Okonkowska;

 

Nagrodzeni za udział:

  1.  Maja Witkowska, Szkoła Podstawowa im. F. Żwirki i S. Wigury
    w Maliszewie, opiekun: Wioletta Lewandowska;
  2.  Zuzanna Woźnica, Szkoła Podstawowa im. Kazimierza Wielkiego w Kowalu, opiekun: Monika Albrudzińska;

 

Grupa wiekowa: klasy 4-8

I miejsce:

Julia Gonstal

Prywatna Szkoła Podstawowa Zespołu Edukacji ,,Wiedza” we Włocławku,
opiekun: Agata Sałacińska;

 

 

 

II miejsce:

Adrianna Piórowska

Szkoła Podstawowa im. F. Żwirki i S. Wigury w Maliszewie, opiekun: Wioletta Lewandowska;

 

III miejsce:

Hanna Chaberska

Szkoła Podstawowa nr 22 im. Janusza Korczaka we Włocławku, opiekun: Katarzyna Górawska;

 

Wyróżnienie:

  1.  Zofia Kwiatkowska, Szkoła Podstawowa nr 5 z Oddziałami Integracyjnymi
    im. Szarych Szeregów we Włocławku, opiekun: Anna Drzewiecka – Olszewska;
  2.  Patrycja Wesołowska, Szkoła Podstawowa nr 22 im. Janusza Korczaka
    we Włocławku, opiekun: Katarzyna Górawska;

 

Nagrodzeni za udział:

  1.  Liliana Galewska, Szkoła Podstawowa nr 5 z Oddziałami Integracyjnymi
    im. Szarych Szeregów we Włocławku, opiekun: Anna Drzewiecka – Olszewska;
  2.  Bartosz Frej, Szkoła Podstawowa im. F. Żwirki i S. Wigury w Maliszewie, opiekun: Wioletta Lewandowska;

 

 

 

Pozostali uczestnicy konkursu „Zwierzęta Naszych Lasów”

Grupa wiekowa: Przedszkola

  1.  Wiktor Baranowski, Oddziały Przedszkolne w Szkole Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi im. Janusza Korczaka w Smólniku, opiekun: Agnieszka Wiśniewska;
  2.  Adam Laskowski, Oddziały Przedszkolne w Szkole Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi im. Janusza Korczaka w Smólniku, opiekun: Sybilla Jaroszewska;
  3.  Jan Wasilewski, Oddziały Przedszkolne w Szkole Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi im. Janusza Korczaka w Smólniku, opiekun: Anna Sejdowska
  4.  Julia Policka, Przedszkole ,,Mali Odkrywcy” w Osięcinach, opiekun: Justyna Marciniak;
  5.  Franciszek Chaberski, Przedszkole ,,Mali Odkrywcy” w Osięcinach, opiekun: Justyna Marciniak; 
  6.  Kacper Palicki, Przedszkole ,,Mali Odkrywcy” w Osięcinach, opiekun: Dorota Wódecka;
  7.  Patryk Domański, Przedszkole ,,Mali Odkrywcy” w Osięcinach, opiekun: Dorota Wódecka;
  8.  Igor Matusiak, Przedszkole ,,Mali Odkrywcy” w Osięcinach, opiekun: Dorota Wódecka;
  9.  Miłosz Ceglarek, Przedszkole ,,Mali Odkrywcy” w Osięcinach, opiekun: Dorota Wódecka;
  10.  Albert Marszewski, Przedszkole ,,Mali Odkrywcy” w Osięcinach, opiekun: Dorota Wódecka;
  11.  Oliwia Mrówczyńska, Przedszkole ,,Mali Odkrywcy” w Osięcinach, opiekun: Dorota Wódecka;
  12.  Franciszek Szałek, Przedszkole ,,Mali Odkrywcy” w Osięcinach, opiekun: Dorota Wódecka;
  13.  Julia Stachera, Przedszkole ,,Mali Odkrywcy” w Osięcinach, opiekun: Dorota Wódecka;
  14.  Emilia Łodygowska, Przedszkole ,,Mali Odkrywcy” w Osięcinach, opiekun: Dorota Wódecka;
  15.  Kornelia Klane, Przedszkole ,,Mali Odkrywcy” w Osięcinach, opiekun: Dorota Wódecka;
  16.  Barbara Kołodziejska, , Przedszkole ,,Mali Odkrywcy” w Osięcinach, opiekun: Dorota Wódecka;
  17.  Tymon Kołodziejski, , Przedszkole ,,Mali Odkrywcy” w Osięcinach, opiekun: Dorota Wódecka;
  18.  Oliwia Domańska, Przedszkole ,,Mali Odkrywcy” w Osięcinach, opiekun: Monika Pawlak;
  19.  Sandra Wachulak, Przedszkole Samorządowe w Chodczu;
  20.  Oskar Błaszczyk; Przedszkole Miejskie we Włocławku, opiekun: Maja Sylwerska;
  21.  Oskar Kaźmierski, Przedszkole Miejskie w Kowalu, opiekun: Magdalena Golon;
  22. Adam Rzadkowolski, Przedszkole Miejskie w Kowalu, opiekun: Maja Sylwerska;
  23.  Adam Snopkowski, Przedszkole Miejskie w Kowalu, opiekun: Julita Chrobocińska;
  24.  Gabriela Durma, Niepubliczne Przedszkole ,,Małe Przedszkole” w Rachcinie, opiekun: Aleksandra Majda;
  25.  Iga Szpadzińska, Niepubliczne Przedszkole ,,Małe Przedszkole” w Rachcinie;

 Igor Has, Punkt Przedszkolny w Szkole Podstawowej im. F. Żwirki i S. Wigury
w Maliszewie, opiekun: Wioletta Lewandowska;

  1. Igor Has, Punkt Przedszkolny w Szkole Podstawowej im. F. Żwirki i S. Wigury
    w Maliszewie, opiekun: Wioletta Lewandowska;
  2.  Maja Ciechanowska, Punkt Przedszkolny w Szkole Podstawowej im. F. Żwirki
    i S. Wigury w Maliszewie, opiekun: Wioletta Lewandowska;
  3.  Natan Witkowski, Punkt Przedszkolny w Szkole Podstawowej im. F. Żwirki
    i S. Wigury w Maliszewie, opiekun: Wioletta Lewandowska;
  4.  Dawid Siedlecki, Punkt Przedszkolny w Szkole Podstawowej im. F. Żwirki i S. Wigury w Maliszewie, opiekun: Wioletta Lewandowska;
  5.  Marcelina Lewandowska, Punkt Przedszkolny w Szkole Podstawowej im.
    F. Żwirki i S. Wigury w Maliszewie, opiekun: Wioletta Lewandowska;

 

Grupa wiekowa: klasy 1 – 3

  1.  Łucja Skierkiewicz, Szkoła Podstawowa nr 7 we Włocławku, opiekun: Ewelina Rajch;
  2.  Bartosz Ochociński, Zespół Szkolno – Przedszkolny im. mjr Henryka Sucharskiego, opiekun: Małgorzata Mentlewicz;
  3.  Weronika Baranowska, Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi
    im. Janusza Korczaka w Smólniku, opiekun: Barbara Potęgowska;
  4.  Gabriela Bąkowska, Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi
    im. Janusza Korczaka w Smólniku, opiekun: Sylwia Kacprzyk;
  5.  Zuzanna Wasilewska, Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi
    im. Janusza Korczak w Smólniku, opiekun: Sylwia Kacprzyk;
  6.  Julian Mąkol, Szkoła Podstawowa im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego
    w Bieganowie, opiekun: Daria Marcinkowska;
  7.  Jakub Gapski, Szkoła Podstawowa im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego
    w Bieganowie, opiekun: Daria Marcinkowska;
  8.  Bartosz Tuszyński, Szkoła Podstawowa nr 2 im. Władysława Broniewskiego
    w Lipnie, opiekun: Wanda Okonkowska;
  9.  Agata Olewińska, Prywatna Szkoła Podstawowa Zespołu Edukacji ,,Wiedza”
    we Włocławku, opiekun: Agata Joanna Piwońska;
  10.  Maja Warsicka, Szkoła Podstawowa im. Kazimierza Wielkiego w Kowalu, opiekun: Anna Mularska;
  11.  Magdalena Pawłowska, Szkoła Podstawowa im. Kazimierza Wielkiego
    w Kowalu;
  12.  Marcel Kozierowski, Szkoła Podstawowa im. Kazimierza Wielkiego w Kowalu, opiekun: Monika Rudzińska;
  13.  Olga Kopczyńska, Szkoła Podstawowa im. Kazimierza Wielkiego w Kowalu, opiekun: Monika Rudzińska;
  14.  Wiktoria Błaszczyk, Szkoła Podstawowa im. Kazimierza Wielkiego w Kowalu, opiekun: Monika Albrudzińska;
  15.  Adrianna Wasielewska, Szkoła Podstawowa im. Kazimierza Wielkiego
    w Kowalu, opiekun: Monika Albrudzińska;
  16.  Mateusz Michalak, Szkoła Podstawowa im. Kazimierza Wielkiego w Kowalu, opiekun: Monika Albrudzińska;
  17.  Oliwia Snopkowska, Szkoła Podstawowa im. Kazimierza Wielkiego w Kowalu, opiekun: Monika Albrudzińska;
  18.  Wiktoria Sylwerska, Szkoła Podstawowa im. Kazimierza Wielkiego w Kowalu, opiekun: Monika Albrudzińska;
  19.  Franciszek Borzęcki, Szkoła Podstawowa im. Kazimierza Wielkiego w Kowalu, opiekun: Anna Giergielewicz;
  20.  Jan Rzadkowolski, Szkoła Podstawowa im. Kazimierza Wielkiego w Kowalu, opiekun: Anna Giergielewicz;
  21.  Wiktoria Siedlecka, Szkoła Podstawowa im. F. Żwirki i S. Wigury
    w Maliszewie, opiekun: Wioletta Lewandowska;
  22.  Oskar Ciechanowski, Szkoła Podstawowa im. F. Żwirki i S. Wigury
    w Maliszewie, opiekun: Wioletta Lewandowska;
  23.  Michał Chylicki, Szkoła Podstawowa im. F. Żwirki i S. Wigury
    w Maliszewie, opiekun: Wioletta Lewandowska;

 

 

Grupa wiekowa: klasy 4 – 8

  1.  Katarzyna Chmielewska, Zespół Szkolno – Przedszkolny im. mjr Henryka Sucharskiego w Osięcinach, opiekun: Małgorzata Hejman, Krzysztof Banasiak;
  2.  Marta Seroczyńska, Szkoła Podstawowa nr 22 im. Janusza Korczaka
    we Włocławku, opiekun: Katarzyna Górawska;
  3.  Maja Spryszyńska, Szkoła Podstawowa nr 22 im. Janusza Korczaka
    we Włocławku, opiekun: Katarzyna Górawska;
  4.  Alicja Dąbrowska, Szkoła Podstawowa nr 22 im. Janusza Korczaka
    we Włocławku, opiekun: Katarzyna Górawska;
  5.  Nadia Ziółkowska, Szkoła Podstawowa nr 22 im. Janusza Korczaka
    we Włocławku, opiekun: Katarzyna Górawska;
  6.  Alicja Ziółkowska, Szkoła Podstawowa nr 22 im. Janusza Korczaka
    we Włocławku, opiekun: Katarzyna Górawska;
  7.  Maja Greszkiewicz, Szkoła Podstawowa nr 22 im. Janusza Korczaka
    we Włocławku, opiekun: Katarzyna Górawska;
  8.  Lena Greszkiewicz, Szkoła Podstawowa nr 22 im. Janusza Korczaka
    we Włocławku, opiekun: Katarzyna Górawska;
  9.  Weronika Tomczak, Szkoła Podstawowa nr 22 im. Janusza Korczaka
    we Włocławku, opiekun: Katarzyna Górawska;
  10.  Aleksandra Kolasińska, Szkoła Podstawowa nr 22 im. Janusza Korczaka
    we Włocławku, opiekun: Katarzyna Górawska;
  11.  Karol Hańsz, Szkoła Podstawowa nr 22 im. Janusza Korczaka
    we Włocławku, opiekun: Katarzyna Górawska;
  12.  Karolina Woźniak, Szkoła Podstawowa nr 22 im. Janusza Korczaka
    we Włocławku, opiekun: Katarzyna Górawska;
  13.  Joanna Miziewicz, Szkoła Podstawowa nr 22 im. Janusza Korczaka
    we Włocławku, opiekun: Katarzyna Górawska;
  14.  Michalina Pisarska, Szkoła Podstawowa nr 22 im. Janusza Korczaka
    we Włocławku, opiekun: Katarzyna Górawska;
  15.  Laura Szypryt, Szkoła Podstawowa nr 22 im. Janusza Korczaka
    we Włocławku, opiekun: Katarzyna Górawska;
  16.  Michał Karkuszewski, Szkoła Podstawowa nr 22 im. Janusza Korczaka
    we Włocławku, opiekun: Katarzyna Górawska;
  17.  Anna Dzieńska, Szkoła Podstawowa nr 22 im. Janusza Korczaka
    we Włocławku, opiekun: Katarzyna Górawska;
  18.  Hubert Górawski, Szkoła Podstawowa nr 22 im. Janusza Korczaka
    we Włocławku, opiekun: Katarzyna Górawska;
  19.  Tomasz Szepski, Szkoła Podstawowa nr 22 im. Janusza Korczaka
    we Włocławku, opiekun: Katarzyna Górawska;
  20.  Martyna Wiśniewska, Szkoła Podstawowa nr 12 im. Władysława Broniewskiego we Włocławku, opiekun: Joanna Balcerak;
  21.   Wojciech Stefański, Szkoła Podstawowa nr 5 z Oddziałami Integracyjnymi
    im. Szarych Szeregów we Włocławku, opiekun: Anna Drzewiecka – Olszewska;
  22.  Justyna Chmielewska, Szkoła Podstawowa nr 5 z Oddziałami Integracyjnymi im. Szarych Szeregów we Włocławku, opiekun: Anna Drzewiecka – Olszewska;
  23.  Oskar Hołtyn, Szkoła Podstawowa nr 5 z Oddziałami Integracyjnymi
    im. Szarych Szeregów we Włocławku, opiekun: Anna Drzewiecka – Olszewska;
  24.  Brajan Sowiński, Szkoła Podstawowa nr 5 z Oddziałami Integracyjnymi
    im. Szarych Szeregów we Włocławku, opiekun: Anna Drzewiecka – Olszewska;
  25.  Tobiasz Jabłoński, Szkoła Podstawowa nr 5 z Oddziałami Integracyjnymi
    im. Szarych Szeregów we Włocławku, opiekun: Anna Drzewiecka – Olszewska;
  26.  Maja Szadkowska, Szkoła Podstawowa nr 5 z Oddziałami Integracyjnymi
    im. Szarych Szeregów we Włocławku, opiekun: Anna Drzewiecka – Olszewska;
  27.  Lena Dudzińska, Szkoła Podstawowa nr 5 z Oddziałami Integracyjnymi
    im. Szarych Szeregów we Włocławku, opiekun: Anna Drzewiecka – Olszewska;
  28.  Lidia Marzec, Szkoła Podstawowa nr 5 z Oddziałami Integracyjnymi
    im. Szarych Szeregów we Włocławku, opiekun: Anna Drzewiecka – Olszewska;
  29.  Lena Osicka, Szkoła Podstawowa nr 5 z Oddziałami Integracyjnymi im. Szarych Szeregów we Włocławku, opiekun: Anna Drzewiecka – Olszewska;
  30.  Klaudia Młodzianowska, Szkoła Podstawowa nr 5 z Oddziałami Integracyjnymi im. Szarych Szeregów we Włocławku, opiekun: Eliza Wieczorek;
  31.  Laura Vanela – Łuczak, Prywatna Szkoła Podstawowa Zespołu Edukacji ,,Wiedza” we Włocławku, opiekun: Oliwia Kurzep;
  32.  August Bogusz, Prywatna Szkoła Podstawowa Zespołu Edukacji ,,Wiedza”
    we Włocławku, opiekun: Anna Darowska;
  33.  Maurycy Bogusz, Prywatna Szkoła Podstawowa Zespołu Edukacji ,,Wiedza”
    we Włocławku, opiekun: Andrzej Machura;
  34.  Julia Popławska, Prywatna Szkoła Podstawowa Zespołu Edukacji ,,Wiedza”
    we Włocławku, opiekun: Agata Sałacińska;
  35.  Krzysztof Jasieniecki, Prywatna Szkoła Podstawowa Zespołu Edukacji ,,Wiedza” we Włocławku, opiekun: Andrzej Machura;
  36.  Karol Jasieniecki, Prywatna Szkoła Podstawowa Zespołu Edukacji ,,Wiedza” we Włocławku, opiekun: Andrzej Machura;
  37.  Selena Wielgus, Krzysztof Jasieniecki, Prywatna Szkoła Podstawowa Zespołu Edukacji ,,Wiedza” we Włocławku, opiekun: Agata Sałacińska;
  38.  Marlena Kożan, Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi im. Janusza Korczaka w Smólniku, opiekun: Aleksandra Skorupa;
  39.  Justyna Kożan, Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi im. Janusza Korczaka w Smólniku, opiekun: Leszek Górczyński;
  40.  Iga Kaźmierska, Szkoła Podstawowa im. Kazimierza Wielkiego w Kowalu, opiekun: Paula Krawiecka;
  41.  Weronika Piszczan, Szkoła Podstawowa im. Kazimierza Wielkiego w Kowalu;
  42.  Julia Janik, Szkoła Podstawowa im. Kazimierza Wielkiego w Kowalu;
  43.  Agata Kolczyńska, Szkoła Podstawowa im. F. Żwirki i S. Wigury w Maliszewie, opiekun: Wioletta Lewandowska;