Lista aktualności Lista aktualności

Jesienne poszukiwania szkodników pierwotnych sosny

Jesień w Lasach Państwowych to czas prowadzenia jesiennych poszukiwań szkodników pierwotnych sosny. Mają one na celu prognozowanie zagrożenia drzewostanów sosnowych przez szkodniki liściożerne. Strzygonia choinówka, poproch cetyniak, barczatka sosnówka, osnuja gwiaździsta, gatunki z rodziny borecznikowatych a także siwiotek borowiec przykuwają szczególną uwagę leśników.

 

Owady przygotowują się do zimowania późną jesienią, gdy temperatura powietrza jest coraz niższa, w nocy spada poniżej zera i nie pojawiła się jeszcze trwała pokrywa śnieżna. Schowane są w spękaniach kory, wierzchnich warstwach gleby i mchu. Poszukiwania i liczenie znalezionych okazów odbywa się na wyznaczonych stałych powierzchniach w drzewostanach sosnowych bądź wielogatunkowych z przewagą sosny, które są w wieku powyżej 20 lat.

Jesienne poszukiwania szkodników pierwotnych sosny odbywają się z wykorzystaniem metody „dwóch drzew” w wyznaczonych stałych powierzchniach. Wybieramy jedno drzewo na skraju danego fragmentu lasu a drugie w głąb drzewostanu  Pod wybranymi drzewami odmierzamy ramkę o powierzchni 2,6m2  kierując się kształtem korony. Na tym niewielkim fragmencie szukamy interesujących nas gatunków.

Jeśli znalezionych owadów jest mało to leśnicy nie mają się czym martwić. Natomiast jeśli liczba któregoś z gatunków osiąga zbyt wysoki poziom może dojść do gradacji, czyli masowy pojaw danego gatunku, który może doprowadzić do wielkich szkód w lasach.


Nadleśnictwa i inne

 

Mapa lasów

Mapa lasów

 

Sprzedaż

Sprzedaż