Lista aktualności Lista aktualności

Co z tymi śmieciami?

Jak sprawić, żeby nasze otoczenie było czystsze, zdrowsze i po prostu przyjemniejsze? Skąd się biorą i jakie są rodzaje śmieci? Jak segregować odpady i co grozi za ich bezmyślne wyrzucanie np. do lasu?

 

            Na te i inne pytania odpowiadały dzieci ze SP nr 5 we Włocławku w ramach Dnia Edukacji Ekologicznej, który odbył się 22 listopada w Nadleśnictwie Włocławek. A w znalezieniu odpowiedzi pomagali uczniom pracownicy PGK SANIKO, Straży Miejskiej i Nadleśnictwa Włocławek.

            Podczas spotkania, dzieci zostały zaproszone do zabawy edukacyjnej, w której same dopasowywały poszczególne rodzaje odpadów do właściwych pojemników -szablonów przygotowanych przez pracowników  firmy SANIKO. Zadanie nie zawsze było łatwe, ale najmłodsi poradzili sobie świetnie i po raz kolejny udowodnili jak dużo wiedzą o ekologii i ochronie środowiska. Zabawa pokazała też, że kwestia segregowania odpadów bywa złożona i faktycznie trzeba trochę się zastanowić, do którego pojemnika wrzucimy metalową puszkę, mokry papier, czy karton po soku.

            Po zabawie nadszedł czas na spacer z leśniczym po parku i opowieści o lesie. Rozmawialiśmy o problemie zaśmiecania lasów, dzikich wysypisk i o tym jak niebezpieczne są pozostawione śmieci np. dla żyjących w lesie zwierząt. I właśnie w trosce o leśne zwierzęta w nadchodzącą zimę dzieci przyniosły podarki - marchewki i ptasie pyzy. W imieniu czteronogich i skrzydlatych konsumentów – bardzo dziękujemy!

            Wielką atrakcją dla naszych gości w ten chłodny dzień okazało się ognisko, przy którym wszyscy mogli się ogrzać i samodzielnie upiec kiełbaskę. W takich ciepłych okolicznościach przyrody uczniowie wysłuchali funkcjonariuszek ze Straży Miejskiej, które przestrzegały jakie kary mogą grozić za niewłaściwe wyrzucanie śmieci .

            Finałem spotkania był krótki quiz, który podsumowywał wszystkie omawiane problemy i w którym do wygrania były sympatyczne plecaki ze szkolnymi gadżetami od firmy SANIKO.

            Problem wciąż rosnącej ilości śmieci i negatywnych skutków tego zjawiska jest globalny i rozwiązaniem go zajmują się instytucje najwyższych szczebli narodowych i międzynarodowych. Założenia wydają się oczywiste – śmieci nie znikną, więc musimy mądrze z nimi postępować - poprawić segregację, zwiększyć odzysk i przerób surowców wtórnych, żeby jak najmniej odpadów trafiało na tradycyjne wysypiska śmieci. Na pozytywną zmianę muszą zapracować wszyscy, ale każdy musi zacząć od siebie, od własnego gospodarstwa domowego. Dobre nawyki u najmłodszych to początek długiej drogi do sukcesu, jakim są czyste miasto i lasy.


Nadleśnictwa i inne

 

Mapa lasów

Mapa lasów

 

Sprzedaż

Sprzedaż